کودک آزاری

کودک آزاری

کودکان به طرق مختلف مورد تعرض قرار میگیرند. تمامی این موارد جدی هستند و اثرات آن ها علی رغم اینکه ممکن است کودک در آن زمان، آن ها را بروز ندهد، مهم و قابل توجه می باشد.

انواع کودک آزاری

 غفلت

وقتی که والدین یا پرستار به نیازهای اساسی کودک توجهی نکنند که می تواند شامل رها کردن فرزند در سن پایین باشد یا گذاشتن او پیش خواهر و برادری که به دلیل نداشتن تجربه از عهده کارهای خودش نیز بر نمی آید یا بی توجهی به نیازهای اولیه کودک مثل غذا، پوشاک و سرپناه. چنین شرایطی کودک را در معرض آسیب قرار میدهد. به عبارتی بی توجهی به فرزندان به هنگام بیماری و عدم مراقبت و نیز مهیا نکردن پناهگاه برای آن ها غفلت محسوب میشود که اثرات طولانی مدت و جدی روی کودک خواهد داشت.

کودک_آزاری

کودک آزاری هیجانی یا عاطفی یا کمبود محبت

اصطلاحی است که در مورد فرزندانی به کار میرود که از والدینشان محبت، عشق و آرامش دریافت نکرده اند. این والدین علاقه ای به فرزندانشان ندارند و هیچ احساسی نسبت به آن ها بروز نمی دهند. این رفتار عواقب بسیار جدی در پیشرفت عاطفی کودک خواهد داشت.

سوء رفتار جسمی

زمانی است که کودک مورد خشونت های جسمی شامل تنبیه های مختلف، ضرب و شتم، هل دادن و پرت کردن قرار میگیرد. این شرایط در کوتاه مدت برای کودکی که آزار دیده یا زندگی اش در خطر است، عوارض وخیمی دارد. همینطور در بلند مدت نیز هراس و مشکلات عاطفی را در پی خواهد داشت که بسیار مخرب میباشند.

سوء استفاده جنسی

درگیر کردن کودکان رشد نیافته و نابالغ در فعالیت های جنسی و نیز تماس نامناسب، ازجمله این موارد هستند. این مساله میتواند شامل درگیری کودک در فعالیت های جنسی دیگران یا مشاهده فیلم ها و تصاویر پورنوگرافی باشد. این فرم تعرض از طرف اعضای خانواده، دوستان خانوادگی، معلم، پرستار یا غریبه ها رخ میدهد. این شرایط ممکن است فقط یکبار و در مدتی کوتاه اتفاق افتاده باشد و یا در مدتی طولانی تکرار شده باشد.

هر گونه تعرض جنسی میتواند منجر به مشکلات و آشفتگی های جدی در زمان وقوع رویداد یا در آینده شود.

کودک_آزاری

اثرات کودک آزاری

مشکل در برقراری ارتباط 

بزرگسالانی که در کودکی از طرف افرادی که بیشترین اعتماد را به آن ها داشته اند مورد سوء استفاده قرار گرفته اند، ناامید شده اند. مساله اعتماد اساسی ترین موردی است که میتواند آن ها را از داشتن رابطه ای موفق محروم کند؛ زیرا آن ها حتی به نظرها و قضاوت های خودشان نیز در مورد دیگران اطمینان ندارند. دلیل این امر خیلی ساده است چرا که این کودکان قادر نیستند به والدینی که وظیفه مراقبت از آن ها داشتند، اعتماد کنند و اکنون به افرادی که در زندگی شان حضور دارند نیز بدبین هستند. این عوامل موجب تنهایی، انزوا و ترس از افراد غریبه یا جمع های شلو  میشود.

بیشتر این افراد احساس میکنند قادر به درک عشق و علاقه نیستند و نمی خواهند دیگران از آن ها شناختی به دست بیاورند.

روابط نزدیک نیز یک مشکل مهم است. افرادی که دچار تعرض جنسی بوده اند، دشواری های زیادی در روابط جنسی خواهند داشت که میتواند شامل ترس از برقراری ارتباط جنسی، و وسواس های مربوط به روابط جنسی باشد. در صورتی که فردی مورد تعرض جسمی قرار گرفته باشد، هر گونه تماس فیزیکی محبت آمیز او را متشنج و عصبی خواهد کرد.

اختلال در احترام به نفس

از آنجایی که بیشتر افرادی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند هرگز محبت و احترامی که شایسته اش بوده اند را دریافت نکرده اند، توانایی احترام و عشق ورزی به خودشان را ندارند. اعتماد به نفس و عزت نفس این افراد بسیار پایین بوده و ترس از دست دادن در این افراد منجر به دادن جواب منفی به دیگران وناتوانی در تصمیم گیری هایشان می گردد.

مشکل در عواطف

بازماندگان این اتفاق دارای عواطف و احساسات پیچیده ای هستند که مجبور به کنترلش میباشند. بیشتر آن ها احساس افسردگی مکرر دارند که ممکن است در مواردی منجر به خودکشی شود. برخی نیز دارای فراز و نشیب احساسی هستند. احساس خجالت و گناه در کنار افسردگی از موارد متداول میباشد. تعدادی هم درگیر اضطراب، هراس، تشویش، کابوس و اختلال در خواب هستند.

طغیان های پرخاشگرانه و عصبانیت نیز امکان دارد رخ بدهد که معمولا بی دلیل هستند یا علت مشخصی ندارند. این نوع خشونتهای انفجاری می تواند برای فرار از احساس گناه و شرم باشد.

کودک_آزاری

اختلال در تغذیه

بیشتر افرادی که مورد تعرض قرار گرفته اند، مشکلاتی در تغذیه و خوردن غذا دارند و در مورد ظاهرشان احساس نارضایتی می کنند. این شرایط به مسائلی مانند تغذیه اجباری، زیاده روی در خوردن، استفرا  و گرسنگی منجر میشود.

مرور خاطرات گذشته و کابوس های شبانه

بیشتر افرادی که مورد تعرض قرار گرفته اند، در دوران بزرگسالی کابوس می بینند و اتفاقی که برایشان رخ داده، دوباره احیا میشود. فلاش بک ها خاطراتی واضح هستند که باعث میشوند فرد آن حادثه را دوباره تجربه کند. کابوس ها درباره ی اتفاقی که روی داده و یا بخشی از آن مانند تعقیب شدن و به دام افتادن می باشند. هر دوی این موارد عواملی هستند که باعث آشفتگی می شوند.

کاهش پیشرفت در امور زندگی

افرادی که مورد بدرفتاری قرار میگیرند، عملکرد و پیشرفت شان دستخوش اثرات این رویداد میباشد. بیشتر این افراد اهداف دشوار و عملکردهایی بالاتر از استاندارد برای خودشان تعیین میکنند. به نظر این افراد، هر آنچه که انجام میدهند و هر موفقیتی که به آن دست میابند کافی و مطلوب نیست. تعدادی دیگر واکنش کاملا متضادی دارند. آن ها از خودشان هیچ انتظاری جز شکست ندارند. آن ها از پیروزی و موفقیت هراس دارند زیرا این موضوع توجه سایرین را به سوی آن ها جلب میکند و این توجه برای آن ها لذت بخش نمی باشد.

خودآزاری

برخی از افرادی که در کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفته اند به اشکال مختلف به خودشان آسیب میرسانند. این آسیب ها میتواند شامل خودکشی یا اقدامات دیگر مانند خود زنی و خود سوزی و آسیب هایی از این قبیل باشد. امکان دارد تعدادی از افراد نیز به الکل یا مواد مخدر اعتیاد پیدا کنند.

دلایل این خود آزاری پیچیده و مبهم است ولی افراد اغلب برای کنترل احساسات ناگوارشان دست به این کار میزنند.

کودک_آزاری

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن