اختلال شبه جسمی

اختلال شبه جسمی

در اختلالات شبه جسمی، علائم یک بیماری ظاهر میشود یا فرد بر این باور است که یک بیماری یا بدشکلی در او وجود دارد علی رغم اینکه در واقعیت اینگونه نیست. به عبارت دیگر در این بیماری ها، اختلالات روانشناختی خود را به صورت علائم بیماری های جسمی نشان میدهند. همین مفهوم گاهی به صورتی غیرحرفه ای بیان میشود: «از اعصابه. چیزی نیست». این اختلال ها، عموما وضعیتی طول کشیده و مزمن همراه با شکایت های متعدد جسمی هستند. این شکایت ها ممکن است سال ها ادامه داشته باشند و منجر به ناتوانی و اختلال در فعالیت ها و امور روزانه شوند.

شبه_جسمی

این اختلالات که در آن ها بیمار، یک مشکل روانشناختی را به صورت یک علامت جسمی تجربه یا بیان می کند علل مختلفی دارند. به طور کلی گفته میشود این بیماران آستانه تحمل کمتری جهت ناخوشی های جسمی دارند. از طرفی این اختلالات میتوانند ناشی از یک نوع مدل یادگرفته شده از جامعه جهت روبه رو شدن با مشکلات باشند؛ به طوریکه فرد به شکل ناخودآگاه جهت دورشدن از وظایف و مشکلات آزاردهنده و سخت، چنین نقشی را بر میگزیند. به عنوان مثال تصور کنید در خیلی از خانواده ها افراد خانواده نمی پذیرند که کسی از افسرده بودن شکایت کند و مثلا وظایف روزمره خود را انجام ندهد و این را به حساب تنبلی وی میگذارند، اما خیلی ساده تر میپذیرند که او به علت کمردرد برخی کارها را انجام ندهد. همچنین جسمانی سازی گاهی میتواند تظاهر دیگری از اختلالات روانپزشکی باشد که اختلالات افسردگی و اضطرابی در این میان شایع ترین آن ها هستند.

باید توجه کنیم که این علائم تمارض نیستند؛ زیرا بیمار در مورد فرآیندی که طی آن علائم آشکار میشود، آگاهی ندارد و نمیتواند آن ها را برطرف کند و حقیقتا به دلیل این علائم دچار رنج میشود. نباید فراموش کنیم تولید نشانه ها در این اختلالات ارادی نیست و نباید بیمار را مانند کسی که «ادا در می آورد» دید. بنابراین هیچ زمان با جملاتی مانند «اینا فقط توی ذهنته » با این بیماران روبه رو نشوید. درد یا فلج در اختلالات شبه جسمی برای بیمار «واقعی» است. این نوع اختلالات  معمولا قبل از سن سی سالگی رخ میدهند و بیشتر در زنان قابل مشاهده اند تا مردان.

شبه_جسمی

ویژگی هایی اختلال شبه جسمی

علائم این اختلال کمتر شبیه الگوهای معمول مشکلات جسمانی است، و بیشتر بر میزان نامتناسب و افراطی افکار و احساسات و رفتارهای بیماران در واکنش به نشانه ها دلالت دارد.

این علائم به میزان زیادی روی روابط فرد اثر میگذارد و سبب مراجعه او به پزشک و مشاور و یا مصرف دارو میشود. سابقه مادام العمر “بیماری” معمولا در وی دیده میشود. پزشکان از نام های متفاوتی برای حالت های مختلف این دسته از مشکلات استفاده می کنند، اما در اینجا ما همه را شبه جسمی می نامیم. نامی که برای خانواده این اختلالات به کار میرود.

علائم گوارشی:

استفراغ و تهوع

درد شکم و نفخ

مشکل بلع

اسهال

علائم قلبی:

تپش قلب و تنگی نفس

آنژین صدری

علائم عضلانی:

درد مفاصل

درد کمر و پشت و دست ها و پاها

شبه_جسمی

علائم مغزی:

سردرد و سرگیجه

ضعف حافظه

مشکلات دید

ضعف ماهیچه و فلج

علائم دستگاه تناسلی و ادراری:

درد به هنگام ادرارکردن

کاهش میل جنسی

مقاربت دردناک

ناتوانی جنسی

چه زمانی باید شک کنیم که دچار اختلال شبه جسمی هستیم؟ 

این تشخیص باید حتما توسط پزشک مطرح شود. همچنین هر بیماری که نشانه ها و علائم جسمی دارد، حتماً باید با دقت معاینه شود. پس اولین توصیه، پرهیز از خوددرمانی و یا تجویز خودسرانه آزمایش ها و روش های تشخیصی است. هیچ زمانی از هیچ پزشکی نخواهید که برای شما بدون دلیل یک بررسی آزمایشگاهی یا تصویربرداری درخواست کند.

شبه_جسمی

در شرایطی که فردی مشخصه های زیر را داشته باشد، می توان احتمال وجود اختلال شبه جسمی را در وی مطرح کرد و لازم است به پزشک عمومی یا روانپزشک مراجعه کند:

بروز علائم چندگانه قابل مشاهده در سیستمهای مختلف بدن

علائمی که ناشناخته یا مبهم باشند

وجود علائم مزمن

وجود اختلالات روانپزشکی دیگر مانند اضطراب یا افسردگی توام با نشانه های فیزیکی و جسمی

سابقه انجام آزمایش های تشخیصی متعدد

عدم پذیرش و اعتماد به پزشکان قبلی

 

شبه_جسمی

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن