تاثیرات اعتیاد بر خانواده

مخرب ترین معضل خانواده اعتیاد است. والدینی که به مصرف مواد مخدر می پردازند باعث ایجاد تغییراتی در کانون خانواده می شوند. کودکان به شیوه های متفاوتی با اعتیاد والدین ارتباط برقرار میکنند و از اعتیاد آنها تأثیر می پذیرند. کودکان والدین معتاد و الکلی در خانه ای بزرگ می شوند که فضای آن توأم با بدرفتاری، طرد و بی توجهنی است.

اعتیاد

دنیای مدرن امروز، برای شروع هر کاری نیاز به تخصص، صلاحیت و ارائه مدرک علمی قابل قبول است. احتمالاً تنها جایی که تخصص، صلاحیت و دانش جدی گرفته نمی شود فرزندپروری است. والدین، مسئول بناگذاری یک گروه هسته ای هستند که از گستره فامیلی جدا می شود اما ارتباط خود را با اقوام و آشنایان حفظ می کند. والدین که خود کودکان خانواده های دیروز بودند، بدون آنکه آموزش کافی ببینند، دوره های لازم را طی کنند و نیازی به ارائه شواهدی مبنی بر آمادگی عملی و روانی برای فرزند پروری داشته باشند فرزندانی به دنیا می آورند.

آنها به کودکان خود کمک می کنند تا به دنیای بزرگسالی وارد شوند، مهارتها را آموزش می دهند، حدو مرزی برای کودکان و نوجوانان خود تعیین می کنند و جهان واقعی را در اندازه های کنترل پذیر به آنها ارائه می کنند. با بزرگ شدن فرزندان، والدین در مراحل همسر گزینی به فرزندان جوان خود کمک می کنند و به تدریج نقش پدر بزرگ و مادر بزرگ را ایفاء می نمایند. فرزندان جدیدی متولد می شوند و نسل قدیمی می میرد یا به حاشیه خانواده رانده می شود. به این ترتیب خانواده با تمام مشکلات و شادکامی هایش برقرار می ماند.
هر مشکل و نابهنجاری در ساختار چند نسلی خانواده، تأثیر مستقیمی بر کودکان دارد. مخرب ترین معضل خانواده اعتیاد است. گاهی والدین به مصرف مواد مخدر می پردازند و گاهی نسل سوم یعنی پدر بزرگ و یا مادر بزگ خانواده معتاد هستند. کودکان به شیوه های متفاوتی با هر نسل ارتباط دارند و از اعتیاد آنها تأثیر می پذیرند. کودکان والدین معتاد و الکلی در خانه ای بزرگ می شوند که فضای آن توأم با بدرفتاری، طرد و بی توجهی است.  برخی از این کودکان از همان ابتدا با سندرم الکلی جنین متولد می شوند. در موارد دیگر، والدین یا یکی از آنها بعد از تولد کودک شروع به مصرف مواد می کنند و پیامدهای آن وارد چهره شاخص خانواده می شود.
وقتی که پدربزرگ یا مادربزرگ معتاد است

اعتیاد

والدین نمی توانند به سهولت ارتباط فرزند خود را با آنان قطع کنند و مانع تشکیل ارتباطی آسیب زا با معتادین شوند. گاهی تصور می شودکه با مرگ عضو معتاد و پیر خانواده، مشکل ایجاد شده نیز خواهد مرد. اما شواهد نشان می دهند که گاهی پدر یا مادر بعد از مرگ والدین معتاد خود دچار استرس شدید و آشفتگی های خانوادگی می گردد و خود شروع به مصرف مواد مخدر می نماید.

پیامدهای اعتیاد

پرخاشگری: تحقیقات مربوط به پرخاشگری نشان داده اند که مصرف مواد مخدر تنها به دلیل ترکیبات سمی خود شاخص خطر در خانواده نیستند، بلکه به این علت خطرناک هستند که عوامل خطر ساز دیگر را تشدید می کنند. در حالی که احتمال خشونت و بدرفتاری با کودکان به خودی خود نیز بالا است، مصرف مواد مخدر می تواند با تقلیل قدرت کنترل، کاهش بازداری های فردی و اجتماعی و اختلال در قضاوت این خطر را به چند برابر افزایش دهد.

تخریب حافظه و توجه: اغلب حافظه و توجه معتادان به شدت مختل می شود و بی توجهی آنان نسبت به کودکان افزایش می یابد. در این خانواده ها، هم نیازهای جسمی و هم نیازهای عاطفی و شناختی کودکان به شدت مورد غفلت قرار می گیرد. تحقیقات مختلف نشان داده اند که کودکان والدین معتاد، نسبت به کودکان دیگر تأخیر شناختی قابل ملاحظه ای نشان می دهند.

روابط جنسی: روابط جنسی معتادان نیز دچار اختلال و دگرگونی می گردد. کاهش عملکرد جنسی و از دست رفتن موقتی بازداری های متعارف اجتماعی در لحظه مصرف مواد و الکل، احتمال تجاوز به عنف را افزایش می دهد. این در حالی است که معتادان تمایل دارند اعمال خلاف عنف خود را به این دلیل که تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل بوده اند، تبرئه نمایند.

خلق: مواد مخدر خلق افراد را تغییر می دهد و منجر به افزایش افسردگی، اضطراب و پارانویا می گردد. این مشکلات خلقی تمام اعضا خانواده را در بر می گیرد. در خانواده ای که یک عضو، معتاد به مواد مخدر است، افراد دیگر در معرض بیشترین خطر ابتلاء به اختلالات روانی قرار دارند.

خواب/ بیداری: الگوهای خواب و بیداری، الگوهای خوردن و ویژگی شخصیتی افراد در هنگام مصرف مواد کاملا” دگرگون می شوند. کودکان پدران معتاد دارای دو تصویر از پدر هستند. یک پدر هشیار، عاقل، بدرفتار و آسیب رسان و یک پدر مست و مخمور بی تفاوت و حتی محبت کننده. کودکان از هر دو تصویر می هراسند و از هر دو آزار می بینند.

اعتیاد

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن