اختلال دوقطبی

چگونه از خودم یا فرد مبتلا به اختلال دو قطبی مراقبت کنم؟ 

اختلال دوقطبی

تحت نظر گرفتن رفتار شخصی

نشانه های تغییر حالت خود/ بیمار را یاد بگیرید تا بتوانید در موقع مناسب کمک بگیرید. با این کار شما میتوانید از بروز کامل عارضه و یا بستری شدن در بیمارستان اجتناب کنید. نوشتن حالات روانی روزانه میتواند به شما در این کار کمک کند. احساسات خود را به صورت روزانه بنویسید و با یک استاندارد مثل خط کش ذهنی برای شدت آن نمره گذاری کنید.

دو_قطبی

 

استفاده از رژیم غذایی مناسب: نوشیدن مرتب مایعات غیر شیرین. این کار به نگه داشتن سطح آب و نمک بدن شما کمک میکند. غذا خوردن منظم، این کار به تعادل مایعات بدن کمک میکند. کاهش مصرف نوشیدنی های کافیین دار مانند چای، قهوه و نوشابه، این مواد با افزایش ادرار سطح لیتیوم را بالا میبرند.

سبک زندگی متعادل: خواب کافی داشته باشید. کیفیت خواب و اندازه آن می تواند به بهبود خلق کمک کند. از طرفی، ورزش و تحرک کافی می تواند به شما کمک کند زندگی روانی بهتری داشته باشید.

کاهش استرس و تنش: از شرایط تنش زا بپرهیزید. پرهیز کامل از تنش غیر ممکن است بنابراین بهتر است یاد بگیرید چگونه این شرایط را مدیریت کنید. شما میتوانید از طریق سی دی، و یا، دی وی دی، و یا گروه های تمدد اعصاب و یا پیشنهادهای روانشناسان بر استرس خود غلبه کنید.

دو_قطبی

در مواقع اضطراری چه باید بکنم؟

در شیدایی شدید، شخص ممکن است حالت خصمانه یا بدگمانی به خود گرفته و یا به صورت لفظی و یا فیزیکی درگیر شود. در افسردگی شدید، شخص ممکن است تصمیم به خودکشی بگیرد. در صورتی که متوجه شدید بیمار شما با نخوردن و نیاشامیدن، کاملاً از خود غافل شده است، خود یا دیگران را در شرایط خطرناک قرار میدهد ویا از آزار دادن یا کشتن خود حرف می زند، سریعاً از مراکز درمانی کمک بخواهید. نام و شماره تلفن یک شخص متخصص قابل اعتماد را داشته باشید. گاهی بستری کوتاه مدت در بیمارستان لازم است.

آیا میتوانم از فرزندانم مراقبت کنم؟

در صورتی که شما شیدا یا افسرده هستید، به طور موقت نمیتوانید از کودکانتان مراقبت کنید. در این مدت همسر یا فرد دیگری از خانواده باید این وظیفه را به عهده بگیرد. بهتر است در دوران بهبودی در این مورد تصمیم گیری کنید. وجود مراقبینی از افراد خانواده که حساس و فهیم بوده و بتوانند با خونسردی و سازگاری به مشکلات آن ها پاسخ دهند، برای بچه ها بسیار مفید خواهد بود. بزرگترها میتوانند به آنان بفهمانند که چرا پدر یا مادر آن ها رفتار متفاوتی دارد. سؤالات آن ها باید با خونسردی، به درستی و به زبانی که متوجه شوند پاسخ داده شود. آن ها احساس بهتری خواهند داشت اگر به برنامه عادی زندگیشان بازگردند.

دو_قطبی

پیشنهادهایی جهت کمک به افراد دارای اختلال دوقطبی یا نحوه برخورد با آن ها توسط اطرافیان:

درباره اختلال دوقطبی بیاموزید: درباره اختلال دوقطبی بیشتر یاد بگیرید، هرچه میتوانید درباره علائم و گزینه های درمانی بیاموزید. هر قدر بیشتر درباره اختلال دوقطبی بدانید، برای کمک به عزیزتان و کنترل اوضاع مجهزتر خواهید بود.

بیمار را به گرفتن کمک تشویق کنید: هر قدر اختلال دوقطبی زودتر تحت درمان قرار گیرد، کنترل آن ساده تر خواهد بود. بنابراین از بیمارتان بخواهید فوراً از متخصصین کمک بخواهد. با این امید که شاید بدون درمان بهتر شود، منتظر نمانید.

سعی کنید درک کنید: بیمارتان را متوجه کنید که اگر نیاز به درد دل، تشویق یا کمک در امردرمان داشته باشد، شما درکنار او خواهید بود. به او یادآوری کنید که موضوع برای شما مهم است و هر کاری که بتوانید برای کمک به او انجام می دهید.

صبور باشید: انتظار بهبودی سریع یا علاج کامل نداشته باشید، مدیریت اختلال دوقطبی فرآیندی است که در تمام عمر جریان دارد. در دوره بهبودی صبور باشید و خودتان را برای چالش ها و یا بازگشت های احتمالی آماده کنید.

محدودیت های بیمارتان را بپذیرید: افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نمیتوانند بر خلق خود کنترل داشته باشند، آن ها نه میتوانند در دوره افسردگی به خود انگیزه بدهند نه میتوانند در دوره شیدایی خود را کنترل کنند، بنابراین گفتن جملاتی مانند”مثل دیوونه ها رفتار نکن ” یا “از یک زاویه دیگه به دنیا نگاه کن ” به او کمکی نخواهد کرد.

محدودیت های خودتان را بپذیرید: شما نه میتوانید منجی فرد مبتلا به اختلال دوقطبی باشید، نه میتوانید به او فشار بیاورید که مسئولیت بهتر شدن را بر عهده بگیرد، شما تنها میتوانید در این مسیر هدایت کننده او باشید.

اضطراب را کاهش دهید: استرس، اختلال دوقطبی را بدتر میکند، بنابراین سعی کنید راه هایی را برای کاهش استرس در زندگی بیمار خود پیدا کنید، از خود بپرسید که چگونه میتوانید در انجام برخی مسئولیت ها به او کمک کنید. همچنین قرار دادن و تقویت کردن برنامه منظم روزانه ای مانند زمان منظم برای غذا خوردن، بیدار شدن از خواب و به خواب رفتن میتواند کمک کننده باشد.

با او ارتباط مؤثر برقرار کنید: ارتباط صادقانه و شفاف برای کنار آمدن با فرد مبتلا به اختلال دوقطبی در خانواده ضروری است. نگرانی خود را به شیوه ای دوستانه مطرح کنید. از او درباره احساساتش سؤال کنید و به خوبی و با دقت و همدلی به حرفهای او گوش کنید، حتی اگر با حرفهایش موافق نیستید، جملاتی که میتواند برایش، کمک کننده باشد، را به او بگویید.

افسردگی_شیدایی

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن