اضطراب فراگیر

اضطراب فراگیر

در مورد همه چیز نگرانم. دچار تشویش و تندخویی ام و عصبانیتم رو سر دیگران خالی میکنم.

احساس میکنم چیزی گلوم رو فشار میده. دهنم خشک میشه و نمیتونم راحت چیزی رو قورت بدم. برای همین احساس ترس می کنم.

احساس میکنم نمی تونم نفس بکشم.

ذهنم به هم میریزه و احساس میکنم بزودی کنترلم رو از دست می دم و دیوونه می شم.

شب ها اغلب با ذهن آشفته ای از خواب میپرم و به خاطر نگرانی نمیتونم دوباره بخوابم.

قبل از اینکه به جایی برم، نگران این هستم که همه چیز خراب خواهد شد. زمانی که به مقصد می رسم احساس میکنم قلبم تپش شدیدی داره و پاهام سست میشن. خیال میکنم که مثل احمق ها بنظر می رسم، برای همین اونجا را ترک میکنم.

در صورتی که این تجربیات را داشته اید، به اضطراب مبتلا هستید. البته بعضی اوقات دچار اضطراب هستید و خودتان از آن اطلاعی ندارید. بیشتر مواقع، مردم علائم اضطراب را با بیماری های جسمانی اشتباه میگیرند.

بنابراین اولین قدم در کنترل اضطراب، شناسایی این است که آیا اضطراب، برای شما به عنوان یک مشکل است یا خیر.

اضطراب فراگیر به نوعی احساس مبهم و گسترده ی اضطراب اطلاق می شود که در آغاز ممکن است به اشیا، رویدادها و موقعیت های خاصی مربوط نباشد. به گفته ی بک، افراد مبتلا به اضطراب های مزمن، باورها و مفروضاتی دارند که بر اساس آن ها، گستره ی وسیعی از موقعیت ها را تهدیدآور تفسیر می کنند. مضمون های متداول عبارتند از: عدم شایستگی؛ عدم مقبولیت؛ فقدان ارزش نفس و عدم کنترل.

اضطراب_فراگیر

علایم اضطراب فراگیر

اضطراب و نگرانی بیش از حد، که در بیشتر روزها حداقل به مدت شش ماه در مورد چند واقعه یا فعالیت روی می دهد مانند عملکرد شغلی یا تحصیلی.

فرد کنترل کردن این نگرانی را دشوار می داند.

اضطراب و نگرانی با سه یا تعداد بیشتری از علائم زیر ارتباط دارند به طوری که حداقل برخی نشانه ها در بیشتر روزها طی ۶ ماه گذشته وجود دارند.

بی قراری یا احساس عصبی بودن

به راحتی خسته شدن

مشکل تمرکزکردن یا تهی بودن ذهن

تحریک پذیری

تنش عضلانی

اختلال خواب

اضطراب_فراگیر

عوامل خطر

خلق و خو: بازداری رفتاری، روان رنجورخویی و اجتناب از صدمه از عوامل مهم در ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر می باشند.

عوامل محیطی: ناملایمات دوران کودکی و محافظت بیش از حد والدین با اختلال اضطراب فراگیر ارتباط دارند اما هیچ عوامل محیطی مشخص نشده اند که خاص اختلال اضطراب فراگیر باشند یا برای دادن تشخیص ضروری و کافی باشند.

عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی: یک سوم موارد خطر مبتلا شدن به اختلال اضطراب فراگیر ژنتیکی است.

علل اضطراب

اضطراب حسی است که ما در نتیجه واکنش، به تجربه ای ترسناک یا تهدیدآمیز پیدا میکنیم که واکنش تعقیب و گریز نام دارد. هدف علائم فیزیکی اضطراب، آماده کردن بدن برای مقابله سازی با خطر است.

برای فهم آنچه در بدن رخ میدهد، تصور کنید قرار است مورد حمله واقع شوید. به محض آگاهی از این خطر عضلات شما سفت و برای عمل حاضر میشوند. قلبتان تندتر میزند تا خون را به عضلات و مغزتان برساند. سریعتر تنفس میکنید تا اکسیژنی که برای انرژی نیاز دارید، فراهم شود. عرق میکنید تا بدنتان بیش از حد گرم نشود. دهانتان خشک میشود و دلشوره میگیرید.

واکنش تعقیب و گریز سیستمی ابتدایی است که احتمالا به زمان انسان های غارنشین باز میگردد و حیوانات نیز برای بقا به آن نیازمندند. خوشبختانه امروزه ما در چنین موقعیت های تهدید کننده از جدال مرگ و زندگی قرار نمیگیریم، ولی متاسفانه در قبال استرس هایی که با آن مواجه هستیم نمیتوانیم از آن ها فرار و یا با آن ها مبارزه کنیم، بنابراین نشانه ها به ما کمکی نمیکنند و در حقیقت باعث میشوند احساس بدتری پیدا کنیم، به خصوص اگر آن ها را درک نکنیم.

اضطراب_فراگیر

علل تداوم اضطراب فراگیر

اگر شخصی شخصیت مضطرب و نگران داشته باشد، احتمالا احساس اضطراب را به صورت عادت، همواره تجربه میکند.

بعضی اوقات افراد، اضطراب های مداومی در طول چندین سال دارند که بدین معنی است که عادت مضطرب بودن در آن ها پرورش می یابد.

بعضی اوقات دور معیوبی از اضطراب شکل می گیرد. از آن جایی که علائم بدنی اضطراب، هولناک، غیرمعمول و ناخوشایند هستند، افراد معمولا فکر میکنند از لحاظ فیزیکی وجسمی مشکل دارند و یا اتفاق ناگواری برایشان رخ خواهد داد و این خود باعث بروز علائم بیشتر و تداوم دور معیوب می شود.

ترس از ترس؛ کسی که تجربه اضطراب در موقعیتهای خاص را دارد، این احساس را از قبل حدس میزند و از آن، بیشتر از خود علائم میترسد و این خود موجب بروز علائمی میشود که او را مضطرب می کند.

اجتناب یا فرار؛ هنگامی که دور معیوب، همراه با افکار مضطرب زیاد شکل میگیرد، اجتناب به عنوان راهی برای مقابله با آن استفاده میشود.

اجتناب از موارد هولناک امری طبیعی است، اما اکثر مواردی که افراد هنگام اضطراب از مواجهه با آن اجتناب میکنند، خطر واقعی نیستند بلکه مغازه های شلوغ، اتوبوسها، مکان های شلوغ، غذا خوردن دربیرون از خانه، صحبت کردن با مردم و غیره است. این موارد نه تنها خطرناک نیستند بلکه کاملا ضروری اند.

نادیده گرفتن این موارد، زندگی را سخت میکند. در موارد مشابه، اغلب افراد در آغاز به خوبی با مشکل مواجه میشوند ولی وقتی علائم اضطراب ظاهر میشود احساس میکنند لازم است از موقعیت فرار کنند و سریعتر از آنچه که در نظر داشتند آنجا را ترک کنند. فرار و اجتناب موجب از دست دادن شدید اعتماد به نفس میشود که براحساس افراد نسبت به خود تاثیر میگذارد و به نوبه خود باعث تشدید اضطراب و دور معیوبی دیگر میشود.

اضطراب_فراگیر

 پیامدهای اضطراب منتشر

ناخوشایند و طاقت فرسا است.

طولانی مدت است.

در فواصل کوتاه اتفاق می افتد.

باعث نگرانی در مورد وجود مشکلی اساسی در خودتان می شود.

مانعی می شود برای آنچه که می خواهید انجام دهید.

اضطراب معمولا قسمتی از یک دور معیوب است که علائم، افکار و رفتارتان باعث تداوم آن میشود.

راه کارهای کنترل اضطراب

سعی کنید موقعیت هایی را که برایتان استرس آور است شناسایی کنید.

با شناسایی آنچه که این موقعیت ها را برایتان پر استرس میکند، قدمی برای مقابله با آن بردارید.

مطمئن شوید برای چیزهایی که از آن لذت میبرید، وقت کافی میگذارید.

اگر در هنگام کار استرس دارید، با مدیر و مسئول خود صحبت کنید.

سرگرمی هایی انتخاب کنید که همراه با آرامش است.

به اندازه کافی بخوابید.

رژیم غذایی با تعادل مناسب داشته باشید.

یاد بگیرید که با اجرای تمرین های تمدد اعصاب خود را آرام کنید.

به طور منظم ورزش کنید.

 

اضطراب_فراگیر

تکنیک هایی جهت کاهش علائم فیزیکی 

برای کاهش شدت علائم فیزیکی میتوان با آگاه شدن از شروع آن ها ،به اصطلاح رایج، آن ها را در نطفه خفه کرد.

زمانی که متوجه علامتی مبنی بر آغاز علائم اضطراب میشوید، میتوانید با تکنیک های تمدد اعصاب از شدت یافتن اضطراب جلوگیری کنید.

برخی افراد برای تمدد اعصاب خود به ورزش، گوش دادن به موسیقی، تماشای تلویزیون و یا خواندن کتاب روی می آورند.

تمدد اعصاب یا ریلکسیشن مانند سایر مهارت ها نیاز به یادگیری و صرف زمان دارد. در تمرین آرامش عمیق عضلانی که به آن خواهیم پرداخت میتوانید شدت اضطراب و عصبی بودن خود را به طور کلی کاهش دهید.

چالش با  افکار منفی

افکار در تداوم دور معیوب اضطراب نقش بسزایی دارد. در بعضی موارد تصویرهایی نیز در ذهنتان وجود دارد. برای مثال، تصور کنید روزی برای رسیدن به اتوبوس میدوید. ناگهان درد شدیدی در قفسه سینه تان احساس کرده و به طور جدی نفس کم می آوردید. این فکراز ذهنتان میگذرد، ” دارم سکته قلبی میکنم”. این فکر واقعا ترسناک است و باعث میشود قلب شما تندتر بزند و موجب آن میشود که شما فکر کنید ” قلبم حتما مشکلی داره “. شاید به طور واضح تصویر آمبولانسی را ببینید و تصویری از خودتان را که در برانکارد دراز کشیده اید.

آیا مبالغه و اغراق میکنم، مثال: ” همه چیز باید خراب شه، همیشه خراب میشه”.

آیا زود قضاوت میکنم مثال: ” قفسه سینه ام درد میکنه پس حتما قلبمه “.

آیا فقط بر روی چیزهای بد تمرکز میکنم مثال ” دیروز روز خیلی بدی داشتم “. چند اتفاق خوب را نادیده میگیرید.

سود و زیان این افکار چیست؟

اگر یکی از دوستانتان این افکار را داشته باشد شما به او چه می گویید؟

اضطراب_منتشر

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

 

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن