دروغگویی و دزدی در کودکان

دروغگوئی در کودکان

دروغ گفتن در کودکان دلایل زیادی دارد. یک دلیل آن این است که نمی دانند دروغ گفتن کار درستی نیسـت. ممکـن است دروغگوئی برای رسیدن به خواسته یا هدف خاصی باشد و یا اینکـه بـرای ایـن باشـد کـه از چشـم والـدین نیفتنـد. گـاهی دروغگوئی بصورت داستان سرائی است که ریشه در تخیلات کودک دارد. در واقع، دروغ بیان مطلبی است که منطبق با واقعیت نیست. بسیاری از کودکان خردسال که هنوز به سن تشخیص بین مرز واقعیت و خیال نرسیده اند، گاهی به این دلیل که بین تخیل و واقعیت فرقی نمی گذارند، سخنی می گویند که به نظر ما دروغ است. اما کودکانی که به این مفهوم رسیده اند و آگاهانه دروغ می گویند، معمولا با زمینه سازی ها و تدابیری از پیش تعیین شده این کار را انجام می دهند. در این دروغ گویی ها، کودک آن را به خاطر رسیدن به هدف خاصی مورد استفاده قرار می دهد.

دروغ

سعی کنید از سن ۲ سالگی به بعد هنگام بازی کردن با کودک، تماشای تلویزیون یا هنگام کتاب خواندن تفاوت میان حقیقی و غیرحقیقی بودن را به کودک بیاموزید.

راه کارهای مقابله با دروغگوئی کودکان

خود والدین الگوی خوبی از راستگوئی باشند و به کودک آموزش دهند که دروغگوئی کار اشتباهی است. مثلا وقتی برای خرید یک بلیط تئاتر به متصدی به دروغ می گوییم کودک ما ۲ ساله است که پول آنرا پرداخت نکنیم و او متوجه می شود و می گوید من که ۴ سالمه متوجه دروغ گفتن شما میشود.

راستگوئی را در کودک تشویق کنید بخصوص زمانی که می توانسته دروغ بگوید.

کودک بداند که برای دروغ گوئی پیامد منفی وجود دارد.

والدین موقع شنیدن دروغ آرام باقی مانده و اجازه ندهند با دروغ کودک به مقصود خود برسد.

در برخورد با دروغگوئی رفتار و قوانین ثابتی داشته باشید.

از تنبیه های سخت و رفتارهای پرخاشگرانه بپرهیزیم. مثلا وقتی کودک مرتکب کار اشتباهی می شود به جای اینکه بپرسیم تو این کار را کردی و زمینه رشد دروغ را در او ایجاد کنیم و یا کاری کنیم که بترسد راستش را به ما بگوید، از احساسمان برایش بگوییم و او را متوجه اشتباهش کنیم.

دزدی

دزدی در کودکان

دزدی کودکان در هر سن و سالی به علت های مختلف انجام می شود. کودکان کوچکتر به علت درک نکردن مفهوم مالکیت و دزدی، چیزی را بدون پرداخت هزینه یا اجازه گرفتن برمی دارند و این رفتار آن ها اشتباها دزدی تلقی می شود. اما کودکان بزرگتر که به مفهوم مالکیت رسیده اند اگر با برنامه ریزی قبلی و با هدف از پیش تعیین شده و مشخصی اقدام به دزدی کنند، باید آن ها را متوجه عواقب دزدی کنیم. مفهوم مالکیت که تقریبا از سن دو سالگی در کودک رشد پیدا میکند از زمانی که کودک قادر به صحبت کردن می شود و می تواند تشخیص دهد کدام اسباب بازی، مال اوست یا نه.

دزدی

علت دزدی کودکان

دزدی در کودکان علت یکسانی ندارد و انگیزه ها و موجبات و علل گوناگونی برای آن ها دارد. برخی کودکان به علت عصبانیت یا جلب توجه دست به دزدی می زنند، برخی دیگر بخاطر خشونت فیزیکی و روانی که بر آنها وارد می شود، دزدی می کنند و این عمل آنها نشانه فریاد درخواست کمک است. در کل رفتار کودکان انعکاسی از استرس در خانه، مدرسه یا در کنار دوستان است .

توجه به اصل لذت جویی در تملک و تصاحب آن چیزی است که مورد علاقه فرد است و از راه های ساده و ممکن از نظر او بدست نمی آید. منشأ آن از دید دیگر، می تواند محرومیتی ساده از نوع محرومیت غذا، بستنی و شکلاتی باشد که می تواند او را به دزدی وا دارد. محرومیت های دوران کودکی و عدم احساس ارضا و اشباع نقشی اساسی در این امر دارد.

یکی از علت های دزدی در کودکان ناکامی ها و مورد بی مهری و بی توجهی قرارگرفتن در خانواده است که کودک برای جلب توجه خانواده و دیگران اقدام به کار ناشایست دزدی می کند که این امر نوعی واکنش در برابر این کمبودها است. این موقعیت بیشتر در فرزندان میانی و خانواده هایی دارای اولاد متعدد و زیاد دیده می شود که فرصتی برای ابراز علاقه نداشته اند و کودک نوازش کافی دریافت نمی کند.

یکی دیگر از دلایل دزدی، تقلید از الگوها و نمونه هایی که از طریق رسانه ها دیده یا شنیده است موجب دزدی کودک می شود.

علت های دیگر در بروز این رفتار ناپسند کودکان رفع اضطراب روانی و یا نوعی اعتراض و نشان دادن عصیان و طغیان خود و توانایی خویش می باشد.

دزدی

مقابله با دزدی کودکان

پیشگیری از این رفتارها بهترین روش ممکن است. از همان دوران کودکی تلاش کنید تا مفهوم مالکیت را به او آموزش دهید. قانون های مربوط به دست زدن به وسایل دیگران را آموزش دهید مثلاً به او بگویید که باید برای برداشتن وسایل دیگران اول اجازه بگیرد در صورت عمل به این رفتار برای او تشویق هایی در نظر بگیرید. هم چنین می توانید از کودکتان زمانی که کودک دیگری می خواهد دست به وسایلش بزند اجازه بگیرید و اگر با مقاومت کودک مواجه شدید او را مجاب نکنید که باید حتما اجازه دهد. معمولا از سن ۲ سالگی به بعد کودکان به علت رشد مفاهیم مالکیت و استقلال و تصمیم گیری، می توانند وسایلشان را از دیگران تفکیک کنند.

از طرفی بررسی کنید تا دریابید که چه مشکلی باعث شده است تا کودک شما این رفتار را انجام دهد. مثلاً گاه کودک واقعاً به چیزی احتیاج دارد اما والدین این نیاز کودک را نادیده می گیرند و او مجبور می شود خود راه حلی برای مشکلش پیدا کند.

حواستان باشد که آسان گیری بیش از حد به این بهانه که کودک تان هنوز کوچک است و درک لازم را ندارد خود می تواند باعث تثبیت رفتار در کودک شود و این کار را به یک عادت برای او تبدیل کند. بنابراین بی توجهی به این گونه رفتارها یکی از نامناسب ترین شیوه هاست. از طرفی، سخت گیری بسیار زیاد و جریمه خیلی سخت و گفتن جملاتی از قبیل “دیگه دوستت ندارم” یا “دیگه بچه من نیستی” باعث تخریب عزت نفس کودک می شود. کودک شما باید متوجه این شود که رفتارش نادرست بوده است. بدون آن که عزت نفس و شخصیت کودک زیر سوال رود یا برچسب دزدی به او بخورد، باید شرایط را برای جبران این اشتباهش فراهم کنید. به عنوان مثال اگر چیزی از مغازه برداشته است باید عذرخواهی و پول آن را پرداخت کند.

اما اگر کودک شما به دفعات به حقوق دیگران احترام نمی گذارد و وسایلشان را برمی دارد و این عمل را همراه با خشونت، لجبازی و به قصد آزار سایرین انجام می دهد، ضرورت دارد که از راهنمایی های روان شناس یا روان پزشک نیز استفاده کنید.

برخورد مناسب داشته باشید و از استفاده از القاب زشت به کودکان مخصوصا در حضور دیگران پرهیز کنید.

الگوهای رفتاری مناسب و جایگزین رفتار زشت را با روش قابل فهم و بروشنی برایش توضیح دهید.

نه بیش از حد آسان بگیرید نه بیش از حد سخت بگیرید. روش های جریمه ای مناسب با سطح رفتار تعیین کنید. این جریمه باید متناسب با سن کودک و سطح ناشایستگی رفتار باشد. مثلا با بدون اجازه سر کیف دیگران رفتن، واکنش تندتری باید نشان دهید.

و کلام آخر و مهم ترین اقدام در مقابله با رفتارهای ناشایست این است که خودتان الگو مناسبی برای آن ها باشید.

دزدی

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن