مهارت ارتباط موثر و سازنده

مهارت ارتباط موثر و سازنده

ارتباط فرایند ارسال و دریافت پیام های کلامی و غیر کلامی است، یعنی فرایندی که از طریق آن، افکار، عقاید، احساسات و هیجان های خود را ابراز کرده و افکار و احساسات دیگران را دریافت می کنیم. انسان امروزه از طریق ارتباطاتش با دیگران و دنیا، به زندگی خود معنا و مفهوم می بخشد. به عبارتی بخش عمده ای از تصور ما از خودمان و دیگران در خلال ارتباطاتمان شکل می گیرد. انسان موجودی اجتماعی است و نیاز به ارتباط با همنوع دارد. برقراری ارتباط موثر مهارتی است که باید آن را آموخت.

مولفه های ارتباط

ارتباط از دو جز محتوای آشکار یا کلامی و محتوای غیر آشکار یا نهان تشکیل شده است. مهم ترین جز ارتباط همین بخش غیر کلامی و همان زبان بدن است که خود به تنهایی می تواند گویای بسیاری نکات ریز باشد. در مطالعات زیادی آمده است که تنها ۲۳ درصد از ارتباط، کلامی و بقیه غیر کلامی است. با وجود این که ارتباط کلامی سهم کمتری از ارتباط غیر کلامی در این فرآیند دارد ولی به نوبه خود بسیار مهم است. در ارتباط کلامی موثر افراد می توانند آزادانه و با جملات مناسب از انتظارات و احساسات خود حرف بزنند، درخواست های خود را بیان کنند و از دیگری بخواهند رفتارش را تغییر دهد.

مهارت ارتباطی

محتوای آشکار (کلامی)

بیان انتظارات

ابراز خواسته ها و انتظارات جزء مهمی در ارتباط و روابط صمیمانه که روابط زناشویی جزیی از آن است می باشد. برای ابراز انتظارات می توان از جمله های ساده ی زیر استفاده کرد:

انتظار دارم که . . .

خواسته ام این است که . . .

بیان احساسات در روابط بین فردی و زناشویی اهمیت زیادی دارد. این کار چندان دشوار نیست و اگر تمرین کنید به راحتی می توانید احساسات مثبت و منفی خود را ابراز کنید. در واقع آنچه که باعث می شود زوج ها یه هم نزدیک شوند، ابراز احساس عشق و علاقه است. ابراز دلخوری ها و رنجش ها نیز زوج ها را به هم نزدیک می کند و مانع از این می شود که پیوند هیجانی بین آن ها کمرنگ و ضعیف شود.

برای ابراز احساسات بهتر است از جملاتی استفاده کرد که با “من” شروع می شوند مانند :

من احساس خشم می کنم . . .

من غمگین هستم . . .

درخواست کردن

یکی از نشانه های ارتباط موثر این است که دو طرف به راحتی می توانند درخواست های خود را مطرح کنند. بهترین روش درخواست کردن استفاده از کلمه ی لطفاً، خواهش می کنم و. . . است. مانند:

لطفا در را باز کن

خواهش می کنم سیگارت را خاموش کن

درخواست برای تغییر رفتار

درخواست برای تغییر رفتار یکی از مهم ترین بخش های ارتباط کلامی است و در روابط زناشویی اهمیت زیادی دارد. درخواست از دیگری برای تغییر رفتارش بهتر است در یک جمله سه بخشی صورت گیرد. بخش اول آن می تواند احساس فرد، بخش دوم توصیف رفتار طرف مقابل و بخش سوم بیان انتظار از وی باشد. البته می توان بخش اول و دوم را جابجا کرد.

من ناراحت میشم وقتی دارم صحبت میکنم وسط حرفم میپری؛ انتظار دارم اجازه بدی صحبتمو تموم کنم.

مهارت_ارتباطی

موانع ارتباط کلامی

گوش ندادن

ادبیات نامناسب

استفاده از ضمیر «تو» مثل ” تو” باعث خجالت من هستی.

بایدها و نباید ها

باید ها و نباید ها الزام آور هستند. اگر زیاد برای خود باید و نباید تعیین کنیم دچار فشار روانی می شویم. باید ها و نباید هایی که برای دیگران به کار می بریم نیز می توانند باعث بروز سوء تفاهم و تنش در روابط بین فردی ما شوند. مثل: « تو باید به من کمک کنی » « تو نباید دیر برسی».

یکی از راه های کاهش تنش در روابط زناشویی پرهیز از واژه باید و نباید است به جای آن می توان از جمله « بهتر است»، یا « بهتر نیست» استفاده کرد. مانند: بهتر نبود منو در جریان میزاشتی؟

مهارت_ارتباطی

محتوای پنهان (غیر کلامی)

گوش دادن

گوش دادن با شنیدن متفاوت است. وقتی به حرف های طرف مقابلتان گوش می دهید، در واقع به او می گویید: من به تو اهمیت می دهم، من می خواهم بدانم تو چه فکری می کنی، چه احساسی داری و چه نیازی داری.

موانع گوش دادن

  • خیال پردازی
  • نگاه نکردن
  • کار کردن در حین گوش دادن
  • قضاوت کردن درباره ی گوینده و …
  • مشغول بودن با تلفن همراه

حالت های چهره ای

حالتهای چهره ای مواردی مانند لحن کلام، آهنگ صدا، حرکات ابروها، ریشخند، پوزخند و حالت نگاه را شامل میشوند. همه می دانیم که این حالتها تا چه اندازه می توانند بر روند رابطه تاثیر بگذراند و باعث بروز سوء تفاهم، تنش و یا صمیمیت شوند.

وضعیت بدنی

نحوه ی استفاده از دستها، راه رفتن و نشستن می تواند در روند رابطه موثرباشد. فرض کنید وقتی کسی در حال صحبت است، شنونده با دست هایش بازی می کند و یا سرش را به اطراف تکان می دهد، راه می رود و … .

مهارت_ارتباطی

مولفه های ارتباط موثر بین همسران

همدلی

همدلی یکی از مهمترین مهارت های ارتباطی است. همدلی یعنی خودتان را به جای دیگری بگذارید و سعی کنید از دید او به موضوع یا ماجرا نگاه کنید. همدلی باعث نزدیک تر شدن هر چه بیشتر زوج ها به هم می شود. برای ایجاد همدلی می توان از جملات “متوجه هستم، درک می کنم، می فهمم” استفاده کرد.

برای مثال می توان گفت :می فهمم که این موضوع چقدر می تونه برات سخت باشه.

رفتار حمایت گرانه 

برخی از زوج ها به دنبال بروز اختلاف با یکدیگر قهر می کنند یا از هم فاصله می گیرند، این رفتارها نه تنها به حل مشکل منجر نمی شود، بلکه زوج ها را از هم دور می کند. به جای این کار بهتر است به هم نزدیک شوید، یکدیگر را درک کنید و از هم حمایت کنید.

خانواده، کانون محبت، توجه و احترام اعضا به یکدیگر است. از سویی، کودک در محیط امن و محبت آمیز خانواده رشد می کند ورفتارهایی را که از پدر و مادر می بیند الگو قرار میدهد، بنابراین آموختن مهارت های ارتباطی دررشد و بالندگی سالم خانواده وجامعه بسیار مهم است.

مهارت_ارتباطی

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش یرتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن