اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

خلق همه انسان ها در طول روز به صورت طبیعی نوسان دارد مثلا صبح ها خلق اندکی پایین است هر چه به سمت ظهر می رود خلق بالاتر می رود و در طی یک روز چندین بار بالا و پایین می شود ولی در افرادی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند این نوسانات خلقی شدیدتر است. اختلال دوقطبی نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانپزشکی است. این اختلال در بین مردان و زنان به یک اندازه مشاهده می شود و به طور معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوایل بزرگسالی تظاهر پیدا میکند. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق میشوند. بخشی از این بیماری دوره های افسردگی است، به همان شکل که در اختلال افسردگی اساسی وجود دارد، اما این بیماران علاوه بر افسردگی، دوره هایی از سرخوشی را نیز تجربه میکنند که شیدایی یا مانیا و نیمه شیدایی یا هیپومانیا نام دارد؛ بسته به شدت و مدت علائم، یکی از دو عنوان یادشده به کار می رود. در این دوره از بیماری، شخص علائمی از سرخوشی، شعف و لذت بالا را تجربه میکنند. علائم سرخوشی و شیدایی که فرد در این بیماری تجربه میکند و از اصلی ترین ویژگی های تعیین کننده این اختلال است، عبارتند از:

شادی یا خشم زیاد: افراد در دوره شیدایی شادی یا خشم زیادی را تجربه میکنند که به آن خلق بالا یا تحریک پذیر میگویند.

بیقراری جسمی: افراد در این دوره نمیتوانند یک جا آرام بگیرند، به عبارتی یک جا بند نمی شوند.

بی پردگی در کلام و پرحرفی: ممکن است افراد در این دوره رک تر و بی پرده تر صحبت کنند و یا مدام در مورد موضوعات تکراری و خیلی زیاد حرف بزنند.

پرش افکار: این بیماران ممکن است هنگام صحبت کردن از موضوعی روی موضوع دیگر بپرند به طوری که به سختی میتوان صحبت آن ها را دنبال کرد. ، به این حالت پرش افکار میگویند.

کم خوابی: ممکن است در این دوره نیاز به خواب بیماران کم شود. به عنوان مثال ممکن است این بیماران حدود سه ساعت در شبانه روز بخوابند اما سرحال باشند.

اعتماد به نفس کاذب: ممکن است این افراد اعتقاد داشته باشند که توانایی ها و استعدادهای خاصی دارند و نسبت به سایر افراد برتر هستند. و دست به اعمال غیرعادی بزنند. به عبارتی ارزیابی واقعی از توانایی خود را از دست میدهند.

تمرکز ذهنی پایین: در دوره شیدایی فرد به سختی میتواند توجه خود را نسبت به موضوع خاصی متمرکز کند؛ به عبارتی توجه او به آسانی منحرف میشود.

فعالیت های اجتماعی دردسرساز: افراد در این دوره ممکن است تا حدی با دیگران معاشرت و رفت وآمد داشته باشند که باعث مزاحمت آن ها شوند، هم چنین نسبت به نتیجه ای که اعمال و رفتارشان دارد، بی توجه شوند، این رفتارها میتواند شامل رفتارهای جنسی نسنجیده، ولخرجی، رانندگی پرخطر و سایر رفتارهای بی مبالات نیز باشد.

دو_قطبی

انواع اختلالات دو قطبی

علائم شیدایی که ذکر شد اصلی ترین ویژگی اختلالات دوقطبی هستند. اختلالات دوقطبی از لحاظ تشخیصی به چندین شکل دبده می شوند که سه شکل اصلی تر آن شامل اختلال دوقطبی I، اختلال دوقطبی II و اختلال خلق ادواری می باشد.

اختلال دوقطبی I

بیماران در این اختلال یک دوره شیدایی یا مانیا را تجربه میکند.

اختلال دوقطبی II

این اختلال شکل خفیف تری از اختلال دوقطبی I دارد؛ بیماران در این اختلال یک دوره شیدایی خفیف یا هیپومانیا را تجربه میکنند.

 اختلال خلق ادواری

این اختلال نوع مزمن اختلال دوقطبی است که حداقل دو سال به طول می انجامد. در این اختلال، شخص دچار علائم پی در پی اما خفیف افسردگی و شیدایی میشود. اطرافیان بیمار معمولاً متوجه فراز و نشیب ها میشوند شخص در خلال دوره های نشیب خلقی ممکن است غمگین باشد، احساس بی کفایتی کند، از دیگران کناره گیری کند و ساعت های زیادی در شبانه روز بخوابد؛ در خلال دوره های فراز خلقی ممکن است پر سرو صدا، بیش از حد با اعتماد به نفس و از لحاظ اجتماعی راحت و معاشرتی باشد و به خواب کمی نیاز داشته باشد.

دو_قطبی

دوره مانیا

طی دوره مشخصی که حداقل یک هفته طول بکشد، خلق به شکلی غیر طبیعی و مداوم بالا، گشاده یا تحریک پذیر باشد و فعالیت هدفمند یا انرژی فرد به شکلی ناهنجار و مداوم افزایش یابد و این حالات در اکثر اوقات شبانه روز و تقریبا” در تمام روزها دیده می شود در صورت لزوم بستری شدن فرد، مدت اختلال اهمیت نخواهد داشت

طی دوره ی آشفتگی خلقی و افزایش انرژی یا فعالیت، حداقل سه مورد از علایم زیر؛ چهار مورد اگر خلق فقط تحریک پذیر است با شدت قابل ملاحظه ای وجود داشته باشد و نسبت به رفتارهای معمول فرد تغییر قابل ملاحظه ای را نشان دهد.

افزایش اعتماد به نفس یا خودبزرگ بینی.

کاهش نیاز به خواب مثلا” فقط پس از سه ساعت خوابیدن احساس شادابی و رفع خستگی می کند

پرحرفی بیش از حد معمول یا احساس فشار برای حرف زدن

پرش افکار یا تجربه ذهنی سبقت افکار از یکدیگر

حواس پرتی یعنی توجه فرد به راحتی به طرف محرک های خارجی بی اهمیت و نامربوط جلب می شود که یا خود فرد اذعان دارد یا توسط اطرافیان مشاهده می شود.

افزایش فعالیت های معطوف به هدف اجتماعی، شغلی و تحصیلی یا جنسی یا سراسیمگی روانی حرکتی فعالیت های بدون هدف و نامعین

اشتغال مفرط به فعالیت هایی که می تواند پیامد های دردناک زیادی برای فرد ایجاد کند مانند ولخرجی بی حد و حصر، بی مبالاتی جنسی یا سرمایه گذاری های تجاری احمقانه

اختلال خلق آنقدر شدید هست که موجب افت بارز کارکرد اجتماعی یا شغلی فرد و یا ضرورت بستری شدن فرد برای پیشگیری از آسیب به خود یا دیگران گردد و یا همراه ویژگی های روان پریشی است.

دو_قطبی

دوره ی هیپومانیا

طی دوره ی مشخصی که حداقل چهار روز طول بکشد، خلق به شکلی غیر طبیعی و مداوم بالا،  گشاده یا تحریک پذیر باشد و فعالیت هدفمند یا انرژی فرد به شکلی ناهنجار و مداوم افزایش یابد و این حالات در اکثر اوقات شبانه روز و تقریبا” در تمام روزها دیده شود.

در حین دوره ی آشفتگی خلقی و افزایش انرژی یا فعالیت حداقل سه مورد از علایم زیر؛ اگر خلق فقط تحریک پذیر است، چهار مورد با شدت قابل ملاحظه ای که نشانگر تغییری بارز نسبت به رفتار معمول فرد است، وجود داشته باشد.

افزایش اعتماد به نفس یا خودبزرگ بینی

کاهش نیاز به خواب مثلا” احساس رفع خستگی و راحتی فقط از پس از سه ساعت خواب

پرحرفی بیشتر از حد معمول یا احساس فشار برای حرف زدن

پرش افکار یا تجربه ی ذهنی پیش سبقت افکار از یکدیگر

حواس پرتی  یعنی توجه فرد به راحتی به طرف محرک های خارجی بی اهمیت یا نامربوط جلب می شود که یا خود فرد اذعان دارد یا توسط دیگران مشاهده می شود.

افزایش فعالیت های معطوف به هدف اجتماعی , تحصیلی و شغلی یا جنسی یا سراسیمگی روانی – حرکتی

اشتغال مفرط به فعالیت هایی که می توانند پیامدهای دردناک زیادی برای فرد به وجود آورند مانند ولخرجی بی حد و حصر، بی مبالاتی جنسی یا سرمایه گذاری های تجاری احمقانه

دوره بیماری سبب تغییرات مشخصی در کارکرد فرد می شود که قبل از بروز آن در ویژگی های شخصیتی وی دیده نمی شده است.

اختلال خلقی و تغییر کارکرد فرد را دیگران تایید می کنند.

دو_قطبی

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن