طرحواره ها و ازدواج

نمیدانم چطور همیشه جذب آدم هایی می شوم که می دانم روزی مرا ترک میکنند یا جذب کسانی میشوم که مرا اذیت کنند.

نمیدانم چه شد عاشقش شدم همیشه خودم را تمام و کمال وقفش کردم حتی خودم را نادیده گرفتم و انتظاری از او نداشتم ولی او عاشقم نشد.

همیشه از نزدیک شدن و روابط صمیمی فرار کردم ترجیح میدادم خودم را با کار و فعالیت های شخصی سرگرم کنم.

همسرم شکایت میکند که من خیلی به او می چسبم و کنترلش می کنم درحالیکه من نگران او هستم و میترسم برایش اتفاقی بیفتد.

این ها نمونه سوالاتی است که ممکن است از خود بپرسید. همانطور که در بحث طرحواره اشاره کردیم چارچوب ذهنی ما نسبت به خودمان، دیگران و دنیا، طرحواره های ما هستند. این قالب های فکری در قضاوت و پیش بینی وقایع و واکنش ما تاثیر می گذارند به طوریکه تا حد زیادی تعیین کننده شخصیت ما هستند.

طرحواره های ناسازگار اولیه همیشه خود را در خلال یک رابطه نشان می دهند و تأثیر بسزایی در ارتباطات بین فردی دارد. اغلب ماهیت ناسازگار طرحواره ها وقتی ظهور می‌کند که افراد در زندگی خود و در تعامل با دیگران به ویژه رابطه زناشویی به گونه ای رفتار می‌کنند که طرحواره های آنها تأیید می شوند.

طرحواره ها همدیگر را پیدا می کنند و جذب هم میشوند. این قانون طبیعت است و طرحواره ها همیشه تایید می شوند مثلا اگر شما طرحواره بی اعتمادی دارید جذب افرادی می شوید که به شما خیانت می کنند و این بیش از پیش مهر تاییدی دیگر بر طرحواره بی اعتمادی شما می شود و امثال این وقایع زنجیره وار در زندگی شما انقدر تکرار می شوند تا تبدیل به باور بنیادین شما شوند.

طرحواره هایی که در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرند، قسمتی از خلق و خو فرد را تشکیل می دهند و فرد متوجه غیر منطقی و غیر واقعی بودن آن ها نمی شود همانند عینکی که سیاه است و دنیا را سفید و سیاه میبیند و درکی از رنگ های واقعی دنیا ندارد تا زمانی که عینک خود را بردارد. شناسایی طرحواره ها در طرحواره درمانی و زوج درمانی و آگاه کردن طرفین به این قضاوت ها و تعابیری می شود که سال هاست با خود حمل کرده اند؛ چرخه های معیوبی که بارها تکرار شده اند و سناریو یکسانی از وقایع را برای هر فرد به ارمغان آورده اند.

اختلافات و طرحواره های ناسازگاری که زوجین دارند با گذشت زمان باعث کم شدن صمیمیت و اختلاف زناشویی آنها خواهد شد و با طرحواره درمانی می توان روی طرحواره های ناسازگار که باعث بروز این اختلافات می شود کار کرد. طرحواره درمانی به زوج ها کمک می کند تا تعارضات، اختلافات زناشویی و الگوهای تعاملی ناکارآمد که باعث مسائلی در رابطه می شوند را درک کنند و همین امر باعث رضایت زناشویی بیشتر می شود.

ذهنیت_طرحواره_ای

 

الگوهای ارتباطی ویرانگر بین زوجین

والد سرزنشگر ـ کودک آسیب پذیر

در این الگو سرزنشگر برای همسرش نقش پدرمادر ایفا می­کنند و دایم او را تحقیر می­کنند و آسیب پذیر نیز نقش خودش را می پذیرد و مدام خوار میشود.

والد سرزنشگر ـ والد سرزنشگر

در این رابطه تحقیر و کوچک کردن یکدیگر زیاد است. مدام می خواهند همدیگر را تغییر دهند و کنترل کنند و نمی توانند. احترام و احترام متقابل وجود ندارد و همدیگر را محکوم میکنند.

کودک آسیب پذیر ـ کودک آسیب پذیر

نسبت به هم خشم زیادی دارند برمبنای اینکه نیازهای عاطفی هم را  برآورده نمی کنند .

تسلیم شده مطیع ـ زورگو تهاجمی

یک نفر زورگو است و دیگری مطیع. فرد مطیع تسیلم زورگویی های طرف مقابل می شود که مبادا او را ترک کنند.

زورگو تهاجمی ـ زورگو تهاجمی

هر دو معتقدند زندگی یک رئیس دارد آن هم منم .تنش زیادی بین آن هاست چون هیچ کدام نمی خواهند زیر بار بروند.

والد کنترل گر ـ محافظ بی تفاوت

سردی در روابط شان موج میزند. بی تفاوت با سرگرم شدن و غرق شدن در کارهای خود، گویی خونسرد است و کنترل گر حرص میخورد از اینکه همسرش بیخیال است.

طرحواره

نقش طرحواره ها در روابط زناشویی

ایمن: این ها افرادی هستند که در عشق اعتماد به نفس خوبی دارند، خودشان را لایق برانگیختن احساس عاشقانه در طرف مقابل می بینند و همچنین به راحتی عشق می ورزند. به ندرت نگران طرد شدن از سوی معشوق هستند. هم زمانی که به معشوق نزدیک هستند احساس خوبی دارند هم در دوری او مضطرب نمی شوند. این افراد رابطه های عاشقانۀ مثبت و شادتری دارند و تعهد، صمیمیت و وابستگی متقابل بیشتری را در رابطه هاشان تجربه می کنند. بهترین عشق را افراد ایمنی تجربه می کنند که با فرد ایمن دیگر در ارتباط هستند.

چسبنده: این ها اعتماد به نفس ضعیفی دارند. فکر می کنند طرف مقابل دوستشان ندارد.
به شکل بیمارگونه ای به رابطه معتادند و به معشوق وابستگی بیش از حد نشان می دهند. تمام ترسشان از دست دادن معشوق است. می خواهند تمام وقت آزادشان را با معشوق سرکنند و رابطه با دوستانشان را قطع می کنند. به شکلی طرف مقابل را در رابطه گیر می اندازند. معمولا نیازغیر طبیعیشان به نزدیک کردن رابطه طرف مقابل را واپس می راند.

مضطرب: این ها از صمیمیت عاشقانه هراس دارند. بیشتر در مردها شیوع دارد. با کوچکترین ابراز عشق از طرف مقابل هراسان می شوند. هراسی که ریشه در ترس از دلبستگی دارد. معمولا معشوق را گیج می کنند. شکایت معشوقشان این است که نمی دانم چرا هرچه بیشتر به او محبت می کنم بیشتر از من دور می شود. این ها عشق را باری بر دوش خود می دانند و در تنهایی راحت ترند. بد ترین ترکیب رابطه فرد بیمناک با چسبنده است .

بی ثبات: این ها از همه سخت تر و گیج کننده ترند. ترکیبی از چسبنده و بیمناک هستند. وقتی از معشوق دورند اشتیاق زیادی به نزدیکی نشان می دهند و هنگامی که به او نزدیک می شوند ترس از دلبستگی غلبه می کند. آرزوی آن چه را ندارند می کنند ولی وقتی به دستش آوردند رهایش می کنند. نه در دوری شادند و نه در نزدیکی.

بی قید: این ها رابطه هایی سطحی دارند. هیچ میلی به سرمایه گذاری عاطفی در رابطه نشان نمی دهند. اشتباه ترین کار وارد شدن در یک رابطه جدی و تعهدآمیز با افراد بی قید است.

بی علاقه: این دسته به سادگی نسبت به عشق بی علاقه هستند. در زندگیشان اولویت های دیگری دارند و اگر هم به اجبار وارد رابطه عاطفی شوند هیچ تمایلی نشان نمی دهند.

ازدواج_ناموفق

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن