اصول فرزندپروری نوجوان

اصول فرزندپروری نوجوان

برای اینکه ارتباط خوبی با فرزندانمان برقرار سازیم و آن را حفظ کنیم بهتر است در زندگی و فعالیتهای فرزندانمان شرکت داشته باشیم و وقت کافی برای صحبت کردن با آنها در نظر بگیریم (مشغله زیاد بهانه خوبی برای ارتباط برقرار نکردن نیست) و راجع به علایق، آرزوها و اهداف نوجوان صحبت کنیم و نظرش را بپرسیم. هم چنین برای تشویق به صحبت کردن، به احساساتش احترام بگذاریم و بتوانیم دنیا را از زاویه دید او ببینیم و فعالانه گوش دهیم تا راحت تر صحبت کند. سعی کنیم با آرامش صحبت کنیم و برای صحبت کردن با آنها در دسترس باشیم. وقت مناسب برای آنها در نظر بگیریم.

از طرفی حواسمان به کنجکاوی فرزندان باشد؛ بخصوص درباره مواد و با ارایه اطلاعات صحیح درباره مسایلی که توجه فرزند نوجوان مان را جلب کرده است، به او نزدیک تر شویم. نه زیاده از حد سرسخت و نه زیاد احساساتی برخورد کنیم. واکنش خشم باعث میشود نوجوان لب به سخن باز نکند و آمادگی مقاومت در برابر موضوعاتی مثل مصرف سیگار ، الکل و یا مواد را داشته باشیم. آزاد اندیش وصادق باشید بخصوص درباره مصرف مواد یا مسایل جنسی و… از گفتن دروغ و یا دادن اطلاعات غلط و بزرگ نمایی بپرهیزید. اختلاف نظر همیشه وجود دارد اما در جهت مثبت پیش بروید. سعی کنید مهارت حل مسئله را آموزش دهید.

در زندگی و فعالیتهای فرزندانمان مشارکت داشته باشیم؛ نه صرفا حضور فیزیکی بلکه هدفمند بودن حضور مهم تر است. روزانه حداقل ۱۵ دقیقه وقت خود را به فعالیتی اختصاص دهید که فرزند شما خواسته ویا برای او مهم است این کار باعث تحکیم رابطه والدین و فرزندان می شود. مثلا برنامه های مشترک بیرون از منزل مانند تعطیلات آخر هفته داشته باشید. با مدرسه فرزندان ارتباط برقرار کنید و در برنامه فوق برنامه نوجوان شرکت کنید. اوقات مختلف روز به ویژه زمان غذا خوردن، همه اعضا میتوانند مسایل خود را با خانواده در میان بگذارند. همیشه سعی کنیم مدت زمانی را در منزل، بیرون و… با نوجوان، وقت صرف کنیم و علایق، استعدادها، فعالیتها و دوستان آنها و نحوه گذراندن اوقات فراغت آن ها را بشناسیم. همواره سعی کنیم به کاهش آسیب فکر کنیم. با فکر “از ترس تصادف نباید وارد خیابان شد” چیزی حل نمیشود.

بتوانیم با تشویق و یاد آوری نکات مثبت در او و انتقاد کمتر فاصله عاطفی خودمان را کمتر کنیم و بیشتر و عمیقتر همراهش شویم. مثلا میتوانیم ابتدا نمرات خوب کارنامه را ببینیم. همواره رفتار خوب را با واکنش فوری پاسخ دهیم مثلا آفرین، تبریک میگم، من به تو افتخار می کنم و استعدادش رو داری و… . جملات بازخوردی به نوجوان بدهیم. مثلا با بازخورد دادن بیاناتش و گفتن “منظورت این بود که…” هم نشان دهیم به او گوش میدهیم هم اگر چنانچه دچار سوبرداشت شده باشیم فرصت اصلاح آنرا بدهیم.

ارتباط سالم یعنی ارسال، دریافت، و بازخورد پیام میان گیرنده و فرستنده پیام؛ برای این منظور هم باید گوینده خوبی باشیم و هم شنونده خوبی باشیم.

نوجوان-سالم

چگونه شنونده خوبی باشیم؟

شنیدن و گوش کردن باهم تفاوت دارد. شما هم اکنون صداهای زیادی میشنوید اما ممکن است به همه آن ها توجه نکنید. در گوش کردن شما همه حواستان را به سمت آن صدا معطوف میکنید. در ارتباط با نوجوان سعی کنیم صحبتهای نوجوان را قطع نکنیم و با او تماس چشمی برقرار کنیم. همانطور وقتی موضوعی را متوجه نشدیم با توضیح خواستن مجدد سعی کنیم سوبرداشت ها به حداقل برسانیم و نشان دهیم موضوع برایمان اهمیت دارد. این مزیت دیگری نیز دارد و شناختن احساسات نهفته در گفته های فرزند است.

چگونه گوینده خوبی باشیم؟

متکلم وحده نباشید و فرصت اظهار نظر به نوجوان بدهید و خود را جای او قرار دهید و واضح صحبت کنید. ضمن برقراری ارتباط چشمی، بین زبان بدن و صدای خود هماهنگی داشته باشید. به پیامهای غیر کلامی نوجوان باز خورد بدهید مثل سرخ شدن، عرق کردن، نگاه نکردن. صحبت با پرخاشگری و جبهه گیری، فاصله شما را بیشتر می کند و کمکی به ارتباط بین والدین و نوجوانان نمیکند. بجای پیامهای تو از پیامهای من استفاده کنیم مثلا به جای اینکه بگوییم تو عقلت را از دست داده ای، بچه شدی؛ بگوییم من میفهمم که…). همیشه تظاهر به درک احساس او نکنید. قرار نیست ما همه چیز را همیشه درست کنیم. یادتان باشد درگیری با مشکلات مساوی است با یادگیری استقلال.

قانونگذاری صریح و روشن و تعیین عواقب قانون شکنی

سعی کنید قانون های روشن و صریح بگذاریم وعواقب رعایت نکردن قانون را از قبل مشخص کنیم. با تشکیل جلسات هفتگی خانوادگی و تعیین قوانین، نظر همه اعضای خانواده را نسبت به قوانین جویا شویم. عواقب سرپیچی از قوانین را مرور کنیم. قوانین قابل مذاکره را از قوانین غیر قابل مذاکره تفکیک کنیم. وضع قوانین روشن و بیان نظرات، یکی از عوامل مهم برخورداری از خانواده سالم و به دوراز مصرف مواد است.

قانونمند بودن به رشد اجتماعی خانواده و فرزندان کمک میکند. تشویق در اجرای قانون و اجرای عواقب قانون شکنی به قانونمند شدن فرزندان کمک میکند. تشویق های کلامی یا امتیازاتی مثل بیشتر تلویزیون دیدن، دیرتر به رختخواب رفتن هم مناسب است. صحبت درباره قوانین غیر قابل مذاکره مثل درباره ممنوعیت مصرف مواد، سیگار، الکل بهتر است در خانواده شروع شود. اگر ایجاد و حفظ رابطه خوب وجود داشته باشد، فرزندان در برابر قوانین، کمتر مقاومت میکند.

نوجوان-سالم

۶ گام اساسی در قانون گذاری

۱_وضع قوانین متناسب با سن نوجوان و شرایط موجود

قوانین روشن وضع کنید و با افزایش سن نوجوان آنها را بازبینی کنید. برخی قوانین را با مشورت فرزند خود وضع کنید مثل زمان تماشای تلویزیون؛ بعضی قوانین هم قابل مذاکره و چانه زنی نیستند مثل دوچرخه سواری در محدوده های خطر. پیامدهایی برای قانون شکنی در نظر گرفته و در صورت نقض قوانین آنها را پیگیری کنید. به جای مراقبت دایمی از فرزندان، آنها را در برابر خطرات توانمند سازید. یادتان باشد آسیب در جامعه همانند ویروس و باکتری در هواست. به منظور پیشگیری از آسیب بهتر است آن ها را واکسینه کنیم. با محدود کردن به جایی نمی رسید بلکه اوضاع را وخیم تر میکنید.

کدام قوانین مهمتر است؟

برای فعالیتهای خارج از استاندارد خانواده پاسخ همیشه نه است مثل تنها در منزل بودن با دوستان. با افزایش سن نوجوان بعضی قوانین قابل مذاکره است مثل بیرون رفتن با دوستان، شب به خانه برگشتن و برای تمام مسایل مهم مثل مصرف مواد قوانینی قطعی وضع کنید و روی کاغذ بیاورید به صورتی که تمام اعضای خانواده از قوانین مطلع باشند و کسی از آن تخطی نکند.

۲- عواقب قانون شکنی را با قوانین وضع شده متناسب و هماهنگ کنید.

در صورت عدم رعایت قوانین از کوره در نروید، خشم، تهدید و توهین چاره کار نیست. واکنشی مثل ملزم کردن نوجوان برای معذرت خواهی، پرداخت خسارت مالی و… متناسب است. در صورت عدم رعایت مسئولیتها برخی امتیازات او موقتا گرفته میشود مثل دیدن تلویزیون یا رفتن به استخر. همانطور که عدم رعایت قانون عواقبی دارد، رعایت قوانین نیز مستلزم تشویق است.

۳- عواقب قانون شکنی را تذکر داده و برای مذاکره آماده شوید.

عواقب قانون شکنی متناسب با توانایی نوجوان باشد، بیاد داشته باشید که همه اشتباه میکنند. قاطعیت در خصوص قوانین غیر قابل مذاکره بیشتر و انعطاف در مورد قوانین قال مذاکره بیشتر باشد. در صورت عصبانیت شما یا نوجوان، تا آرامش بازنگشته هیچ واکنشی نشان ندهید. عواقبی مانند محروم کردن موقت ازدیدن برنامه مورد علاقه، کامپیوتر و… مناسب هستند.

۴- درباره اینکه چرا مصرف مواد، سیگار، الکل مورد قبول نیست صحبت کنیم.

یادآوری عواقب مصرف مثل لطمه به سلامتی و درس و… را متذکر شویم. اگر تجربه مصرف دارید آنرا به شکل مناسب به فرزندان یادآور شویم. برای مصرف مواد، الکل، سیگار فواید غیر واقعی ذکر نکنیم.

۵- نشان دهید علاوه بر اینکه به نوجوان خود اعتماد دارید در عین حال محدودیت هایی هم برای آنها قائل میشوید.

۶- حتی بزرگسالان نیز در مرزهای محدودی زندگی میکنند.

یادآوری کنید که بزرگسالان نیز محدودیتهایی دارند مثل شب زود خوابیدن و به موقع سر کار حاضر شدن، پرداختن قبض ها و….

نوجوان-سالم

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن