خودارضائی/خودتحریکی در کودکان

عادات خاص و خودارضائی

کودکان در سنین مختلف ممکن است رفتارهای عادتی خاصی را نشان دهند، از جمله این رفتار می توان به شسـت مکیدن، ناخن جویدن و یا کندن پوست اطراف ناخن اشاره نمود. گاهی اوقات این رفتارهـا بـه دلیـل وجـود اخـتلال روان پزشکی خاصی است مثل اختلالات اضطرابی و افسردگی. با این حال در بسیاری از مواقع این رفتارها صرفا عادتی بوده و نشان دهنده اختلال خاصی نمی باشد. گاهی اوقات کودکان خردسال رفتاری را شبیه به خـود ارضـائی نشـان می دهند که باعث نگرانی والدین و اطرافیان می شود. در این مواقع باورهای نادرسـتی وجـود دارد مـثلاً اینکـه ایـن رفتار باعث مشکلات جنسی بعدی و انحراف جنسی کودک در آینده خواهد شد. در حالی که این رفتار در سنین کودکی در اکثر مواقع معنـای جنسی ندارد و باعث مشکلات جنسی آینده نخواهد شد و مشابه سایر رفتارهای عادتی بایـد در مـورد آنهـا برخـورد نمود.

خود-ارضایی

این عادت در کودکان طبیعی و بسیار شایع است است، معمولا در سنین سه تا پنج یا شش سالگی به اوج خود می رسد و بتدریج کم می شود و ممکن است بعدها در سنین بلوغ مجددا ظاهر شود. این عادت معمولا زمانی انجام میشود که کودک خسته، خواب آلود، و یا تحت فشار و استرس باشد. اما اگر فرزندتان در مقابل دیگران شروع به خودارضایی کند، احتمالاً خجالت‌زده و عصبانی می‌شوید. به هیچ وجه در حضور دیگران به او متذکر نشوید و از دادن القاب زشت خودداری کنید. یادتان باشد خودارضایی مثل انگشت در بینی کردن است، یعنی کودک این کار را انجام می‌دهد چون حوصله اش سر رفته، انرژی اش تخلیه نشده، یا کسل شده و دستانش آزاد و بیکار است.

اما اگر چنانچه این عادت مکررا دیده شود، یا بعد از سن مدرسه و در حضور دیگران مرتبا تکرار شد، می تواند نشان دهنده استرس و اضطراب و یا مشکلات دیگری در کودک باشد. سعی کنید با یک متخصص روانشناس در این زمینه صحبت کنید.

خود-ارضایی

علل خودارضایی در کودکان

ممکن است بعضی از کودکان انگل روده ای داشته باشند. هنگام شب  این انگل ها از داخل روده به خارج از مقعد حرکت می کند و سبب التهاب و خارش ناحیه مقعد و اطراف دستگاه تناسلی کودکان می شود. کودکان با خارش این ناحیه، سبب تحریک ناحیه تناسلی شده و احساس لذت می کنند که خود می تواند مقدمه ای جهت شروع خود ارضایی باشد.

از طرفی ممکن است کودکان خصوصا دختران، به علت کوتاهی مجرای ادراری، عفونت ادراری داشته باشند. عفونت باعث التهاب و احساس سوزش و خارش ناحیه تناسلی می شود و ممکن است کودکان با خاراندن این ناحیه به احساس لذت برسند. تکرار این مسئله ممکن است در کودکان ایجاد خود ارضایی کند.

در صورتی که پس از دفع مدفوع، شستشو ناکافی باشد و نظافت کامل صورت نگیرد، ممکن است باقیمانده مدفوع، باعث ایجاد التهاب، سوزش و خارش این ناحیه شود. و یا برعکس؛ شستشو افراطی توسط والدین وسواسی می تواند منجر به تحریک ناحیه تناسلی آن ها شود.

بعضی از مادران و بزرگترها برای خوشحالی و خنده کودکان، آنها را قلقلک میدهند. نوازش زیاده از حد ناحیه شکم، ناحیه تناسلی و کشاله ران ها و باسن می تواند موجب تحریک ناحیه تناسلی و احساس لذت در کودک شود و زمینه را برای شروع خودارضایی کودک فراهم کند.

یکی از علل روانی شایع، کمبود محبت مخصوصا محبت جسمانی مثل در آغوش گرفتن، بوسیدن و لمس کردن در کودکان باعث می شود برای جبران این خلا عاطفی و تلاش برای خشنود کردن کردن خود دست به این کار بزنند. از طرفی وجود استرس و تنش در خانواده ها نیز یکی دیگر از علل شایع خودارضایی در کودکان است.

خود-ارضایی

راه کارهای مقابله با عادت های خاص و خود ارضایی کودکان

این رفتارها صرفا نوعی عادت است که رفتار جنبه ی جنسی ندارد. نگرش ها و باورهای نادرست والدین شناسایی و اصلاح شوند. نگرش هایی که این رفتار را گناه آلود، کثیف، بد و زشت می داند، قطعا اشتباه است.

تلاش والدین برای پایان دادن به این رفتار به هر قیمتی اشتباه است. این عمل را کودک یاد گرفته است و برای او خوشایند است. فقط باید مراقب باشید تبدیل به عادت روزانه و همیشگی و هرجایی نشود. به مروز با تکنیک های مناسب سن کودک می توانید این رفتار را خاموش کنید.

موقعیت های بروز رفتارها را شناسائی نموده و از پیش برای اتخاذ راهبرد هـای لازم در آن موقعیت برای کاهش رفتار برنامه ریزی نمایید. مثلا اگر هنگام تماشای تلویزیون این کار انجام میشود، با ثبت تعداد دفعات و برنامه ریزی برای پیشگیری و حواسپرتی اقدام کنید.

در مورد رفتار به کودک تذکر ندهید و مدام او را پرس و جو نکنید. رفتار عادتی را نادیده بگیرید و از تکنیک های حواسپرتی استفاده کنید.

بصورت غیر مستقیم با تغییر موقعیت دفعات بروز رفتار را کاهش دهید. به هیچ وقت به طور مستقیم با کودک برخورد نکنید و از القاب زشت استفاده نکنید. به طور غیر مستقیم او را صدا بزنید مثلا بخواهید چیزی برایتان بیاورد یا لباس هایش را بپوشد تا بیرون بروید.

کودک را بخاطر رفتارش، مورد تنبیه، سرزنش یا تحقیر قرار ندهید. در اکثر موارد کودک این کار را برای کاهش اضطراب انجام می دهد. اگر سرش داد بزنید یا او را تنبیه کنید صرفا چرخه تکرار این عادت را افزایش می دهید. سعی کنید با بررسی علت زمینه ای ان و مشورت با روانشناسان واکنش خود را تعدیل کنید.

رفتارهای جایگزینی را در نظر گرفته و در صورت انجام آنها کودک را مورد تشویق قرار دهید.

به او اطلاعات غلط ندهید و او را نترسانید. خودارضایی کودکان منجر به هیچ نقص یا آسیب یا بیماری خاصی نمی شود. بهتر است به کودک بگویید این کار از نظر اجتماعی رفتاری ناپسند به شمار می آید مثل انگشت در بینی کردن.

اوقاتی مشترک برای بازی یا ورزش کردن با کودکتان اختصاص دهید. با این کار هم کمک میکنید انرژی روانی و جسمی اش تخلیه شود.

در صورتیکه رفتار همچنان ادامه یافت با متخصصین حوزه روان پزشکی مشورت نمایید.

خود_ارضایی

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن