اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت

فضای مجازی نه تنها یک ابزار ارتباطی است بلکه ماهیتی اجتماعی دارد. به طور کلی، تکنولوژی های جدید ارتباطی مانند گوشی های همراه، بازی های اینترنتی، شبکه های اجتماعی روش زندگی ما را تغییر داده اند و شرایط جدیدی برای ارتباط با یکدیگر و فعالیت های اجتماعی فراهم کرده اند.

کارکردهای مختلف و گسترده اینترنت باعث رشد روزانه مصرف کنندگان این فناوری شده است. استفاده از اینترنت جز گریز ناپذیر زندگی امروز است.

در دسترس بودن اینترنت مزایای زیادی دارد و منجر به پیشرفت های زیادی میشود. علی رغم تمام امکانات و مزایایی که تکنولوژی جدید ارتباطی فراهم کرده است، استفاده ی نادرست از آن با تبعاتی همراه است. به همین دلیل توصیه میشود که قبل از استفاده از این روش های ارتباطی ماهیت آن را بهتر بشناسیم و آموزش لازم را درباره ی مزایای و معایب آن بگذرانیم.

اعتیاد_اینترنت

 

خطرات بالقوه اینترنت

مورد تهدید و باج گیری قرار گرفتن، دزدی، مواجهه با محتوای نامناسب، پورنوگرافی، آسیب به خود، خشونت، تبعیض نژادی، اعتیاد به اینترنت و بازی های کامپیوتری.

اعتیاد به اینترنت میتواند منجر به افزایش انزوا، افسردگی، مشکلات خانوادگی، طلاق، افت تحصیلی، از دست دادن شغل شود و بدهی مالی به خاطر رفتارهای وسواس گونه ی قمار اینترنتی و خرید اینترنتی ایجاد کند. به همین دلیل با توجه به افزایش روزافزون کاربران کامپیوتر و اینترنت و افزایش میزان وابستگان به کامپیوتر و اینترنت، نیاز مبرم برای پیشگیری و تشخیص به موقع آن احساس میشود.

انواع اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به ارتباط جنسی مجازی: این افراد از اینترنت برای دانلود و مبادله ی فیلم های پورنوگرافی، همچنین برای ایفای نقش های جنسی در چت رومها استفاده میکنند.

اعتیاد به روابط مجازی: استفاده از اینترنت به منظور برقراری روابط مجازی، شرکت در چت رومها

رفتارهای اجباری اینترنتی: رفتارهای اجباری قمار بازی آنلاین، خرید های آنلاین و. . .

اعتیاد به کامپیوتر اعتیاد به بازی های کامپیوتری، اطلاعات بیش از حد.

اعتیاد_اینترنت

نشانه اعتیاد به اینترنت

افت تحصیلی و توجیه اینکه آموزش از طریق اینترنت بیشتر از مدرسه است

استفاده مداوم و مکرر از اینترنت برای انجام بازی ها، اغلب به شکل بازی با دیگران که منجر به تخریب یا ناراحتی بالینی قابل توجه میشود و در پنج مورد یا بیشتر از موارد زیر در طی یک دوره ۲۱ ماهه خود را نشان میدهد:

اشتغال ذهنی با بازی های اینترنتی: فرد به بازی های قبلی فکر میکند یا به پیش بینی بازی بعدی؛ بازی اینترنتی به فعالیت غالب روزانه تبدیل میشود.

بروز علائم محرومیت در صورت حذف بازی اینترنتی: علائمی مثل تحریک پذیری، اضطراب و غمگینی.

تحمل یا نیاز به صرف مقادیر بیشتر زمانی برای بازی کردن

تلاش های ناموفق برای کنترل شرکت در بازی های اینترنتی

فقدان علاقه مندی به تفریحات و سرگرمی های قبلی

تداوم استفاده مفرط از بازی های اینترنتی علی رغم آگاهی از مشکلات روانی اجتماعی ناشی از آن ها

استفاده از بازی های اینترنتی به منظور فرار از حالات خلقی منفی و تسکین آن ها مثلا احساسات درماندگی، گناه، اضطراب. و یک رابطه مهم، شغل، فرصت تحصیلی یا کاری به دلیل پرداختن به بازیهای اینترنتی به مخاطره افتاده یا از دست رفته است.

نشانه های استفاده سالم از اینترنت و کامپیوتر

رعایت برنامه ی از پیش تعیین شده کار با اینترنت و کامپیوتر بطوری که از ساعت مشخص برنامه ریزی شده بیشترنشود.

خانواده استفاده ی بیش از حد از اینترنت و کامپیوتر گزارش نکنند.

بودجه ی مالی مشخصی برای استفاده ی اینترنتی تعیین شده باشد و از آن میزان بیشتر نشود.

به زمان تعیین شده برای تکالیف کاری و تحصیلی برسد.

لذت بردن از فعالیت هایی غیر از کار با اینترنت و کامپیوتر.

اختصاص دادن انرژی بیشتر برای برقراری ارتباط با افراد دنیای واقعی تا غریبه های اینترنتی.  استفاده از اینترنت و کامپیوتر برای یک دلیل موجه و میل بیشتری برای بیرون رفتن با خانواده و دوستان داشته باشد تا استفاده از اینترنت و کامپیوتر.

اعتیاد_اینترنت

چگونه از اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر جلوگیری کنیم؟ 

ثبت مدت زمان و تعداد دفعات استفاده از اینترنت و کامپیوتر

درمان علت زمینه ای استفاده از اینترنت و کامپیوتر: اضطراب یکی از علت های شایع استفاده زیاد از اینترنت و کامپیوتر می باشد.

راهنمای استفاده از کامپیوتر و اینترنت برای والدین 

به دلیل پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی خانواده ها، استفاده از موبایل، تبلت و اینترنت، بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده و کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برای تعیین زمان مناسب استفاده از این ابزارها باید به شرایط خانواده، نحوه تربیت خانوادگی، شرایط کودک و. . . نیز توجه شود.

به هر حال والدین با شروع سن مدرسه ناگزیر از در اختیار قرار دادن کامپیوتر و اینترنت در کودکان هستند. نکته مهم، آموزش و نظارت آن ها بر کودکان است. اینکه در هر سنی چگونه از این وسایل استفاده کنند به عنوان مثال از چه سایت هایی بازدید کنند.

اعتیاد_اینترنت

از چه سنی به فرزندم اجازه کار با کامپیوتر، اینترنت و دیگر وسایل الکترونیکی را بدهم؟

توصیه میشود موبایل، لپتاپ، تبلت و سایر وسایل الکتریکی مشابه را حداقل تا قبل از نوجوانی یعنی حدود ۲۱، ۲۳ سالگی در اختیار فرزندان قرار ندهید؛ اما از طرف دیگر با توجه به فراگیر بودن استفاده از این ابزار و در دسترس بودن آن ها ،معمولا کودکان به محض اینکه راه میافتند و توانایی صحبت کردن پیدا میکنند استفاده از این وسایل برایشان جذاب میشود.

همچنین نیازهای آموزشی که امروزه با این وسایل برطرف میشود نیز سن استفاده از این ابزارها را پایین میآورد.

برای استفاده از کامپیوتر و اینترنت شاید درست نباشد که یک قاعده ثابت در نظر بگیریم. به دلیل پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی خانواده ها، استفاده از موبایل، تبلت و اینترنت، بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده و کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برای تعیین زمان مناسب استفاده از این ابزارها باید به شرایط خانواده، نحوه تربیت خانوادگی، شرایط کودک و. . . نیز توجه شود.

به هر حال والدین با شروع سن مدرسه ناگزیر از در اختیار قرار دادن کامپیوتر و اینترنت در کودکان هستند. نکته مهم، آموزش و نظارت آن ها بر کودکان است. اینکه در هر سنی چگونه از این وسایل استفاده کنند به عنوان مثال از چه سایت هایی بازدید کنند.

نکات کلی که برای استفاده از اینترنت در کودکان لازم است مورد توجه قرار گیرد:

آموزش: قبل از کار با اینترنت، آموزش خطرات، و راه های بالابردن امنیت ضروری است.

برای اینکه بدانید فرزندتان چگونه از اینترنت استفاده میکند وقت بگذارید.

تشویق: تشویق مثبت والدین به کودک و نوجوان برای استفاده ی موثر از کامپیوتر و اینترنت.

امنیت بخشی محیط کامپیوتر: قبل از هر چیز تدابیر لازم امنیتی برای استفاده ی مناسب و امن از کامیپوتر و اینترنت فراهم شده باشد.

نظارت : قرار دادن کامپیوتر در فضای بیرون از اتاق شخصی کودک میتواند به نظارت بهتر کمک کند.

 

نوجوان-سالم

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

 

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن