اختلال تیک

اختلال تیک در آخرین راهنمای تخشیصی و آماری (DSM5) در طبقه اختلالات عصبی_رشدی قرار گرفته است. تیک‌ها حرکات یا صداهای ناگهانی، بی­ هدف، مکرر و تکرار شونده اند، که به طور شایعی ناخواسته و غیر اردادی بوده و یا در پاسخ به یک تمایل درونی قوی انجام می‌پذیرند. فرد ممکن است به صورت ارادی بتواند برای مدت کوتاهی مانع انجام آن‌ها شود. تواتر تیک متفاوت و دوره‌های تشدید یا تخفیف دارد و ممکن است به شکل حرکات ارادی یا صدا درآوردن باشد. تیک ساده حرکات یا اصوات ناگهانی، کوتاه و بی­ معنی اند، ولی تیک های پیچیده میتوانند به شکل حرکات منظم و هدفمندتر یا اصوات مشخص (مثل ناسزا گفتن) تظاهر نمایند.

تیک

تیک در دوران کودکی شایع تر است ولی در اکثر موارد گذراست. با افزایش سن کودکان مبتلا به تدریج احساس فشار و اجبار قبل از بروز تیک می کنند. پسرها بیشتر از دختر ها به این اختلال مبتلا می شوند. تیک‌ها اکثرا بین ۴ تا ۶ سالگی شروع می شوند. اوج شدت علائم ۱۰ تا ۱۲ سالگی است که به تدریج با افزایش سن و در حین نوجوانی کاهش پیدا می کند.

حس فشار یا اجبار پس از بروز علامت تیک فروکش می کند. در این موارد که تیک بدنبال احساس فشار می آید بیماران آن را کاملا غیر ارادی احساس نمی کنند و احساس می کنند که می توانند آن را کنترل کنند. گاها فرد مبتلا احساس می کند که تیک خود را باید به شیوه خاصی ادا کند و باید آنقدر آن را تکرار نماید تا احساس کند تیک کاملا درست ادا شده است. بسیاری از کسانی که دچار انواع خفیف یا متوسط‌ تیک هستند هیچ گونه مشکل یا ناراحتی خاص با عملکرد روزانه شان ندارند و حتی برخی از آنها از تیک خود آگاهی ندارند.

انواع تیک

اختلال تیک گذرا: تیک های گذرا در سنین قبل از بلوغ شایعند و در پسر ها بیش از دختر ها دیده می شوند.

انواع صوتی از شیوع کمتری برخوردار است. این تیک ها اغلب با استرس تشدید شده و کیفیت متغیری دارند.

کودک ممکن است متوجه وجود تیک نباشد. باید حداقل چهار هفته ادامه داشته و بیش از یک سال هم طول نکشیده باشد.

اختلال تیک حرکتی یا صوتی مزمن: دوره زمانی این تیک ها طولانی تر از یک سال بوده و دوره های تیک باید حداقل سه ماه طول کشیده باشد. این تیک ها در شرایط استرس، اضطراب و خستگی تشدید می شوند.  برخی از این افراد ممکن است مشخصات اختلال تورت را داشته باشند.

اختلال تیک تورت: اولین نشانه های تورت معمولا در سنین پنج تا هشت سال ظاهر می شوند. در ابتدا ممکن است به صورت اختلال تیک گذرا دیده شود و لی بعدا این تیک ها ادامه می یابند. در اختلال تورت تیک های صوتی و حرکتی هر دو وجود دارند. ممکن است تیک های پیچیده نیز دیده شوند. تیک های حرکتی معمولا قبل از تیک های صوتی ظاهر می شوند.

تیک

اختلالات همراه تیک

اختلالات اضطرابی

افسردگی

مشکلات یادگیری

اختلال بیش فعالی و نقص تمرکز

اختلال وسواسی- جبری

کودکانی که اختلال تیک دارند ممکن است مشکلات رفتاری نظیر لجبازی و بدخلقی داشته باشند. همچنین تیک ممکن است با دوره هائی از افزایش یا کاهش شدت همراه باشد.

درمان تیک: 

اختلالات تیک در بسیاری از مواقع نیازمند درمان نیست، درمان های دارویی را در مواقعی که شدت تیک زیاد باشد یا در صورت باشد به نحوی که استرس زیادی برای کودک یا خانواده ایجاد کرده باشد می توان بکار برد. این داروها میزان انتقال دهنده عصبی دوپامین را در مغز کاهش می دهند. از درمان های غیر دارویی نظیر درمان های شناختی_ رفتاری نیز می توان کمک گرفت. در این درمان، فرد با استفاده از تکنیک های نظیر پایش خود یا خود نظارت گری، بازسازی شناختی و تن آسایی و تنظیم هیجانی، یه فرد کمک می کند استرس خود را مدیریت کرده و به آرامش بیشتری دست یابند.

تیک

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن