اضطراب اجتماعی

ترس از یک یا چند موقعیت یا عملکرد اجتماعی که در آن ها شخص با افراد دیگر مواجه میشود، به طوری که میترسد مورد قضاوت منفی دیگران قرار بگیرد یا به دلیل ایجاد احساساتی از قبیل خجالت، تحقیر یا شرمندگی با حضور در آن جمع دچار اضطراب شدید می شود یا سعی میکند از آن دوری کند، اضطراب اجتماعی نامیده می شود.

به طور خلاصه میتوان گفت افرادی که اضطراب اجتماعی را تجربه میکنند، می ترسند سایرین در مورد آن ها افکار منفی داشته باشند و اغلب فکر میکنند به خوبی دیگران نیستند. این امر، مواجهه با اجتماع را برایشان بسیار دشوار یا غیرممکن میکند.

همه افراد، اضطراب اجتماعی را به صورت خفیف تجربه میکنند، اما برای برخی از افراد شدت آن بیشتر است و ممکن است زندگی شان را تحت تاثیر قرار دهد. اضطراب اجتماعی، خود به تنهایی بسیار آزار دهنده است و ابتلا به آن دلیلی بر وجود سایر بیماریهای جسمی و روانی در فرد نیست.

این مشکل معمولاً به اعتماد به نفس پایین یا دست کم شمردن خود مربوط میشود که احتمالاً ریشه در دوران کودکی دارد. برخی از افراد ظاهراً به صورت ذاتی مضطرب هستند و گویی آموخته اند که نگران باشند، در حالی که برای بعضی دیگر رویدادهای پر استرس زندگی منجر به ایجاد چنین حسی می شوند.

اضطراب_اجتماعی

برخی افراد اضطراب اجتماعی را در جوانی تجربه می کنند اما با بالاتر رفتن سن، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند. برای سایرین این مشکل ادامه مییابد و تبدیل به یک مساله مادام العمر میشود. این امر ممکن است به چند دلیل رخ دهد:

دوری نمودن از اجتماع: باعث میشود فرد، شانس آشنا شدن با محیط های اجتماعی و عادت نمودن به آن ها را از دست بدهد. همچنین باعث میشود نتواند بیاموزد که میتواند کنترل اوضاع را در دست بگیرد و احساس بدی نداشته باشد. چنین فردی اگر از یک موقعیت، دوری کند، تلاش وی برای ورود دوباره به آن موقعیت دشوارتر میشود. برخی افراد با تعریف یک سری “رفتارهای ایمن” برای خود، از آموختن چگونگی کنترل این مسلله جلوگیری مینمایند. برای مثال همیشه در کنار یک دوست یا آشنا میمانند.

اگر فرد شخصیت مضطربی داشته باشد، در طولانی مدت حس اضطراب برای وی تبدیل به عادت میشود و باور میکند که در موقعیتهای اجتماعی عملکرد بدی دارد.

افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی تصویر ناخوشایندی از دید دیگران نسبت به خود دارند و زمانی که وارد مکان شلوغی میشوند، بیشتر بر روی خود تمرکز میکنند، به آن تصویر ناخوشایند فکر میکنند، مضطرب میشوند و تصور میکنند از نظر دیگران افتضاح هستند. به ندرت به این توجه میکنند که طرف مقابل، در واقعیت چگونه به آن ها عکس العمل نشان میدهد. مدام حدس های منفی در مورد این که طرف مقابل راجع به آن ها چه فکر میکند، میزنند؛ بنابراین هرگز در مقابل این تصویر ذهنی منفی و ناخوشایندی که از خود دارند، مقاومت نمیکنند.

گاهی اوقات “ترس از ترس” به گونه ای بر فرد غالب میشود که وی مضطرب شدن در یک موقعیت اجتماعی و علائم اضطراب را برای خود پیش بینی میکند. برای مثال با خودفکر میکند “میدونم که موقع صحبت کردن حسابی قرمز خواهم شد”، “قادر نخواهم بود کلامی به زبون بیارم” یا “اگر دیگران بفهمن که دستام میلرزن چی ” این افکار باعث میشوند پیش از ورود به شرایط ترسناک، شدت اضطراب افزایش یابد.

تحقیقات نشان میدهد افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی، مهارت های اجتماعی یکسانی با افرادی که مضطرب نیستند دارند، ولی آن را باور ندارند. معمولاً این افراد به اشتباه فکر میکنند فاقد مهارت های اجتماعی هستند.

و در آخر چرخه معیوبی از اضطراب اجتماعی در فرد آغاز میشود که مدام تکرار می شود و باعث شدید شدن علایم ترس آن ها می شود.

اضطراب_اجتماعی

علایم اضطراب اجتماعی

ترس یا اضطراب در مورد یک یا چند موقعیت اجتماعی مانند: تعامل های اجتماعی، مورد مشاهده قرار گرفتن، خوردن یا نوشیدن و رفتار کردن جلوی دیگران مثل ایراد سخنرانی

فرد می ترسد که طوری عمل کند که به صورت منفی ارزیابی شود یعنی خجالت اور یا تحقیرآمیز باشد و به طرد یا دلخوری دیگران منجر شود

موقعیت های اجتماعی تقریبا همیشه منجر به ترس یا اضطراب می شود.

از موقعیت های اجتماعی دوری می شود یا این موقعیت ها با ترس یا اضطراب شدید تحمل می شوند.

ترس یا اضطراب با تهدید واقعی که توسط موقعیت اجتماعی ایجاد می شود بی تناسب است.

ترس، اضطراب یا اجتناب مداوم است. معمولا شش ماه یا بیشتر ادامه می یابد.

این ترس یا اضطراب اختلال قابل ملاحظه ای در عملکرد اجتماعی، شغلی یا زمینه های مهم دیگر عملکرد ایجاد می کند.

اضطراب_اجتماعی

راه کارهای کنترل اضطراب اجتماعی

شناخت افکار، باورها و تصاویر منفی در موقعیت های اجتماعی

آیا من ذهن خوانی میکنم برای مثال “او فکر میکنه من کسل کننده هستم”

در این مورد شما به دنبال این نیستید که بدانید دیگری واقعا راجع به شما چه نظری دارد. شما نظرات منفی خود را باور دارید و آن را به گردن دیگری میاندازید! برای مثال “او  از من خوشش نمیاد”. این مثال های بسیار رایج در میان افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی است که فکر میکنند دیگران نیز همان نظرات منفی را در ذهن میپروانند که خودشان آن ها را باور دارند.

آیا من پیشگویی منفی میکنم برای مثال “اوضاع افتضاح پیش خواهد رفت و همه به من خواهند خندید”.

آیا من همه چیز را به خودم میگیرم و شخصی سازی میکنم برای مثال “اونا در حال خندیدن هستن، حتماً راجع به من صحبت میکنن”.

آیا من تنها بر روی نکات منفی تمرکز میکنم  برای مثال “وقتی با علی حرف میزدم حسابی خراب کردم” و این که آن روز با سایر افراد به خوبی و راحتی صحبت کرده اید را نادیده میگیرید.

این طرز فکرهای اشتباه به این معناست که تصویر ذهنی شما از خودتان در اجتماع، تصویر منصفانه ای نیست. سعی کنید این گونه سوالات را از خود بپرسید و پاسخ دهید تا تصویر منصفانه تری از آن چه که رخ میدهد داشته باشید. یکی از بهترین راه ها برای این کار، یادداشت کردن افکار، در دو ستون است: یک ستون برای افکاری که شما را مضطرب میکنند و دیگری برای افکار منصفانه تر و متعادلتر.

چالش با افکار منفی

اکنون افکار خود را بنویسید و افکار متعادلی که به ذهنتان میرسند را نیز یادداشت کنید. افکار اشتباه خود را بررسی کنید. میتوانید این سوال را از خود بپرسید: “اگر دوست شما چنین افکاری داشت به او چه میگفتید ”

سود و زیان این افکار چیست؟

هدف این است که این افکار اشتباه را شناسایی کنید و به سرعت با افکار متعادل به آن ها پاسخ دهید. این کار مستلزم تمرین بسیار است ولی تلثیر مثبت بسیاری نیز خواهد داشت.

کاهش تمرکز به خود و علایم جسمانی

به جای تمرکز بر علایم بدنی مثل عرق کردن، لرزیدن، تپق زدن و قرمز شدن، تمرکز خود را بر محیط و سایر افراد برگردانید.

به رفتارها و حرف های دیگران توجه نشان دهید.

گاهی سکوت کنید و از دیگران نیز بخواهید صحبت کنند.

اضطراب_اجتماعی

تغییر رفتار

تغییر رفتار یکی از بهترین کارها برای مقابله با اضطراب اجتماعی است. پیش از این گفتیم که چگونه رفتارهای ایمن و اجتناب نمودن، باعث ادامه یافتن اضطراب اجتماعی میشوند. لازم است بدانید کدام رفتارها را باید مدیریت کنید. رفتارهای ایمنی بخش و اجتناب کننده خود را شناسایی کنید مثلا تماس چشمی برقرار نمیکنید یا خیلی سریع صحبت میکنید یا چیزی را محکم فشار می دهید یا خیلی کم حرف میزنید. لازم است، آرام آرام اجتناب کردن را کنار بگذارید و با چیزهایی که از آن ها می هراسید، مواجه شوید.

میتوانید این کار را با تهیه فهرستی از رفتارهای ایمن که میخواهید آن ها را کنار بگذارید، شروع کنید.

سپس “نردبان اضطراب” خود را بسازید. اهدافی که رسیدن به آن ها برایتان راحت تر است را در پایین نردبان، و سخت ترین ها را در بالای آن قرار دهید.

برای آرام سازی خود از تکنیک های مدیریت استرس مثل آرام سازی عضلات، تنفس عمیق شکمی و ذهن آگاهی و توقف تمرکز استفاده کنید.

اضطراب_اجتماعی

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن