وسواس فکری عملی

وسواس فکری عملی

مدام واهمه دارم از اینکه مبادا بیماری کسی به من منتقل بشه، از این میترسم که میکروب افراد به من هم منتقل بشه و منم بیمار بشم…میترسم که مبادا با انتقال این میکروب ها به خانوادم اونها روهم آلوده و بیمار کنم. شاید احمقانه به نظر برسه، ولی اگر به کسی یا چیزی مثلاً دستگیره دری که دست کسی به اون خورده دست بزنم، انقدر عصبی و مضطرب میشم که مجبور میشم به خونه برم تا چندین مرتبه دست هامو بشورم و بعدش لباس هامو بشورم. این کار باعث میشه احساس بهتری داشته باشم. در خونه خودم همه سطوح رو چند بار با سفیدکننده می شورم تا میکروب ها رواز بین ببرم و تا جایی که امکان داره از هرگونه تماس با دیگران خودداری میکنم. بخشی از وجودم درک می کنه که این ترس ها همه بیجا هستن ولی حالا انقدر ادامه پیدا کرده که نمیدونم چطوری از این کار دست بکشم…. خونوادم هم دیگه خسته شدن…

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

وسواس

تمام روزم صرف چک کردن این ور و اون ور میشه که نکنه مشکلی توی خونه پیش بیاد. نمیتونم از خونه بیرون برم چون از این اطمینان پیدا نمیکنم که گاز و وسایل برقی رو خاموش کردم یا نه و یا شیر آب یا پنجره ها رو بستم یا نه. اینکه خودم چند بار این ها رو چک کنم اهمیت نداره، همسرم مجبور میشه دوباره همه چیز رو چک کنه. علاوه براین، چک میکنم که ببینم آیا شعله گاز رو خاموش کردم یا نه. این کار رو پنج بار انجام میدم و بعد میرم بالا، بعضی وقتا بنظرم کافی نیست و مجبور میشم که دوباره این تشریفات رو انجام بدم. اگه چک نکنم انقدر نگران میشم که دیگه طاقتم طاق میشه. میدونم که احمقانست اما مدام فکر میکنم که اگه اتفاق بدی بیفته من به خاطر بی احتیاط بودن سرزنش میشم…

اشخاص مبتلا به وسواس میتوانند علائم متفاوتی داشته باشند. وسواس ها، افکار، تصاویر یا تکانه هایی هستند که معمولا ناخوشایند بوده و برخلاف خواسته فرد به ذهن می آیند. این افکار با احساسات ناخواسته ای مانند برآشفتگی و اضطراب شدید و میل قوی برای انجام کاری در جهت کاهش این احساسات همراه هستند. یک شیوه برای کاهش اضطراب درافراد مبتلا به این اختلال اجتناب از موقعیت ها، اشیاء یا افکاری است که این اضطراب را موجب می شوند. از آنجایی که تلاش های فرد مبتلا به وسواس برای اجتناب از موقعیت ها یا افکاری که موجب برآَشفتگی می شوند موثر واقع نمی شود، برخی عادات رفتاری یا فکر کردن به افکار خاص آیین ها یا اجبارها را در جهت تلاش برای کاهش اضطراب و آشفتگی انجام می دهد. اما متاسفانه انجام این آیین ها فقط برای مدتی کوتاه اضطراب را کاهش می دهد و نمی تواند مانع از بازگشت مجدد آن شود. در واقع، فرد مبتلا برای رهایی از اضطراب و آشفتگی دست به آیین های بیشتر و بیشتری می زند و از آنجایی که زمان و انرژی زیادی برای انجام آن ها صرف می کند، در روند زندگی و کارکردهایش اختلال ایجاد می شود.

افراد بسیاری هستند که اعمال و افکار وسواسی را تجربه میکنند و بدون مشکل نیز زندگی میکنند و شاید فقط وقتی زندگی اشخاص با این افکار و کارهای ناخواسته مختل میشود به فکر کمک گرفتن میافتند.

وسواس

علایم وسواس

وجود وسواس فکری یا عملی یا هر دو

وسواس فکری:

الف- افکار، امیال، یا تکانه های عودکننده و مداومی که در برخی مواقع هنگام این اختلال، بصورت مزاحم و ناخواسته تجربه می شوند و در اغلب افراد، اضطراب یا ناراحتی محسوس ایجاد می کنند.

ب- فرد سعی می کند این افکار، امیال، یا تکانه ها را نادیده بگیرد یا متوقف کند یا آن ها را با افکار یا اعمال دیگر بی اثر کند یعنی با انجام دادن وسواس عملی.

وسواس_فکری

وسواس عملی:

الف- رفتاری های تکراری مثل شستن دست، منظم کردن، وارسی کردن یا اعمال ذهنی مثل دعا کردن، شمردن که فرد احساس می کند در پاسخ به وسواس فکری یا بر طبق مقرراتی که باید با قاطعیت اجرا شوند، وادار به انجام آن ها می باشد.

ب- هدف این رفتارها یا اعمال ذهنی، پیشگیری یا کاهش دادن اضطراب یا ناراحتی یا جلوگیری از رویداد یا موقعیت ترسناک است؛ بااین حال، این رفتارها یا اعمال ذهنی با آنچه قرار است بی اثر یا پیشگیری شود ارتباط واقع بینانه ای ندارند یا آشکارا افراطی هستند.

وسواس های فکری و عملی وقت گیر هستند مثلا هر روز بیشتر از ۲ ساعت طول می کشند یا ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه های دیگر عملکرد ایجاد می کنند.

وسواس

عوامل خطر

خلق و خو: درونی کردن بیشتر نشانه ها، تهییج پذیری منفی بیشتر و بازداری رفتار در کودکی از عوامل مهم در ابتلا به اختلال وسواس فکری- عملی می باشند.

عوامل محیطی: سوء استفاده جسمی و جنسی در کودکی و رویدادهای استرس زا و آسیب زای دیگر احتمال ابتلا به اختلال وسواس فکری- عملی را افزایش می دهد.

عوامل ژنیتکی و فیزیولوژیکی: میزان ابتلا به اختلال وسواس فکری- عملی در خویشاندان درجه اول بزرگسالان مبتلا به این اختلال، تقریبا دو برابر خویشاوندان درجه اول افراد بدون این اختلال است اما در بین خویشاندان درجه اول افرادی که شروع اختلال وسواس در کودکی یا نوجوانی بوده این میزان به ۲۳ برابر افزایش می یابد.

راه کارهای کنترل عمل وسواسی

پیشگیری از پاسخ: شکستن چرخه انجام عمل یا افکار وسواسی پس از رویارویی با چیزهایی که از آن ها ترس داریم. اکثر افرادی که دچار وسواس هستند احساس میکنند که افکار و احساسات و اعمال آن ها الگویی تکراری دارد. وقتی فکر وسواسی به آن ها دست میدهد، مضطرب و ناراحت میشوند، ولی وقتی عمل وسواسی انجام میدهند، آسوده خاطر میشوند. این کار به چرخه معیوبی تبدیل شده و رفته رفته قویتر و احتمال وقوع آن نیز بیشتر میشود.

از خانواده خود نیز بخواهید که از چک کردن به جای شما یا اطمینان دادن به شما با گفتن اینکه آلوده نیستید خودداری کنند. حصول اطمینان ممکن است شما را از رویارویی با چیزی که از آن ترس دارید بازدارد.

به خاطر انجام ندادن عمل وسواسی یا عمل خنثی کننده به خود امتیاز دهید. این یک مرحله مهم در ارزیابی پیشرفت است.

وقتی که درمان رویارویی را انجام می دهید، یادداشت برداری کنید تا نشان دهید که اضطراب شما رو به کاهش است؛ مثلا دست زدن به سطل آشغال بدون دستکش و بدون شستن دست ها.

کارهای وسواسی جدیدی را جایگزین کارهای وسواسی قبلی نکنید مثل مالیدن مکرر دستها به جای شستن آن ها.

اگر دست کشیدن یک جا از همه رفتارهای وسواسی غیرممکن به نظر میرسد، سعی کنید به صورت تدریجی زمانی که صرف انجام این رفتارها می کنید یا دفعات انجام شان را کم کنید. اگر از این رویکرد استفاده کنید، اضطراب شما بتدریج کاهش مییابد.

وسواس

راه کارهای کنترل افکار  وسواسی

گاهی اوقات وقتی افراد با رویکرد پیشگیری از پاسخ شروع به شکستن چرخه افکار و اعمال وسواسی میکنند، دچار افکار ناامیدکننده میشوند. معمولاً این افکار انتقاداتی از خود فرد هستند، مثلا اینکه ” اگر من مرتبا همه چیز رو بررسی نکنم مادر بی احتیاطی هستم”، “دارم کنترل همه چیز رو از دست میدم، من خیلی دست و پا چلفتی ام”. این افکار باعث پایین آمدن روحیه وخلق و نیز ناراحتی و اضطراب در شما میشوند. لذا نپذیرفتن این افکار اهمیت بالایی دارند. بایستی دیدِ متعادل تری داشته باشید.

این افکار و روحیه پایین را شناسایی کنید. سریعاً افکار ناخوشایندی که در این لحظه به شما دست میدهند را یادداشت کنید.

با آوردن استدلال هایی علیه آن ها سعی کنید به مخالفت با آن ها بپردازید. تصور کنید که اگر دوستی دچار چنین افکاری در مورد خودش بود، چه حرفهایی به او میزدید.

به تمرکز و یادآوری نکات خوب خود و زندگیتان بپردازید نه جنبه های منفی.

وسواس

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن