عوامل ایجاد افسردگی پس از زایمان

زایمان و به دنیا آوردن فرزند، تغییر و تحول مهمی است که موجب تغییرات جسمی، فیزیکی، عاطفی و اجتماعی بسیاری میشود. احتمال می رود که عامل بوجود اورنده افسردگی پس از زایمان ترکیبی از این عوامل باشد. وقایع استرس زای دیگر زندگی نیز میتواند به این وضعیت دامن بزند.

تغییرات زیستی و جسمی

به دنبال زایمان تغییرات هورمونی در بدن فرد ایجاد میشود. افسردگی پس از زایمان ممکن است مربوط به این تغییرات باشد. اما مشاهدات حاکی از آن است که هورمون ها تنها دلیل ابتلا نیستند. شرایط فردی و اجتماعی نیز به همان اندازه اهمیت دارند. با این وجود، داروهای ضدافسردگی زیر نظر پزشک میتواند به بهبودی کمک کنند. در هر حال بهتر است با پزشک معالج خود در این مورد مشورت کنید.

افسردگی_زایمان

تغییرات فیزیکی

زایمان میتواند خستگی آور باشد؛ گاه نیز میتواند به مشکلات فیزیکی همچون درد پس از عمل جراحی منجر شود. بازگشت از این وضعیت همیشه آسان نیست. داشتن فرزندی که مدام به توجه و مراقبت نیاز دارد، استراحت را برای مادر سخت کرده و باعث میشود که خواب کافی نداشته باشد. اگر فرزند بزرگتری دارید ممکن است در واکنش به شرایط جدید از شما انتظار توجه بیشتری داشته باشد که خود این مساله میتواند سبب افزایش احساس خستگی در شما شود. همچنین ممکن است بی اشتها شوید و به اندازه کافی غذا نخورید؛ این نیزمیتواند سبب تضعیف بیشتر قوای جسمانی تان شود.

در برخی از زنان نیز سطح اعتماد به نفس پایین میآید و احساس میکنند که جذابیتشان را از دست داده اند. چرا که شکل بدن آن ها پس از زایمان تغییر میکند وآن ها نمیتوانند به سرو وضع خود رسیدگی کنند. از طرفی بسیاری از زنانی که دچار افسردگی پس از زایمان هستند به ظاهر خود و فرزندشان توجه بیشتری میکنند، تا احساس غم و اندوه ناشی از افسردگی را پنهان کنند. ظاهرسازی و لبخند زدن زمانی که چنین احساسی ندارید میتواند خستگی آور باشد.

افسردگی

تغییرات عاطفی

زنان اغلب پس از زایمان، احساسی که انتظارش داشتند را تجربه نمی کنند. شاید تعجب کنید اما برخی زنان وقتی که برای اولین بار فرزند خود را در آغوش میگیرند، احساس “عشق مادرانه” به آن ها دست نمی دهد. آن ها فقط احساس خستگی و ناراحتی میکنند. برخی از مادران در همان نگاه اول عاشق نوزاد خود میشوند و برخی به تدریج به فرزند خود علاقه پیدا میکنند.

مساله مهم این است که اگر تجربه احساسیتان پس از زایمان متفاوت از انتظاراتتان بود، نگران یا نامید نشوید. این حقیقت دارد که بسیاری از زنان میگویند که پس از زایمان خیلی احساساتی میشوند، پس وقتی مشکلی پیش میآید، زنان نسبت به معمول واکنش بدتری از خود نشان میدهند.

افسردگی زایمان

تغییرات اجتماعی

تغییرات بسیاری پس از زایمان رخ میدهد. نیازهای نوزاد میتواند فعالیت های اجتماعی سابق مادر را تحت تاثیر قرار دهد. داشتن نوزاد هم چنین میتواند رابطه والدین را تحت تاثیر قرار دهد چرا که آن ها مجبورند زمان بیشتری را صرف او کنند و کمتر به یکدیگر توجه کنند. از آنجایی که اکثر افراد در کنار اعضای خانواده خود زندگی نمیکنند، بسیاری از والدین ممکن است کاملاً منزوی شده و زنان تازه مادر شده کسی را برای کمک به خود نداشته باشند.

به ویژه در کسانی که از کمک مادران خود محرومند، ممکن است این وضعیت آن ها بسیار دشوار باشد. حتی کسانی که دوستان و خانواده های خود را دارند، ممکن است درخواست کمک برایشان عملی سخت باشد.

روزنامه ها، مجلات و برنامه های تلویزیونی اغلب ابعاد پیچیده تر فرایند مادر شدن را شرح نمی دهند. زنان به خاطر چیزهایی که از رسانه ها و دیگران در مورد مادر شدن میشنوند، احساس میکنند که مادر شدن مقوله ای بسیار باشکوه است. آن ها فکر میکنند که هر کس دیگری میتواند به طور طبیعی و به راحتی زایمان کرده و بلافاصله مادری عالی شود. این امر باعث میشود که درخواست کمک خیلی سخت جلوه کند.

اما این سخنان در مورد مادرشدن دور از واقعیت است. زایمان میتواند استرس زا باشد و مادر شدن نیز نقش جدیدی است که بایستی مانند تمام مسئولیت هایی که در زندگی میپذیرد  ایفا کند.

بسیاری از زنان امروزه مسئولیت های خانوادگی و کاری زیادی دارند. آن ها ممکن است به کار در بیرون از خانه عادت داشته و با ماندن در خانه احساس انزوا کنند. اما مسئولیت های شغلی همراه با مسئولیت رسیدگی به نوزاد میتواند بسیار استرس زا باشد.

افسردگی_زایمان

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن