حسادت و رقابت بین فرزندان

این موضوع در تمام خانواده هائی که بیش از یک فرزند دارند دیده می شود و هدف ما حذف کامـل ایـن رقابـت نیست. این رقابت و یا حسادت در کودکان هم جنس که با هم یک تا سه سال اختلاف سنی دارند بیشتر دیده مـی شـود. معمـولا در زمان به دنیا آمدن فرزند دوم این رقابت شدیدتر است. حسادت در سنین دو تا پنج یا شش سالگی طبیعی است و چرخه طبیعی رشد بچه هاست. تحقیقات نشان داده در دختران بیشتر از پسران دیده میشود و وقتی دو فرزند جنسیت یکسانی داشته باشند این حس رقابت در آن ها بیشتر میشود. نحوه ی واکنش کودکان در ایـن موقعیـت هـا متفـاوت اسـت. در مورد کودکان با سن پایین تر برخی توانائی های تکاملی خود را از دست می دهند مثلا شب ادراری پیدا می کنند یا اینکه بدرفتاری هائی را نشان می دهند مثل درخواست های مکرر از والدین، رفتارهای توجه طلبی و کناره گیری از همسـالان نشان میدهند. در مورد بچه های بزرگتر ممکن است با نشان دادن رفتارهای پرخاشگرانه و لجبازی آشکار با کودکان کوچکتر خود رفتار کنند.

رقابت

لازم اسـت والـدین راهبردهای مشخص را برای پیش گیری از این مشکلات آموخته باشند این راهبردها را در سه گروه می توان تقسـیم بندی کرد:

راهبردهای مربوط به زمان قبل از تولد فرزند بعدی

راهبردهای مربوط به زمان تولد فرزند جدید

راهبردهای مربوط به کودکان بزرگتر

راه کارهای مقابله با حسادت و رقابت بین کودکان

کودک را از قبل آماده کنید. مثلا وقتی مادر در بیمارستان است چه کسی از او مراقبت می کند  و …

اجازه دهید در ویزیت های قبل از زایمان کودک همراه شما بیاید و صدای قلب نوزاد را بشنود.

هرگونه تغییر مهم در خانه را قبل از تولد نوزاد جدید انجام دهید مثلا اگر قرار اسـت تخـت فرزنـد اول بـه نوزاد اختصاص داده شود برای اولی تخت جدید تهیه کنید.

از کودک نپرسید که دوست دارد نوزاد پسر باشد یا دختر.

تا سه ماهه دوم بارداری راجع به بارداری خود به کودک چیزی نگوئید.

به کودک قول ندهید که فرزند جدید هم بازی او خواهد شد.

آموزش های جدید مثل توالت رفتن را قبل از تولد نوزاد جدید یا به چند ماه بعد موکول کنید.

رقابت

توصیه های مربوط به زمان تولد:

در صورت امکان اجازه دهید نوزاد را در بیمارستان ببیند.

در صورتی که خودش تمایل دارد اجازه دهید در مراقبت از او مشارکت کند و او را تشویق کنید.

وقت کافی برای فرزند اول اختصاص دهید و فعالیت های قبلی را همچنان با او داشته باشید.

رفتار خشونت آمیز نسبت به نوزاد را نادیده نگیرید و بلافاصله با پیامدی همراه سازید.

رقابت

توصیه های مربوط به کودکان بزرگتر: 

این غیر ممکن است که با همه کودکانتان برخورد یکسانی داشته باشید. برای آنها توضیح دهید که هر یـک ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته و شما آنها را می شناسید.

ممکن است مساله سن و جنس بین فرزندان باعث ایجاد حسادت بین آن ها شود. زیرا مثلاً پسران بزرگتر آزادی و مزایای بیشتری خواهند داشت و دختران در این زمینه حسادت می نمایند و بر عکس پسران به خواهران خود حسادت می کنند زیرا فکر می کنند والدین بیشتر به آنها توجه دارند و حتی دو خواهر و یا دو برادر هم ممکن است در زمینه های مختلف حسادت کنند. هر یک از این موارد مذکور به طور طبیعی وجود دارند ولی زمانی خطرناک می شوند که والدین با رفتار اشتباه خود بخواهند به خاطر برآوردن خواسته های فرزندان، مساله ی اختلاف سن و جنس را مطرح کنند تا فرزندان دیگر را متقاعد سازند. همین استدلال های اشتباه باعث می شود تا حسادت بچه ها بروز بیشتری یابد. مثلاً در این موارد گرفته شود که برادرت پسر است پس به کوچه رفتن و بازی کردن او اشکالی ندارد و یا چون او بزرگتر است می تواند تا دیروقت بیدار بماند.

کودکان بزرگتر نسبت به نوزاد تازه متولد شده، نیازهای بیشتری از لحاظ عاطفی دارد. به او بیشتر محبت کنید. نوزاد تازه متولد شده هنوز متوجه رقابت و حسادت نمی شود ولی کودک بزرگتر حتی اگر نشان ندهد می تواند حس کند که شما جذب او شده اید و به او توجه بیشتری می کنید.

در این مواقع باید به کودک بزرگتر تفهیم شود که زمانی هم او کوچک بوده و چون قدرت نگهداری از خود را نداشته بزرگترها به او کمک می کردند و برای درک بهتر این موضوع بهتر است او در کارهای نگهداری فرزند بعدی سهیم شود تا حسادتش کمتر شود.

در این راه نباید هیچ یک از فرزندان قربانی فرزند دیگر شود و یا موجب شوند که فرزندی در حق فرزند دیگرشان فداکاری کند. مثل آنکه به کودک بزرگتر گفته شود که وسیله ای را که متعلق به اوست به برادر یا خواهر دیگرش بدهد چون او آن را می خواهد و او کوچکتر است. چون خطر حسادت زمانی بیشتر می شود که کودک حس کند نه تنها باید از حق خود بگذرد بلکه توجه و محبت خانواده را نیز از دست داده است.

به هیچ وجه کودکان را با هم مقایسه نکنید. این کار عزت نفس کودکی که مورد مقایسه قرار گرفته را میگیرد و باعث ایجاد حس تنفر و حسادت نسبت به کودکی می شود که با او مقایسه اش کردند.

برای هریک از فرزندان زمانی را به تنهائی اختصاص دهید.

زمانی که کودکانتان با هم کنار می آیند آنها را تشویق کنید.

تعارضات جزئی آنها را نادیده بگیرید. اما زمانی که احتمال آسیب برای هر کدام از آن ها توسط دیگری وجود داشته باشد بهتر است واکنش نشان دهید و و به هر دو آن ها عواقب این رفتار را گوشزد کنید.

به هیچ وجه دنبال مقصر نگردید. زمانیکه با یکدیگر دعوا می کنند فهم اینکه چه کسی دعوا را شروع کرده دشوار است در این مواقـع هـر دو نفر را با پیامدی روبرو کنید. هدف پیدا کردن مقصر نیست بلکه کاهش بحث و دعوا بین فرزندان و آموزش نحوه حل مسایلشان است.

خبر چینی یکی را نسبت به دیگری نادیده بگیرید.

رقابت

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن