اختلالات روانی شایع به دنبال بحران و بلایا

اختلالات روانی شایع به دنبال بحران و بلایا

در واقع باید اذعان داشت که اکثر واکنش هایی که به دنبال فجایع بوجود می آیند عکس العملی طبیعی به یک حادثه ی غیرمعمول می باشد. از اهداف کلی حمایت های روانی ـ اجتماعی در زلزله و حوادث غیرمترقبه توانمند سازی آسیب دیدگان و ارتقا مکانیسم های انطباقی آنان است. شایع ترین اختلالاتی که به دنبال بحران و بلایا مشاهده  میگردند عبارتند از: اختلال استرس حاد، اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی، سوگ غیر طبیعی، اختلالات شبه جسمی و انواع اختلالات اضطرابی.

افسردگی

۱ـ اختلال استرس حاد

این اختلال در شرایطی به وجود می آید که فرد مستعد، حادثه ای آسیب زا همراه با تهدید به مرگ یا آسیب جدی به سلامت خود و یا دیگران را تجربه کرده باشد و به دنبال این تجربه احساس ترس و وحشت شدید همراه با همه یا برخی از علایم زیررا تجربه کند:

احساس کرختی و بی تفاوتی هیجانی

کاهش آگاهی از محیط اطراف

احســاس عدم واقعیت خــود و یا احســاس عدم واقعیت دنیای پیرامون

فراموشی روانزا

حادثه آسیب زا ممکن است به خودی خود و یا به دنبال افکار، رؤیا، خطاهای حسی، تکرار خاطرات توسط اطرافیان و یا احساس وقوع مجدد حادثه برای فرد بازمانده تکرار شود. اجتناب یکی از علایم شایع و بارز این اختلال می باشد چرا که فرد سعی در جلوگیری از یادآوری خاطرات آسیب زا و تجربه مجدد برانگیختگی ناشی از آن را دارد. انواع اختلال در خواب، تحریک پذیری، اشکال در تمرکز، بی قراری، گوش به زنگی مفرط و رفلکس از جا پریدن شدید از سایر علایمی هستند که در این اختلال انتظار بروز آن ها را داریم. تفاوت عمده این اختلال با اختلال استرس پس از سانحه در مدت زمان بیماری است، این اختلال بین ۲ روز تا ۴ هفته به طول می انجامد و در صورتی که در این مدت زمان مرتفع نگردد به اختلال استرس پس از سانحه تبدیل می گردد. فرد متأثر به طور واضح دچار افت در عملکرد فردی و اجتماعی می گردد.

۲ـ اختــلال استرس پس از سانــحه 

همانطور که که قبلا توضیح داده شد علایم این اختلال مشابه اختلال استرس حاد میباشد و تفاوت  عمده این دو در زمان بیماری است. فرد بازمانده به دنبال حادثه دچار احساس درماندگی  میگردد و حادثه آسیب زا مکررا برای وی تکرار می شود. بروز این اختلال در هر زمانیی پس از حادثه ممکن است، میتواند بلافاصله پس از سانحه بوده و یا حتی به صورت تأخیری ،۳۰ سال پس از سانحه بروز کند. اما آن چه مسلم است این است که مداخله سریع و به هنگام در مورد تک علامت هایی که در افراد دیده می شود و یا مداخله در مورد اختلال استرس حاد میتواند در کاهش شیوع این اختلال در جامعه آسیب دیده مؤثر باشد. علایم این اختلال عمدتا در حیطه های تکرار حادثه احساس وقوع مجدد حادثه، به صورت تصاویر ذهنی، رؤیا، بازی های تکراری در مورد حادثه در کودکان و… ، اجتناب یا دوری جستن از محل حادثه، افرادی که در آن زمان در نزدیکی فرد بوده اند، اجتناب از صحبت و بحث، اشکال در به یاد آوری خاطرات آسیب زا، احساس کرختی و درماندگی در کنار احساس غریبگی و بیگانگی، و نیز علایم بیش برانگیختگی، گوش به زنگی مفرط، اشکال در به خواب رفتن یا تداوم خواب، اشکال در تمرکز و تشدید رفلکس از جا پریدن مشاهده می گردد.

۳ـ سوگ عارضه دار

در مواردی که واکنش سوگ طی دوماه از بین نرود، شدت علایم طی مدت سوگواری شدیدتر از حدی است که انتظار  میرود، و یا تأخیر بارزی در بروز علایم سوگ وجود دارد با سوگ عارضه دار مواجه هستیم که نیازمند مداخله فــوری است. گاهی نیز علایم ســوگ اصلاً ایجاد نمی شود. زنان بیش از مردان مستعد چنین عارضه ای هستند. در صورت عدم مداخله به هنگام احتمال بروز سایر اختلالات روان پزشکی از قبیل افسردگی اساسی وجود دارد.

سوگ_عارضه_دار

 ۴ـ افسردگی اساسی

هرچند تمامی بازماندگان بطور طبیعی دچار واکنش سوگ گردیده و پس از رفع آن با به یادآوری خاطرات گذشته دچار غم و اندوه میگردند، باید به خاطر داشت که این واکنش روانی طبیعی نسبت به یک فقدان بزرگ کاملاً با افسردگی متفاوت است. افسردگی یک واکنش طبیعی نسبت به بحران محسوب  نمیگردد و در صورت بروز، نیازمند مداخله جدی و فوری است. خصوصیت بارز آن وجود خلق افسرده همراه با ناامیدی و احساس درماندگی، اضطراب، کاهش انرژی، اختلال خواب، کاهش اشتها، اختلال در حافظه، احساس پوچی و  بی ارزشی و گاه افکار خودکشی است. افسردگی از اختلالات شایع به دنبال بحران است.

۵ـ انواع اختلالات اضطرابی

حملات هراس، و اضطراب بیشتر  میتوانند به تنهایی یا به همراه سایر اختلالات در افراد بازمانده از حادثه دیده شوند، هرچند که به طور  شایعتر این اختلالات را به طور توأم با سایر اختلالات می یابیم. وجود چنین اختلالاتی سبب افت عملکرد و کندی روند بازگشت به زندگی عادی میگردد.

۶ـ اختلالات شبه جسمی

توجه به شیوع بالاتر اختلالات شبه جسمی به دنبال زلزله، از نکاتی است که همــواره باید مدنظر پزشکان معالج بازماندگان قرار گیرد، چرا که در صورت عدم تشخیص منشا روان زای این اختلالات، به غلط علایم جسمی هدف درمانی قرار  میگیرند. معمولاً در جوامع بازمانده از یک حادثه غیر مترقبه میزان شکایات جسمی بالاست. هرچند تلاش پرسنل پزشکی برای یافتن منشاء عضوی برای این دردها و علایم به نتیجه ای نمیرسد، بیمار معتقد است که دچار نوعی بیماری تشخیص داده نشده میباشد و نگرانی بیش از حدی در مورد سلامت جسم خود دارد. البته ممکن است در مواردی مشکلات و  بیماری های جسمی وجود داشته باشند ولی در این صورت میزان شکایات بیمار نامتناسب با شدت مشکلات جسمی است. علایم این اختلاف طیف وسیعی را در بر میگیرد، میتواند شامل علایم گوارشی، حسی ـ حرکتی، وحتی فلج و دوبینی باشد. در شرایط عادی ۳۰-۲۰ درصد بیماران بالغ  مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی، بیماران دارای مشکلات شبه جسمی میباشند. این میزان پس از حوادث غیر مترقبه افزایش چشمگیری دارد. نکته ای که باید بدان توجه داشت پرهیز از اقدامات تشخیصی غیر ضروری در این بیماران است، چرا که چنین رویکردی سبب تثبیت بیماری در آنان میگردد.

شبه_جسمی

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن