آشنایی با انواع مواد و تأثیرات مواد مختلف

دلیل گرایش افراد به مواد مخدر 

انواع مواد

مخدرها (موادافیونی): کدئین، هروئین، مرفین، تریاک، بوپرنورفین، متادون، پتیدین

محرک ها: آمفتامین، کوکائین، کراک، شیشه (مت‌آمفتامین)، اکستازی، کافیین

توهم زاها: ال – اس – دی ، مسکالین، فن سیکلیدین

کانابیس ها: حشیش، بنگ، ماری جوآنا

استنشاقی ها: انواع چسب، بنزین، اتر، گاز فندک، انواع اسپری ها، برخی رنگها

آرام بخش ها: قرص های خواب آور، بنز ودیازوپین، باربیتوراتها

الکل: شراب، آبجو، مشروبات الکلی قوی، آبجوی خانگی و….

نیکوتین: سیگار، سیگار برگ، پیپ، تنباکوی جویدنی

مخدرها یا مواد افیونی

مخدرها که از قدیمی ترین و رایج ترین ماده مخدر مصرفی در ایران و افغانستان است از گیاه خشخاش بدست می آید. مخدرها بر سیسیتم پاراسمپاتیک مغز اثر می گزارند و از جهت ضد درد و خواب اور هستند.

طبیعی: تریاک، شیره، سوخته و مورفین

مصنوعی: هرویین، متادون، بوپرونورفین، پتیدین، کدیین، دیفنوکسیلات و بسیاری از قرص های مسکن دیگر

اعتیاد

تاثیرات مخدرها

مغز: وابستگى (اعتیاد)، بی‏ خوابى هنگام شب، خواب الودگى در طى روز.

تغییرات شخصیتی

کاهش علائق و انگیزه ‏ها

کاهش احساس مسئولیت

کاهش توجه به تحصیل، شغل و خانواده

افسردگى و بی قراری، پرخاشگری، اغماء به دنبال مصرف زیاد

گوارش: تهوع و استفراغ، کاهش اسید معده و اختلال در هضم غذا، کاهش فعالیت روده ‏ها و یبوست مزمن، بی‏ اشتهایى و کاهش وزن، سوء تغذیه، خشکى دهان، اختلال در کبد

 پوست: خارش، تیره شدن رنگ پوست، تیرگى لبها، کهیر

بیضه و تخمدان: کاهش توان و میل جنسی، بهم خوردن دوره ‏هاى قاعدگى در زنان

 تضعیف دفاع بدن علیه بیماریها: بی ‏حسى و عدم تعادل بدنی‏، عفونت ریه، یست تنفسى به دنبال مصرف زیاد، انقباض مردمک چشم

علائم ترک مواد افیونی

بی قراری ، تحریک پذیری ، افسردگی و بی خوابی

آبریزش از بینی و اشک ریزش

دل پیچه و اسهال

دردهای عضلانی – استخوانی

سیخ شدن موهای بدن

خمیازه و عطسه مکرر

احساس سرما

تعریق

تمایل شدید به مصرف مجدد

یکی از دلایل گرایش برخی افراد به مصرف مواد مخدر، تیپ شخصیتی و وضعیت روانی آن هاست. کسانی که اعتماد به نفس پایین و ویژگی های خلقی افسرده دارند و برای درمان به مصرف مواد مخدر پناه میبرند و یا رفتارهای تکانشی دارند و ناسازگار هستند، بیش از دیگران به مصرف مواد گرایش دارند. عوامل محیطی نیز از دلایل گرایش به مصرف مواد است. وقتی فرد در محیطی باشد که مواد به آسانی در اختیار او قرار گیرد و با دوستانی در ارتباط باشد که مصرف کننده مواد هستند، طبعا به سمت اعتیاد کشیده خواهد شد. عامل بعدی مشکلات خانوادگی است. تنش در روابط میان زوجین و فضای روانی ناسالم در خانواده همراه با تحقیر و سرزنش، برآورده نشدن نیازهای عاطفی_احساسی فرد، ناکام ماندن در زندگی مشترک و به نوعی دست نیافتن به هدف هایی که در ازدواج به آن ها می اندیشید، از جمله عوامل خانوادگی است. عامل بعدی می تواند پیام های پزشکی نادرستی باشد که فرد از دیگران یا اعضای خانواده اش دریافت میکند. برای مثال به او گفته می شود: “مواد بزن دردت خوب می شه. “، “عضلاتم درد می کرد، مواد زدم، خوب شدم. ” این عبارات به میزان زیادی انگیزه فرد را برای مصرف مواد افزایش می دهد.

اعتیاد

 محرک ها

محرک ها، نوعی از مواد مخدر هستند که سیستم عصبی سمپایتک را تحریک می کند. در واقع، مصرف این مواد بر روی سلسله اعصاب تاثیر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکری و بدنی مصرف کننده بیشتر و باعث هیجان می شود . محرک ها منجر به افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و فعالیت جسمانی، کاهش خستگی، سرکوب گرسنگی، افزایش ضربان قلب وافزایش فشار خون می شوند. این مواد به دو دسته تقسیم می شوند:

طبیعی : کوکائین، کراک، برگ و ساقه برخی درختان مثل ناس

مصنوعی : آمفتامین، متیل آمفتامین (شیشه)

کوکائین

یک از مواد توان‏ افزاى طبیعى می‏ باشد که از برگ کوکا تهیه می‏شود. کشورهاى بولیوی، کلمبیا و پرو بزرگترین محل رشد و نمو کوکا به شمار می‏روند. نخستین بار بومیان کشور “پرو” از برگ این درخت براى تسکین درد و رفع خستگى استفاده نمودند. اعتیاد به آن جنبه روانى دارد. کوکائین ماده مؤثر رگ برگهاى این گیاه است که به ارى تاکسیلین شهرت دارد. رنگ آن سفید شفاف و همانند کریستال ریز می‏باشد و با مختصر تکانى بلورهاى ریزان بر روى هم می‏غلتند. این ماده، یک ضد درد موضعى بسیار قوى است، از پوست و مخاط بینى هم جذب می‏شود. گرد کوکائین از راه بینى استنشاق و یا در رگ تزریق می‏شود که خاصیت آن، ایجاد نیرو و هیجان، کاهش احساس گرسنگى مى ‏نماید و استعمال زیاد آن موجب جنون می‏شود. نامهاى خیابانى آن کوک، کاندی، هپى می‏باشد.

اعتیاد

تاثیرات کوکایین

خونریزی و زخم بینی و احتمال سوراخ شدن تیغه بینی مخصوصا در روش انفیه

سردرد‌های شدید

کاهش وزن

عوارض قلبی از قبیل سکته

تشنج و سکته‌های مغزی

کراک

مشتقى از کوکائین است که جنبه اعتیادآورى آن بسیار زیاد و اثرات جانبى آن وحشتناک است. در واقع کراک، کوکائینى است که دستکارى شده و غالبا با پیپ هاى شیشه ‏اى دود می‏شود. براى معتاد شدن به کراک فقط چند پیپ کراک کفایت می‏کند.

شیشه یا کریستال یا یخ یا آیس

شیشه نام غیر علمی و رایجی است که به ترکیبات حاصل از ماده‌ی صنعتی با نام علمی آمفتامین‌ها گفته می‌شود که داروهای محرک بسیار قوی هستند که اولین بار در سال ۱۸۸۷ در آلمان به‌ طور مصنوعی ساخته شده و برای درمان برخی بیماری‌ها از قبیل افسردگی‌های خفیف، بیش فعالی، چاقی مرضی به‌کار می‌روند. مت‌آمفتامین قوی‌تر و تولید آن نیز ساده‌تر است، در زمان جنگ جهانی دوم برای اولین بار در ژاپن ساخته شده و برای آماده ساختن سربازها برای جنگ و رفع خستگی و گرسنگی آن‌ها به‌کار می‌رفت.

اعتیاد

تاثیرات شیشه

کاهش نیاز به خواب

کاهش اشتها و کاهش قابل ملاحظه وزن

بی قراری و پرتحرکی

پرحرفی و احساس فشار برای صحبت کردن

داشتن حس توانمندی و قدرتمندی

پرخاشگری و تحریک پذیری

سوء ظن، بدگمانی و حالت پارانوئید

هذیان

توهم

داشتن گفتار آشفته و بدون مفهوم به خصوص بعد از مصرف مواد

قفل کردن: انجام تکراری و طولانی مدت یک فعالیت خاص به طور مثال مشغول شدن با تعمیر موتور سیکلت یا وسایل برقی به مدت طولانی

مواد توهم زا

توهم زاها، نوعی از مواد هستند که باعث حالت هایی مثل توهم و هذیان میشوند و نیز منجر به تغییرات مشابهی در ادراک، خلق، و شناخت می گردد. این دسته از مواد منجر به از دست دادن حافظه، لرزش، حالت استفراغ، تغییر و اختلال در خلق، ادراک بینایی، شنوایی، اختلال در درک زمان و مکان در بعضی موارد همراه با ترس و وحشت فراوان می شوند. این مواد شامل انواع زیر هستند:

طبیعی:  ماری جوانا،حشیش، بنگ، گراس، برخی از قارچ های حاوی مواد توهم زا

مصنوعی: LSDیا فن سیکلیدین، DMT یا دی متیل تریپتامین، DET یا دی اتیل تریپتامین، MDA یا متیلن دی اکسی آمفتامین،  GHB یا گاماهیدروکسی بوتیریک اسید

اعتیاد

ماری جوانا یا گل یا علف یا گراس یا بنگ یا چرس

ماری جوانا از گیاه شاهدانه یا کانابیس بدست می آید و تاثیرات کوتاه مدت ماری جوانا به تاثیراتی گفته میشود که در دقایق و ساعت های بعد از مصرف در فرد آشکار میشود. پس از کشیدن ماری جوانا، این اثرات پس از چند ثانیه آشکار میشوند و تا چند دقیقه کاملاً قابل رؤیت هستند و برای ۱ تا ۳ ساعت ادامه می یابند. برخی از خطرات دراز مدت مصرف آن شامل پارانویا، اسکیزوفرنی، جنون، روانپریشی، افسردگی و اضطراب و آسیب جدی به ریه ها است.

اثرات جسمانی:

افزایش ضربان قلب

خشکی دهان

قرمز شدن چشم

کاهش فشار درون چشم

شلی عضلات

حس سرد یا گرم شدن دست ها و پاها

کند شدن فعالیت های حرکتی

افزایش اشتها

اختلال در حافظه کوتاه مدت و فعال

 اثرات روانی:

تحریف در درک زمان و مکان

تحریف در تصویر بدن، و حس بینایی و شنیداری

تجربه توهم

افزایش شور جنسی

افزایش حواس

افرایش خلاقیت و تجربه تفکر انتزاعی و فلسفی

اختلال در حافظه خطی

تجربه سرخوشی زیاد

لذت بردن از موسیقی و طنز

کاهش اضطراب

افزایش قدرت حواس پشایی و بوبایی

اعتیاد

حشیش یا سیگاری

ماده ‏اى به رنگ سبز تیره و گاهى قهوه ‏اى مایل به سبز شبیه حنا که از گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبنده آنها به صورت صمغ به دست می آ‏ید. حشیش حاوى ماده‏اى شیمیایى به نام T.H.C (تترا هیدرو کانا بینول) است که ماده مؤثر آن به شمار می ‏رود. حــشیـش در طــبــقـه ‏بـنـدى مـواد مخدر، جزء مواد توهم‏ زاى طبیعى می ‏باشد.

تاثیرات حشیش:

تغییر در درک رنگ و صدا

افزایش اشتهاى کاذب

تند شدن ضربان قلب

قرمزى چشم

اختلال حافظه، گیجى و بی ‏توجهى به اطراف

به هم ‏خوردگى تعادل حرکتى

 علائم روانى شدید، مانند شنیدن صداهاى غیر واقعی، صحبت هاى نامربوط، توهم و هذیان، اختلال توجه، احساس کند شدن گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود.

اعتیاد

عوارض مصرف طولانى حشیش:

بیماریهای تنفسى مزمن و سرطان ریه

نازایى در زن و عقیمى در مرد

از بین رفتن سلول هاى مغزى (پوک شدن مغز)

التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى

اختلال روانى شدید و پیدار

کم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى

سندرم بی‏ انگیزگى (ناامیدی، بی ‏تفاوتى و بی ‏مسئولیتى در مقابل امور جارى زندگى)

تشنج

علائم ترک حشیش:

تحریک ‏پذیری، بی ‏قرارى و اضطراب

اختلال خواب و بی ‏اشتهای

تعریق و لرزش

اسهال، تهوع و استفراغ

دردهاى عضلانى

افزایش درجه حرارت

تاثیرات مواد توهم زا

ادراکات، روشن و عمیق میشوند؛ مثلاً رنگ و جنس غنی تر به نظر می رسند، طرح ها واضح میشوند، موسیقی عمیق تر و پرتاثیرتر میشود،  هیجانات شدت یافته و تغییرات ناگهانی پیدا میکنند.

توهم خصوصاً توهم بینایی شایع است.

آگاهی ظاهری از اعضاء داخل بدن، زنده شدن خاطرات فراموش شده قبلی، بروز احساسات مذهبی و نگرش های فلسفی و مسخ شخصیت ممکن است روی دهد.

جا به جایی حسی شایع است مثلاً بیمار ممکن است رنگ ها را بشنود یا صداها را ببیند.

ال_اس_دی

قرص اکس یا اکستازی

ماده ی شیمیایی موجود در اکستازی یا همان قرص X شبیه به مسکالین و متامفتامین هست. در اثر مصرف فرد احساس زیاد از انرژی، سرخوشی، صمیمیت هیجانی، تحریف در درک زمان و تجربیات لامسه ای غیر عادی می شود. انتقال دهنده عصبی اصلی در این ماده سروتونین می باشد که با تاثیر بر سیستم پاداش مغز اثر می گذارد. بیشتر این ماده به صورت قرص و کپسول در اختیار جوانان قرار می گیرد. مصرف این ماده با ایجاد بی آبی شدید در بدن می تواند حتی با یک بار مصرف منجر به مرگ فرد شود.

اعتیاد

تاثیرات اکستازی

افزایش انرژی

پرحرفی

صداها، رنگ‌ها، احساسات و عواطف شدیدتر حس می‌شوند

فراموشی

لرزش اندام‌ ها و تپش قلب

تعریق

سفت شدن عضلات فک و تهوع

حالت‌های روان‌پریشی و جنون

حمله‌های اضطرابی

احساس عوض شدن شخصیت

قارچ یا ماشروم  جهت مصرف، قارچ را دم می کنند یا با غذایی دیگر ترکیب می کنند. مصرف قارچ مانند LSD باعث می شود عملکرد سیستم خودمختار بدن، بازتاب حرکتی، رفتار و ادراک در شخص تغییر کند. هم چنین ممکن است توهمات و تغییر درک زمان و ناتوانی در تشخیص دادن خیال از واقعیت نیز رخ دهد.

LSD  یک توهم‌ زا کلاسیک مصنوعی است که اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط آلبرت هافمن،  یک شیمی‌دان سوئیسی، به امید یافتن داروهای جدید پزشکی ساخته شد. LSD یک ماده ترکیبی شفاف یا سفید رنگ، بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه و قابل حل در آب است. این ماده ابتدا به‌صورت پودری کریستالی است که ممکن است آن‌را فشرده کرده و در قالب قرص‌های رنگی LSD به بازار عرضه کنند و یا این‌که آن را به‌صورت ورقه نازک ژلاتینی با شکل‌ها و رنگ‌های متنوع عرضه می‌نمایند. گاهی نیز آن را رقیق کرده و به صورت جذب شده در حبه‌های قند یا ورق کاغذ به فروش می‌رسانند.

ال_اس_دی

تاثیرات ال اس دی

تغییرات رفتاری یا روانی (اضطراب، حملات وحشتزدگی، ترس از دیوانگی، افسردگی، سوءظن، اختلال در قضاوت، رفتار‌های خود آزارانه و حتی خودکشی)

اختلال در درک به صورت جابجایی ادراکات مثل شنیدن رنگ! یا دیدن صداها! و دیدن تصاویر یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند احساس عوض شدن شخصیت خود و چیز‌های اطراف

لرزش، تعریق، تپش قلب

اختلال تعادل

افت عملکرد شغلی و اجتماعی

مواد استنشاقی

مواد استنشاقی نیز نوعی از مواد مخدر هستند که از طریق استنشاق استفاده میشود. از اثرات این دسته از مواد می توان به آهسته شدن فرآیندهای مغزی، بیشتر شدن ضربان قلب و سردرد اشاره کرد. بسیاری از مواد موجود در این دسته می‌توانند به شکل بخار و گاز در دمای معمولی اتاق موجود باشند. همچنین بسیاری از این مواد ممکن است در اقلام موجود در منزل هر فردی باشد. مواد استنشاقی یکی از عواملی است که مکرراً موجب آسیب رسانی، مشکل و خطر برای کودکان و نوجوانان در منزل می‌شود. این نوع مواد شامل رنگ، چسب، تینر و رقیق کننده رنگ، بنزین، جوهر خودکار، مارکر و غیره می‌باشد. اگرچه در نهایت تمام این مواد از طریق ریه وارد جریان خون می‌شوند اما روش‌های دقیق مصرف آن‌ها ممکن است با هم متفاوت باشند مانند: بو کشیدن عمیق ماده استنشاقی – اسنیف کردن، اسپری، huffing یا قرار دادن پارچه آلوده به ماده استنشاقی روی بینی و دهان و تنفس عمیق، bagging یا جمع کردن ماده استنشاقی داخل پاکت یا پلاستیک و قرار دادن آن بر روی دهان و بعد تنفس عمیق محتوای داخل آن و غیره .

اعتیاد

آرام بخش ها، مسکن ها یا خواب اورها

این مواد شامل انواع متنوعی از داروهایی هستند که در پزشکی، برای رفع اضطراب، ایجاد حالت تسکین و خواب به کار می روند .

داروهای مسکن- خواب آور به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

گروه اول یعنی بنزودیازپین ها، شایع ترین داروهای آرام بخشی هستند که برای رفع اضطراب و بی خوابی تجویز می شوند و با اسامی مختلفی مثل دیازپام، کلردیازپوکساید، لورازپام، اکسازپام، کلونازپام و…عرضه می گردند.

گروه دوم داروهای مسکن -خواب آور باربیتوراتها هستند که با نامهای مختلف مانند فنوباربیتال، سکوباربیتال، پنتوباربیتال، آموباربیتال و … عرضه می گردند و به اشکال مختلف مثل قرصها وکپسول هایی با اندازه ورنگ های متفاوت، آمپول،شیاف و محلول یافت می شوند. این داروها از طریق خوراکی، مقعدی و یا تزریق عضلانی یا وریدی قابل مصرف هستند.

اعتیاد

تاثیرات آرام بخش ها، مسکن ها و خواب اورها

گاهی برخی از افراد برای حل مشکلات خود از جمله اضطراب، کم خوابی و … به مصرف خودسرانه داروهای آرام بخش رو می آورند که این داروها به عنوان یک مسکن مقطعی مشکل فرد را از بین می برد، اما فرد از درمان اصلی مشکل خود باز می ماند.

در بعضی مواقع عوارض سوء مصرف داروهای آرام بخش آنقدر شدید است که فرد برای رهایی از این داروها نیز به درمان دارویی و مشاوره نیازمند می‌شود.

در اغلب موارد این داروها به همراه سایر مواد مورد استفاده قرار می‌گیرند که ممکن است ایجاد وابستگی نماید و بسیاری از افراد نسبت به آن بی اطلاع هستند.

آسیب‌های کبدی و کلیوی ناشی از افزایش مصرف دارو و همچنین عوارض روحی و اختلالات روانپزشکی از جمله عوارض ناشی از سوء مصرف داروهای آرام بخش است.

اعتیاد

الکل یکی از شایع ترین مواد مورد سوء مصرف در دنیا است. الکل موجود در مشروبات الکل، اتانول نام دارد و از تخمیر میوه جات و سبزیجات و دانه های گیاهی بدست می آید. مشروبات الکلی در شیشه هایی با اندازه ها و شکل های مختلف یا قوطی های فلزی عرضه می شوند.

مشروبات الکلی دارای انواع و اقسام متنوعی بوده و میزان الکل موجود در آنها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال میزان الکل آبجو تا حدود ۵ درصد و در شراب حدود ۱۵ -۱۰ درصد است. برخی از انواع مشروبات الکلی نظیر ویسکی، رم و جین تا ۵۰درصد الکل دارند. بعضی از افراد نیز الکل طبی را که مایع بی رنگ است و مصارف پزشکی دارد با نوشابه های مختلف مخلوط می کنند و مصرف می نمایند.

یکی ازانواع شایع مشروبات الکلی در کشور ما عرق نامیده می شود که معمولا به صورت خانگی تهیه میگردد و مایعی شفاف و بی رنگ است.

نوع دیگری از الکل که از چوب به دست می آید متانول نام دارد. متانول مایعی شفاف به رنگ صورتی مایل به قرمز است و الکل صنعتی نیز نامیده می شود. با توجه به سهولت دسترسی به این ماده و ارزان بودن قیمت آن، بعضی از افراد معتاد به الکل آنرا مورد سوء مصرف قرارمی دهند. مصرف این ماده بسیار خطرناک است و می تواند منجر به کوری، اغماء و حتی مرگ شود.

اعتیاد

تاثیرات الکل

پرحرفی یا کم حرفی، بی ربط حرف زدن

گوشه گیری یا معاشرتی شدن زیاد

حرف زدن مستانه و گاهی اوقات پرخاشگری

بهم خوردن تعادل و عدم کنترل حرکات

تغییر خلق و خوی و خواب آلودگی

اختلال در توجه و به خاطر سپاری وقایع

اختلال در کار و فعالیت های اجتماعی

مصرف مداوم  و وابستگی

اختلال خواب

فراموشی پایدار و آسیب به مغز

توهم های شنوایی پایدار

نارسایی کبد

زخم معده، التهاب و واریس مری

خونریزی های شدید و بیماری های لوزالمعده

توھم

اعتیاد

نیـکوتـیـن از بـرگـهـای گیاه تنباکو به دست می آید. بیـشتـرین جـذب نیـکوتین از طریق ریه وارد جریان خون می شود  پس از ورود به جریان خون مستقیما و سریعا به مغز میرسد و سپس در تمام بدن منتشر میگردد.

تاثیرات نیکوتین

انسداد عروق خونی و در نهایت سکته مغزی

فشار خون بالا

کاهش ویتامین ث

کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن

سرطان دهان، گلو، حنجره و ریه

برونشیت و زخم معده

کاهش وزن و کاهش حواس بویایی و چشایی

چین و چروک پوست

اعتیاد

قلیان، سنتی ترین نوع دخانیات در ایران

دهه‌ های پیشین، مصرف قلیان در انحصار مُسن‌ ترها بود که در قهوه خانه ها دور هم جمع می شدند  و هم زمان با نوشیدن چای، پُکی هم به قلیان می‌ زدند.

امروزه مصرف قلیان در بین جوانان شایع و تبدیل به یک تفریح روزمره، شده است . مغازه ها هم انواع  مختلف آن را با سیستمی مدرن ‌تر به فروش می ‌رسانند. شیوع آن به خانواده ها هم رسیده است که در کنار هم قلیان می کشند.

مصرف قلیان به دلایل مختلف باعث بروز بیماریهای شدیدتری نسبت به سیگار در افراد می شود،

مصرف هر بار قلیان به اندازه ۷۰ نخ سیگار است و هر پکی که به آن  زده می شود تقریبا ۴۰ برابر یک پک سیگار، دود به فرد می رساند و به دلیل افزایش درجه حرارت قلیان، مواد سمی و سرطان زای  بیشتری به وجود می آید.

مصرف قلیان بین ۲ تا ۸ درصد بروز بیماریها و سرطان را افزایش می دهد.

اعتیاد

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن