تربیت کودک و فرزندپروری

تربیت کودک و فرزندپروری

فرزندپروری به اصول و روش های تربیت کودک گفته میشود. دانش فرزندپروری به همه اطلاعاتی گفته میشود که والدین می بایست در برخورد با رفتارهای نادرست کودکان و اصلاح آن ها و ایجاد و حفظ رفتارهای صحیح آگاه باشند. از طرفی صرف داشتن دانش و اطلاعات برای تربیت صحیح کافی نیست. بارها شاهد بوده ایم که والدی با شرکت در کلاس ها و کارگاه های مختلف فرزندپروری باز هم قادر به تربیت صحیح نبوده و اینجاست که اهمیت مهارت ها و توانایی والدین مشخص می شود. مهارت به منزله تمرین تجربی دانش مربوطه در زندگی واقعی و در برخورد با موقعیت های رفتاری است.

فرزند_پروری

اصول فرزندپروری

یکی از اصول اولیه و مهم در تربیت کودکان، انضباط قاطع است؛ به این معنی که والدینی که در تربیت کودکشان، همواره رفتار باثبات نشان می دهند و کودکان آن ها همیشه میدانند در قبال هر رفتاری از آن ها چه واکنشی از سوی والدین سر میزند؛ این قابلیت پیش بینی رفتار والدین توسط کودکان باعث ثبات شخصیت و رفتار و خلق کودکان نیز می شود.

اما فرض کنید والدین در هرزمان و یا مکان خاصی واکنش متفاوتی در قبال یک رفتار کودک نشان دهند. مثلا در خانه، باشگاه، محل کار، فروشگاه و یا در شرایط روحی روانی مختلف مثلا وقتی خسته اند یا عصبی هستند واکنش آن ها در قبال یک رفتار بخصوص کودک تغییر کند؛ قطعا این کودکان نمی توانند رفتار صحیح و غلط را از هم تفکیک کنند و با سردرگمی و مغایرت به رفتارهای نامطلوبشان ادامه می دهند.

یکی دیگر از اصول مهم در تربیت فرزندان، مفهوم تله نردبانی است. تله نردبانی یکی از رایج ترین اشتباهات والدین در مقابل خواسته های نامعقول کودکان است. فرض کنید کودکی از والدش درخواستی دارد که بنا به دلایلی والد نمی تواند یا نمیخواهد برای کودک فراهم کند، مثلا در فروشگاهی کودک اصرار بر برداشتن پفک می کند و والدش ابتدا به او جواب منفی می دهد اما بعد از گریه و زاری و کشیدن کودک در فروشگاه، مجبور میشود به خواسته کودکش تن دهد یعنی پاسخ منفی والد بعد از واکنش منفی کودک مثبت می شود.

نتیجه این است که والد در یک تله افتاده که با یک بار اشتباه بعدا هم بارها و بارها در همین تله می افتد . کودک متوجه میشود هر وقت خواسته ای دارد و با جواب منفی روبرو میشود با گریه و زاری و زدن خود به خواسته اش برسد و هر بار با پافشاری والدین روبرو می شود واکنشش شدیدتر و شدیدتر می شود.

برای جلوگیری از افتادن در این تله، بهتر است قبل از هرگونه نه گفتن به کودکتان خوب فکر کنید و اگر تحمل گریه کودکتان را ندارید و ممکن است پاسختان عوض شود، از همان ابتدا با خواسته اش موافقت کنید. ولی اگر قاطع برخورد کنید و قرار است پاسختان عوض نشود و در مقابل خواسته های نامعقولش بایستید باید نسبت به واکنش های منفی او محکم و استوار باشید و به او بفهمانید نمی تواند واکنش شما را با گریه و زاری تغییر دهد و از این راه به خواسته هایش برسد.

یکی دیگر از اصول مهم در تربیت کودکان، تشویق ناخواسته رفتارهای نامناسب و بی توجهی به رفتارهای مناسب است که در اثر نادیده گرفته شدن توسط والدین کم کم از بین میروند و یا جایگزین میشوند. مثلا والدی که ناخواسته به رفتار زشت فرزندش می خندد و این خنده و توجه مثبت باعث تکرار آن می شود و یا زمانی که کودکی وارد جمعی میشود و برای اولین بار سلام میکند و کسی به او توجه نمی کند و این باعث کاهش احتمال وقوع این رفتار مثبت میشود.

فرزند_پروری

انواع روش ها یا سبک های فرزندپروری

سبک های فرزندپروری به روش های تربیت کودکان در دو محور محبت و کنترل گفته می شود. کیفیت رابطه والد_فرزندی به افراط و تفریط در ارضا و براورده شدن این ۲ نیاز بر میگردد و باعث شکل گیری ۴ سبک فرزندپروری میشود.

روش سخت گیر/ مستبدانه/ پرخاشگرانه/ دیکتاتور یا پدرسالار

والدین سخت گیر یا دیکتاتور والدینی به شدت کنترل کننده اند که مدام به بچه ها امر و نهی می کنند. نظارت و سخت گیری در این خانواده ها به شدت بالاست و در مقابل محبت و توجه چندانی از طرف والدین ابراز نمیشود. به عبارتی یکی از نیازهای اساسی کودکان، یعنی رابطه عاطفی گرم و نزدیک و پذیرش؛ ارضا نمیشود و آثار مخرب آن در کودکی باعث رشد عقده حقارت و کمبود اعتماد به نفس میشود.

کودکانی ضعیف، وابسته، خجالتی و تودار، که قدرت تصمیم گیری و استقلال ندارند، خود ابرازی و احساس احقاق خود در آن ها سرکوب شده، به اصطلاح افرادی توسری خور که اکثرا دنبال تایید شدن از طرف دیگران هستند و یا محافظه کار و پنهان کار و دروغگو که از ترس تنبیه ها و کنترل های سخت والدین، از آن ها فاصله می گیرند و این ارتباط سرد باعث شکل گیری حس تنفر نسبت به آن ها میشود. این کودکان در بزرگسالی دچار مشکلات عاطفی بسیاری مثل افسردگی و اضطراب می شوند.

فرزند_پروری

روش آسان گیر/سهل گیر/ منفعلانه/ فرزندسالار

والدین آسان گیر والدینی هستند که بیش از اندازه به کودکان خود محبت و توجه نشان می دهند و نیازهای این کودکان به صورت افراطی براورده میشود. به اصطلاح لای پر قو بزرگ میشوند؛ در مقابل هیچ نظارت و کنترلی بر فرزندان وجود ندارد و کودکان هر کاری بخواهند انجام میدهند. فرزندسالاری یعنی نقش ها جابه جا شده اند و کودکان دستور میدهند و قانون های خانه مطابق با نیازهای کودکان است. در نتیجه محبت بیش از اندازه و نظارت حداقل باعث می شود این کودکان از اعتماد به نفس کاذب برخوردار شوند و این فکر که همه برای ارضا نیازهای آنان آمده اند باعث رشد حس خودبزرگ پنداری و پرخاشگری آنان می شود.

این ها از آنجایی که همه خواسته هایشان براورده شده و نه نشنیده اند، لوس و پرتوقع میشوند و بعدها هم تحمل شنیدن نه را ندارند و صبور نیستند و تحمل هیچ گونه سختی و مشکلات را ندارند و از انجاییکه والدین همیشه در خدمت آن ها بوده اند و اجازه داده اند هر کاری که می خواهند بکنند مسئولیت پذیر هم نیستند. تحقیقات نشان داده بدترین سبک فرزندپروری که متاسفانه در نسل امروزی بسیار مشاهده میشود، سبک فرزندسالاری است. مشکلات تحصیلی و سازگاری، عدم انعطاف پذیری، آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد در این ها بسیار شایع است.

فرزند_پروری

روش بی تفاوت/ طرد کننده/ اغماض کننده

در سبک فرزندپروری بی تفاوت، والدین به کل فرزندان را طرد و رها می کنند و آن ها را به حال خود واگذار می کنند. در این خانواده ها کودکان بزرگ می شوند و رشد می کنند اما از آنجایی که نیازهای آنان نادیده گرفته شده، در دوران کودکی خود باقی می مانند. در این سبک والدین نه محبت و روابط عاطفی گرم و صمیمی با کودکشان برقرار می کنند نه نطارت و کنترلی بر رفتار آن ها دارند و نتیجه آن رشد کودکانی در خود مانده، بزهکار، ضد اجتماعی و ناقض قوانین اجتماعی، با مشکلات عاطفی و رفتاری و نافرمان و لجباز است.

فرزند_پروری

روش مقتدرانه/ متعادل/باکفایت و موفق

در فرزندپروری مقتدرانه، نقش والد-فرزندی به خوبی اجرا می شود محبت و پذیرش به شیوه صحیح و به جا و نظارت و کنترل نیز به اندازه رعایت میشود. والدین آگاه می دانند قانون، دستور و نظم در خانواده نقش بسزایی در تربیت فرزندان سالم، مسئولیت پذیر، اجتماعی، مستقل و توانمند دارد. از این رو با روش های تشویقی و تنبیهی مناسب مثل جریمه و محدودیت، کودکان را نسبت به اصلاح رفتارسوق می دهند.

فرزند_پروری

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن