مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

ﻣﻬﻢﺗﺮﻳﻦ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺍﻧﺴﺎﻥ، ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻳﺎ ﭘﻴﻤﺎﻥ ﺯﻧﺎﺷﻮﻳﻰ اﺳﺖ ﻭ یکی از مواردی که قبل از ازدواج باید مورد اهمیت قرار گیرد مشاوره قبل از ازدواج می باشد هر چند که  خوب ﻭ ﺑﺪﺵ ﺍﻏﻠﺐ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﺸــﺨﺺ ﻣﻰ ﺷــﻮﺩ. با سنجش برتر پایگاه مشاوره روانشناسی همراه باشید تا این مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

انتخاب همسر، سنگ زیربنای یک زندگی موفق است و باید گفت که اکثر شکستها یا موفقیت ها در زندگی مشترک، از پایه گذاری این اصل مهم یعنی گزینش همسر ناشی می شود. حال با این تفاسیر آیا به قول قدیمی ها ازدواج واقعا هندوانه در بسته ای است که نمی توان احتمال خوب یا بد بودن آنرا تا مرحله آخر پیش بینی کرد؟ و به قول بعضی ها “اول رابطه شیرین بود ولی بعد از مدتی تلخی جای شیرینی را گرفت و بالاخره فهمیدیم اصلا به درد هم نمیخوریم”. در پاسخ به این سوال باید درباره اهمیت مشاوره قبل از ازدواج به منزله تضمین موفقیت یا احتمال شکست بپردازیم. مشاوره قبل از ازدواج بستر مناسبی است که به زوجین برای ازدواج بهتر کمک می کند. روانشناسان و مشاوران خانواده همیشه به بررسی مولفه های مهم ازدواج پرداخته اند و خصایص زیر را در ازدواج های موفق لیست کرده اند :

مشاوره_ازدواج

 

داشتن ملاک و معیار های روشن

داشتن ملاک روشن و واقع بینانه از همسر همیشه یکی از مولفه های سلامت و بلوغ فکری بوده و از سردرگمی و بلاتصمیمی افراد در انتخاب میکاهد. بیشترین مشکلاتی که در زندگی مشترک به وجود می آید، این است که زن و مرد، همسر مناسب خود را انتخاب نکرده اند و پس از چند سال زندگی متوجه می شوند که مناسب یکدیگر نبوده اند. اگر هر شخص دقیقا بداند چه آیتم هایی در نحوه استدلال، منش و اخلاق و ایمان شخص به عنوان همسر آینده برایش اهمیت دارد بهتر می تواند تصمیم بگیرد چه شخصی مناسب اوست.

سلامت جسمی و روانی افراد و خانواده هایشان

هرچه فرد در خانواده سالم تری چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ ویژگی های شخصیتی و روحی تربیت شده باشد احتمال موفقیت زندگی زناشویی وی بیشتر میشود. اینکه مولفه های سلامت روان بیشتر تحت تاثیر وراثت است یا تربیت نمیتوان با قطعیت گفت تاثیر کدام بر دیگری اولویت دارد ولی با قطعیت می توان پیش بینی کرد رضایت زناشویی تا حد زیادی به خانواده طرفین و سلامت جسم و مهم تر از آن سلامت روان آن ها بر میگردد. داشتن روابط صمیمانه و عاطفی سالم در خانواده ها برای رشد فرزندانی سالم در تحقیقات مختلف بارها تاکید شده است.

ویژگی های شخصیتی دو طرف

ویژگی های شخصیتی بارزی مثل پایداری هیجانی، برون گرایی یا درون گرایی، اشتیاق به تجربه های تازه، توافق پذیری و مسئولیت پذیری که اغلب در تست های شخصیتی پیش از ازدواج سنجیده و تفسیر میشوند تا حد زیادی می توانند پیش بینی کننده های قدرتمندی از میزان رضایت و تفاهم زناشویی داشته باشند.

نگرش مثبت به زندگی زناشویی و خوش بینی

فرزندان نحوه ارتباط با همسرانشان را در خانواده خود و از پدر و مادر خود یاد میگیرند. نوع نگرش به زندگی زناشویی از نحوه ارتباطات والدین و نحوه حل و فصل تعارضات و توانایی مذاکره سالم و حفظ ارامش در خانواده ناشی میشود. برعکس نگرش مثبت، داشتن افکار منفی و پیش زمینه ذهنی بدبینانه به زندگی منجر به شکست و بدبینی طرفین نسبت به یکدیگر میشود.

 

بلوغ عاطفی و عقلانی

ثبات و بلوغ هیجانی عقلانی به معنای ﺩﺍﻧﺴﺘﻦ ﻭ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻦ ﺗﻔﺎﻭﺕﻫﺎﻯ ﻣﻴﺎﻥ ﺁﺭﻣﺎﻥﻫﺎﻯ ﺭﻣﺎﻧﺘﻴﻚ ﻭ ﻭﺍﻗﻌﻴﺎﺕ ﻋﻤﻠﻰ و ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻳﺎ ﭘﻴﺶﺑﻴﻨﻰ ﻫﺪﻑ ﻫﺎﻯ ﻭﺍﻗﻊ ﮔﺮﺍﻳﺎﻧﻪ است. امروزه یکی از پیش بینی کننده های قدرتمند رضایت زناشویی به اهمیت توانایی استقلال و مسئولیت پذیری و ﻓﻬﻤﻴﺪﻥ ﻭ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻦ ﻭﺍﻗﻌﻴﺖﻫﺎﻯ ﻭﺿﻊ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ- ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ و داشتن فهم و بینش مستقلانه بر می گردد. اینکه هر شخص تا چه اندازه می تواند خود را با شرایط جدید ولو سخت انعطاف دهد و واقع بین باشد و بتواند مسیر درست را در جهت پیشبرد اهدافش تشخیص دهد و آنرا عملی کند به معنای بلوغ فکری و قدرت استقلال است.

شغل مناسب و رفاه

رضایت از زندگی و کیفیت زندگی تا حد زیادی در گرو امنیت و رضایت شغلی و نداشتن استرس و فشار عصبی و فرسودگی شغلی است. احساس خستگی مزمن در اثر فشار عصبی زیاد در محیط کار قطعا بر کیفیت زندگی زناشویی تاثیر می گذارد. مشکلات زندگی با استرس درامد ناکافی و فقر بیشتر میشود، هرچند درامد بالا صرفا خوشبختی را تضمین نمیکند ولی بار فشار روانی را تا حد زیادی کاهش و ارامش فکری به ارمغان میاورد. رفاه نسبی داشتن برای شروع و تشکیل زندگی مشترک لازم اما کافی نیست. از طرفی صرف نظر از میزان درامد و سرمایه اولیه برای تشکیل زندگی مشترک، استقلال مالی داشتن و تلاش برای پیشرفت مهمتر است.

سن ازدواج

سن ازدواج یکی از ملاک های مهم در تضمین کیفیت زندگی است. بطوریکه تحقیقات نشان داده سن های خیلی پایین با کیفیت نامطلوب تر زندگی و احساس ناکامی و شکست بیشتری در زندگی همراه بوده اند. تصور اینکه ازدواج در سنین بالاتر، با شکست کمتری مواجه می شود احتمالا به این دلایل است که شاید زوج ها از لحاظ مالی به ثبات رسیده اند، احساسات و درک واضح تری از خود و اهداف خود دارند و وقت کافی برای دانستن آنچه واقعاً در زندگی و پس از ازدواج می‌خواهند، صرف میکنند. تحقیقات نشان داده بهترین سن ازدواج بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی است.

 

اختلاف سنی

اختلاف سنی چیزی نیست که همه روانشناسان روی آن اتفاق نظر داشته باشند و این بستگی به شرایط فردی، بلوغ فکری و عاطفی هر فرد دارد. هر چند سن عقلی و بلوغ فکری معیار مناسب تری از سن تقویمی است ولی با توجه به در نظر گرفتن ظاهر، نگرش، علایق مشترک، میزان انرژی و استقلال طرفین؛ در اختلاف سن بیولوژیک بهتر است سن مرد بین ۱ تا ۵ سال بیشتر از سن زن باشد از این نظر که توانایی بدن زنان برای تشکیل خانواده و تولد فرزندان از لحاظ فیزیولوژیکی محدودتر از مردان است.

شناخت طرفین قبل از ازدواج

انتخاب همسر مانند انتخاب لباس یا گوشی همراه نیست که بعد از مدتی خستگی و دلزدگی آن را براحتی کنار بگذاریم. انتخاب همسر و شیک زندگی یک انتخاب مهم در زندگی هر فرد است و بنای همه نیازهای روحی، جسمی و سلامت یک خانواده و یک جامعه در گرو سلامت روانی خانواده است. از این رو روانشناسان و متخصصان خانواده معتقدند که هر اندازه زن و مرد قبل از ازدواج، اطلاعات صحیح تر و دقیق تری نسبت به یکدیگر داشته باشند، بهتر می توانند موفقیت و یا شکست زناشویی خود را پیش بینی نمایند. این شناخت به معنی گذراندن صرف یک دوره آشنایی کوتاه مدت و به اصطلاح دوستی قبل ازدواج نیست چرا که طرفین در مدت کوتاه میخواهند بهترین لحظات رادر کنار هم داشته باشند و بهترین تصویر از خودشان را ارائه میکنند و البته این کاملا طبیعی و عرف است؛ و تا به اصطلاح زیر یک سقف نروند با خصایص اصلی هم روبرو نمیشوند به همین علت لزومه مشاوره قبل از ازدواج بیش از پیش احساس میشود. زمانیکه دو نفر در جریان مشاوره و مصاحبه با بازی نقش گرفتن؛ خود واقعیشان را بروز می دهند و در واقع آنچه که هستند را به ورطه نمایش می گذرانند این شناخت بیشتر و عمیق تر و واقعی تر می شود.

مشاوره_ازدواج

باورهای اعتقادی و فرهنگی

هم کفو بودن در آیین دین اسلام که به آن اهمیت زیادی داده شده است به معنای یکسان بودن عقاید و ارزش های معنوی و اعتقادی است. کفو در لغت به معنای شبیه و مانند است، یعنی زوجین از هر نظر شبیه هم باشند و مخصوصا از لحاظ عقیدتی و فرهنگی در یک سطح باشند. یکی از دلایل شکست و طلاق اختلاف فرهنگی و طبقاتی خانواده هاست و بارها به اهمیت این موضوع و تاثیر آن در زندگی مشترک اشاره شده است.

 

چرایی مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج به مثابه واکسنی است برای پیشگیری اولیه از آسیب هایی که ممکن است نظام خانواده و جامعه را تهدید کند؛ آسیب هایی که ما هیچ کدام نمی خواهیم برای عزیزانمان اتفاق بیفتد و حتی الامکان سعی در جلوگیری از بروز آنرا داریم. حتی در یک زندگی مشترک زمانیکه به مشکل برمیخوریم و خودمان نمیتوانیم آنرا حل و فصل کنیم؛ میتوانیم با کمک یک مشاور خانواده یا روانشناس تا حد زیادی مانع از بروز مشکلات جدی تر در خانواده بشویم؛ و این به معنای پیشگیری ثانویه است به این معنی که امکان بروز مشکل جدی را با تشخیص به موقع بگیریم تا تبدیل به یک کلاف سردرگم نشود. از این رو اهمیت مشاوره ازدواج آنجا مشخص می شود که بدانیم انسان ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند.

چگونگی مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به صورت جلسات مشاوره و مصاحبه فردی یا به صورت زوج درمانی انجام می شود. گاهی در خلال نخستین جلسات تست های شخصیت و هوش هیجانی از طرفین گرفته میشود و نیمرخ روانی افراد با هم مقایسه میشود. در خلال مشاوره دیدگاه ها نسبت به یکدیگر، توقعات خواست ها و انتظارات بیان می شوند و نقش ها در خانواده، ارتباطات خانوادگی و نحوه وقت گذراندن و علایق و ارزش ها صحبت می شود. بهتر است مشاوره قبل از ازدواج قبل از جشن نامزدی و بله برون و قبل از اعلام رسمی و به صورت جلسات آشنایی انجام شود نه صرفا برای گرفتن تایید مراسم عقد و عروسی. هرچند مشاور و روانشناس صرفا شما را از نتیجه ازدواج آگاه می کند و نهایتا این شما هستید که تصمیم میگیرد و طبیعتا مسئولیت تصمیم نیز برعهده خود شماست.

مشاوره_ازدواج

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن