وحشتزدگی یا پانیک

وحشتزدگی یا پانیک

ترس، پاسخ فطری بدن ما به شرایط تهدیدآمیز است. ترس ها میتوانند از اضطراب خفیف تا احساس اضطراب کامل طبقه بندی شوند. اضطراب خفیف احساسی است که می تواند در زمان داشتن یک هدف کوچک مانند قبولی در یک آزمون، مفید باشد.

اما چرا در شرایطی که احساس ناخوشایند داریم، ترس به سراغمان می آید ترس تا حدودی مانند حس درد است. اگر مچ پایتان بشکند، آنقدر دردناک است که به شما این هشدار را میدهد که نباید راه بروید. احساس ترس، مفید است چرا که بدنتان را برای واکنش آماده میکند. از این واکنش با عنوان” جنگ و گریز ” یاد میشود. بنابراین زمانیکه میترسید، بدنتان برای مقابله یا فرار از آن شرایط ترسناک آماده میشود و یا در صورت امکان منتظر میشود تا ترس خارج شود.

مشکل حمله های وحشتزدگی یا پانیک این است که آن ها زمانی اتفاق میافتند که هیچ گونه علائم هراس فیزیکی وجود ندارد. عکس العمل بدنتان به گونه ای است که انگار حمله ای صورت گرفته، اما در واقع اینطور نیست و به عبارت دیگر پای هشداری غلط و غیر واقعی در میان است. این فرآیند تا حدودی شبیه به دستگاه اعلام خطر حریق است که گاه به دلیل حساسیت بالا در زمان اشتباه آژیر میکشد گرچه میتواند آزار دهنده تر باشد، یا مانند آژیر خطر ماشینی که به خاطر باد به صدا در می آید. اینها همه ترس هایی هستند که در زمانی که هیچ خطری وجود ندارند، ایجاد می شوند. سیستم هشدار بدن شما نیز میتواند مشابه اینها باشد که گاه در زمانیکه هیچ خطری وجود ندارد، عکس العمل نشان دهد. سیستم هشدار بدن ما سالیان درازی پیش ازین، زمانی که مردم برای محافظت از خود مجبور به مقابله با خطر بودند، طراحی شده است. امروزه ما به ندرت با سبک زندگی و حوادث مرگ آوری که اجدادمان داشتند، مواجه میشویم. ما حوادث و ترس های بسیار متفاوتی داریم که اساساً همراه با اضطراب است. به عنوان مثال نگرانی های مالی، فشار کاری زیاد، اسباب کشی و طلاق همگی میتوانند منجر به ایجاد اضطراب شوند و درجه اضطراب ما را به نقطه ای برسانند که سیستم هشدار بدنمان تحریک شود. این سیستم تا حدودی مانند استرس سنج می باشد که در زمانی که به درجه مشخصی میرسد، باعث ایجاد اضطراب میشود.

اختلال پانیک یک اختلال ناتوان کننده و مزمن است. نگرانی نسبت به وقوع حملات بسیار آسیب زننده است و کیفیت زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین باید سریع تشخیص و به موقع درمان شود.

پنیک

علایم اختلال وحشتزدگی

عرق کردن

درد یا ناراحتی قفسه سینه

تهوع یا ناراحتی شکمی

احساس گیجی، منگی یا ضعف

احساس سردی یا گرمی

احساس کرختی یا مور مور

احساس عدم واقعیت یا مسخ شخصیت مثل احساس جدا بودن از خود

احساس از دست دادن کنترل

ترس از مردن

نگرانی مداوم در مورد حملات وحشتزدگی دیگر یا پیامدهای آن ها مثل از دست دادن کنترل، دچار حمله قلبی شدن

رایج ترین نشانه های افراد در زمان حملات وحشتزدگی

درد قفسه سینه

احساس سبکی در سر

دچار ضعف یا غش خواهم شد

احساس کمبود هوا

دارم دیوانه میشوم

دارم خفه میشوم

دارم مریض میشوم

دارم کنترلم را از دست میدهم

دارم از خودم یک احمق واقعی میسازم

بایستی از این جا بیرون برم

 

پنیک

عوامل خطر

خلق و خو: روان رنجورخویی و حساسیت اضطرابی از عوامل خطر مهم در ابتلا به اختلال وحشتزدگی می باشند.

عوامل محیطی: گزارشات تجربیات کودکی بهره کشی جنسی و جسمی در اختلال وحشتزدگی رایج تر از انواع دیگر اختلال های اضطرابی است. سیگار کشیدن عامل خطری برای حملات وحشتزدگی و اختلال وحشتزدگی است. اغلب افراد از عوامل استرس زای قابل شناسایی در چند ماه قبل از اولین حمله وحشتزدگی خود خبر میدهند.

عوامل ژنیتکی و فیزیولوژیکی: ژن های متعددی موجب آسیب پذیری در برابر اختلال وحشتزدگی می شوند، همچنین، خطر اختلال وحشتزدگی در فرزندان والدین مبتلا به اختلالات اضطرابی، افسردگی و دو قطبی بیشتر است.

رفتارهای مقابله ای

اجتناب از شرایطی که باعث ایجاد اضطراب یا ترس از ایجاد اضطراب میشوند؛ مانند رفتن به خرید.

فرار کردن به محض احساس ترس، هرچه سریعتر از آن موقعیت فرار می کنید.

رفتارهای ایمنی بخش : تلاش برای جلوگیری از اتفاق هایی که فکر میکنید به وقوع خواهد پیوست. برای مثال نفس کشیدن از راه دهان زمانی که حس میکنید در حال خفه شدن هستید، نشستن در لحظه ای که حس میکنید در حال بیهوش شدن هستید، دراز کشیدن در زمانی که فکر میکنید حمله قلبی به سراغتان می آید یا چک کردن بدنتان برای اینکه ببینید چه چیز غیرمتعارفی در حال اتفاق افتادن است.

پنیک

راه کارهای کنترل حملات پانیک

آموزش درباره حمله هراس تا یاد بگیرید از آن نترسید

 بازآموزى تنفس تنفس آگاهانه و تمرکز بر دم و بازدم عمیق

 القاى وحشتزدگی تا مغز متوجه شود حملات هراس خطرناک نیستند و شما در خطر نیستید

 رویارویى تدریجى با موقعیتهایى که وحشتزدگی را فرا مىخوانند

شناسایى و اصلاح افکار منفی مثل سوءبرداشتها از هراس یا برانگیختگی مثلاً قلبم دچار تپش شده است پس من حتما حمله قلبى دارم، و نیز فرضها مثلاً “احساسات جسمى خطرناک هستند”و باورها مثلاً “من شکننده و ضعیف هستم”

 مقابله با عوامل استرس زاى زندگى

آموزش جرأتمندى

تنفس درون کیسه کاغذی یا پلاستیکی: وقتی در حالت حمله ی اضطراب هستید تپش قلب شدیدی دارید، احساس گرما می کنید. عرق می کنید و ممکن است احساس سرگیجه و یا علائمی مانند مسخ شخصیت انگار شخصیت شما در حال تغییر است را تجربه کنید. این علائم ناخوشایند هستند و برای رهایی از آن ها باید دست به کار شوید زیرا بسیاری از بیماران از این علائم می ترسند و آن را فاجعه آمیز تلقی می کنند؛ در نتیجه بیش از پیش دچار اضطراب میشوند و این اضطراب نیز باعث تشدید علائم جسمانی می شود. تند تند نفس کشیدن باعث می شود شما دی اکسید کربن زیادی را از دست بدهید و از آن جایی که مقدار کمی دی اکسید کربن برای جذب اکسیژن در سلول ها لازم است شما باید مانع از دفع بیشتر دی اکسید کربن شوید برای این کار کیسه کاغذی یا پلاستیکی را دور دهانتان بگیرید و به مدت ده دقیقه در آن نفس بکشید این کار سبب می شود که دی اکسید کربن دفع شده، جذب شود و نفس نفس زدن کمتر شود.

روش های مدیریت استرس مثل آرام سازی عضلانی، تمرین تنفس عمیق شکمی و تنفس آگاهانه، توقف تمرکز و تمرکز برگردانی کمک کننده است.

پنیک

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن