مشکلات خوابیدن در کودکان

خواب کافی برای سلامتی و بازیابی انرژی در طول روز بسیار مهم است. در مورد کودکان، اهمیت خواب دو چندان می شود زیرا در خلال خواب مغز کودک رشد می کند. از طرفی بسیاری از کج خلقی ها و بی حوصلگی ها و مشکلات رفتاری کودکان به کیفیت بد خواب آن ها بر میگردد. هم چنین برعکس ممکن است علت مشکلات خواب افراد، وجود بیماری جسمی یا روانی خاص باشد. والدین ممکن است با مشکلات خواب کودکان مواجه شده و در بسیاری از موارد ندانند با این مشکل چگونه برخـورد نمایند. برخی کودکان ممکن است نیاز به خواب کمتر از مقادیر فوق باشد و برخی ممکـن اسـت سـاعات بیشـتری را بخوابند. اما به طور کلی الگوی خواب کودکان به این گونه است:

۱ تا ۴ هفتگی: نوزادان تقریباً ۱۶ تا ۱۷ ساعت در روز می خوابند و دوره های بیداری ۱-۳ ساعت به طول می انجامند. با این حال، اکثر نوزادان چرخه خواب شبانه روز آن ها هنوز ایجاد نشده است، بنابراین دوره خواب و بیداری آنها می تواند در ساعات روز، متفاوت باشد.

۱تا ۴ ماهگی: نوزادان در این سن هنوز هم به همان میزان ۱ تا ۴ هفتگی می خوابند، اما چرخه خواب شبانه روز آنها شروع می شود، و خواب آنها در شب طولانی تر است، اگرچه برای تغذیه و تغییرات دیگر نیز، گاهی بیدار می شوند.

۴ ماه تا ۱ سال: نوزادان در این سن هنوز بین ۱۴ تا ۱۵ ساعت خواب روزانه نیاز دارند. بسیاری از آنها قادر هستند بیشتر شب را بخوابند و در طول روز و عصر  ۳ ساعت خواب را داشته باشند.

سن ۲ سال: ۱۱ الی ۱۲ ساعت در شب و ۱ الی ۲ ساعت در روز

سن ۳ سال: ۱۱ ساعت در شب و ۱ ساعت در روز

سن ۴ تا ۵ سال: ۱۲ ساعت در شب

سن ۶ تا ۷ سال: ۱۰ تا ۱۱ ساعت در شب

۷ تا ۱۲ سال: کودکان این گروه های سنی، اغلب فقط حدود ۹ تا ۱۱ ساعت می خوابند.

۱۳ تا ۱۸ سال: نوجوانان در این سن به حدود ۸ تا ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند.

خواب

چرخه خواب در کودکان

خواب از دو مرحله‌ی REM و NREM تشکیل شده است. در مرحله REM چشمان کودک به سرعت حرکت می‌کنند در حالی که بدن او توانایی زیادی برای حرکت ندارد. درخواب REM کودک خواب می‌بیند و در این مرحله خواب سبک است و شخص ممکن است به راحتی بیدار شود. مرحله‌ی NREM همان خواب عمیق است و احتمال بیدار شدن کودک در این مرحله بسیار کم است. در یک خواب طبیعیِ شبانه، کودک بارها از خواب REM به خواب NREM وارد می‌شود و بالعکس تا در هر ۵۰ تا ۶۰ دقیقه یک چرخه‌ی کامل خواب اتفاق می‌افتد.

مشکلات خواب کودکان

مقاومت برای رفتن به رختخواب: بسیاری از کودکان، از خوابیدن امتناع می کنند. این در حالی است که ممکن است بخواهند برای بازی کردن ساعات بیشتری بیدار بمانند. سعی کنید برای مقابله و پیش گیری از این مشکل، برنامه ثابتی برای خواب فرزندتان رعایت کنید و از قبل قانون ساعات خواب رابرای آن ها بازگو کنید.

مشکل در به خواب رفتن: همان‌طور که از نامش پیداست کودکانی که این مشکل را دارند نمی‌توانند به خواب بروند. آنها ساعت‌های زیادی در جای خواب خود بیدار می‌مانند اما قادر به خوابیدن نیستند یا در طول خواب بارها بیدار می‌شوند و نمی‌توانند دوباره بخوابند. این نوع بی‌خوابی یکی از مشکلات خواب رایج در کودکان است که ممکن است در بعضی شب‌ها برای بچه‌ها اتفاق بیفتد اما اگر در اکثر شب‌ها کودک دچار این مشکل خاص است ممکن است نشانه‌ی نوعی اختلال باشد. مثل بیش فعالی، اختلال دو قطبی، اضطراب و افسردگی.

خواب

بیدار شدن مکرر در طول شب: ممکن است یکی از دلایل آن، گرسنگی یا تشنگی، و یا احساس فشار در مثانه باشد. که اغلب با رعایت نکات قابل رفع شدن است.

کابوس های شبانه: در کودکان از حدود ۳ سالگی به بعد بسیار متداول است و بیشتر در سنین ۶ تا ۱۰ سالگی رخ می دهد. کابوس ها خواب هایی وحشتناک هستند که در خلال مرحله خواب REM (رویا دیدن) اتفاق می افتند و می توانند کودک را از خواب بیدار کرده و باعث ایجاد احساس وحشت،و ترس شود و خوابیدن دوباره را برای او دشوار کند. کابوس ها اگر خیلی مکرر باشد می توانند منجر به اختلال خواب شوند و کودک را اغلب در طول شب بیدار کنند. بیدار شدن از خواب مکرر می تواند خواب کودکان را مختل کند و منجر به ابتلا به بیماری های عصبی، اضطراب و مشکلات رفتاری شود. کابوس ها همچنین ممکن است توسط تروما و یا اختلال استرس پس از حادثه، ایجاد شوند.

وحشت های شبانه: از آنجا که کودک به ندرت در طول یک رویداد شبانه از خواب بیدار می شود، به اندازه کابوس ها برای آنها وحشتناک نیست. اما ممکن است دیدن والدین بسیار ترسناک باشد. غالباً در طول یک وحشت شبانه، کودک در رخت خواب خواهد نشست و فریاد می زند یا گریه می کند. علائم جسمی دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد از جمله: تعریق، تنفس سریع، افزایش ضربان قلب، چشم ها ممکن است باز باشد (اگرچه کودک در خواب است) و فشار عضلانی. وحشت شبانه، اغلب کمتر از ۵ دقیقه طول می کشد که کودک به ندرت از خواب بیدار می شود. بهتر است والدین سعی کنند کودک را از خواب بیدار نکنند زیرا ممکن است برای آنها بیشتر ترسناک باشد.

خواب بیش از حد در روز (EDS): یکی از شایع ترین علائم اختلالات خواب در کودکان و بزرگسالان است. زیرا بیش از چند اختلال خواب منجر به خواب آلودگی در روز می شود. این غیر معمولی نیست که کودکان احساس خستگی بیش از حد کنند. با این حال، اگر خواب آلودگی در روز نسبتاً روتین و منظم اتفاق بیفتد، می تواند به یک اختلال خواب مرتبط باشد. حتی اگر به نظر برسد که آنها شب به اندازه کافی خوابیده اند. اگر کودک شما در طول روز خواب آلوده است، در سنینی که اکثر بچه ها خواب کوتاه یا چرت زدن را ندارند، چرت می زند، صبح از خواب بیدار می شود، اما در طول روز کمبود انرژی دارد، ممکن است دچار این اختلال باشد. اختلالات خواب شایع که علائم بیماری EDS دارند عبارتند از: آپنه انسدادی خواب، نارسایی خون و سندرم پای بی قرار.

خواب

راه رفتن در خواب: در کودکان بین ۳ تا ۷ سال بسیار رایج است. راه رفتن در خواب، زمانی اتفاق می افتد که کودک در حالی که هنوز خواب است، نیمه شب از رخت خواب خارج شود. چشمان آنها ممکن است باز باشد. وقایع راه رفتن در خواب ممکن است بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. اما گاهی طولانی تر است. راه رفتن در خواب می تواند خطرناک باشد به خصوص اگر کودک بین طبقات پایین و بالا در خواب راه برود، در حال روشن کردن وسایل و یا بیرون رفتن از خانه باشد. سعی کنید تا حد ممکن محیط فرزندتان را ایمن کنید تا از صدمات جلوگیری شود. همچنین توصیه نمی شود که در طول یک قسمت از خواب، فرد بیدار شود. زیرا ممکن است باعث ترس و سردرگمی در کودک شود.

خروپف: از دلایل عمده خروپف در کودکان عبارتند از: عفونت های تنفسی، احتقان بینی، یک سپتوم انحرافی، یا لوزه های بزرگ شده و  یا آدنوئیدها. با این وجود، چند کودک که خروپف می کنند ممکن است دچار آپنه انسدادی خواب (OSA) باشند که می تواند ناشی از برخی دلایل خروپف باشد.

خواب

راه کارهای مقابله با مقاومت کودک برای رفتن به رختخواب

زمان خواب کودک را به نحوی تعیین کنید که ثابت و قابل پیش بینی باشد. ساعت معینی بخوابد و ساعت معینی نیز بیدار شود.

مراسم مشخصی برای خواب داشته باشید یعنی اینکه آداب خاصـی را بـرای خوابیـدن تعریـف کنیـد کـه هرشب انجام شود مثل اینکه استحمام، خوردن غذای سبک یا تنقلات، مسواک زدن، داستان زمان خـواب، بوسیدن کودک و شب بخیر گفتن.

چنانچه آداب تعیین شده را انجام داد با یک داستان اضافه او را تشویق کنید.

بازی ها قبل از زمان خواب تمام شده باشند.

اشیاء و وسایلی که ظاهر ترسناک دارند از اتاق کودک بیرون بیاوریم مانند نقاب های ترسناک.

اگر کودک عادت دارد بعد از خاموش شدن چراغ ها آب بخورد یا دستشوئی برود یک لیوان آب کنار محـل خواب وی قرار دهید و مطمئن شوید که دستشوئی رفته است.

خواب را به یک زمان دوست داشتنی و خوشایند برای کودک تبدیل کنید مثلا راجع به وقـایع خوشـایند طی روز و آینده و آرزوها می توان با کودکان بزرگتر صحبت کرد.

خواب

راه کارهای مقابله با مشکل کودک در بخواب رفتن

اگر کودک یک یا دو ساعت در رخت خواب دراز می کشد و نمی خوابد می توانید به همین اندازه زمان خوابش را به تأخیر انداخته و به تدریج یک ربع یک ربع زمان خواب را عقب بکشید تا به زمان مطلوب برسید.

اگر خواب روزانه کودک اواخر بعد از ظهر است آن را به ساعات اولیه ظهر منتقل کنید.

مدت خواب روزانه را کوتاه کنید.

اگر اتاقش را ترک می کند بدون عصبانیت او را به اتاقش برگردانید و قاطعانه از او بخواهید در اتاقش بماند.

اگر کودک در زمان خواب ترس از موجودات خیالی دارد به او اطمینان بخشی کنید که موجود خاصی سراغش نخواهد آمد.

اگر کودک با جدائی از والدین اشتغال ذهنی دارد به او اطمینان بخشی کنید که مراقبش هستید و به او سر می زنید.

خواب

راه کارهای مقابله با مشکل بیدار شدن مکرر کودک در خواب

در مواردی که کودک چند بار در طی خواب بیدار می شود یکی از دلایل می تواند ایـن باشـد کـه کـودک خودش به تنهائی نمی خوابد و والد برای بخواب رفتن هر شب به کودک کمک می کند.

بعد از بیدار شدن بلافاصله به او پاسخ ندهید. بعد از ۲ تا ۳ دقیقه اینکار را بکنید و به اتاقش بروید.

فقط یک دقیقه در اتاقش بمانید تا مطمئن شود شما حضور دارید.

دفعه بعد زمان پاسخ گوئی را به تدریج طولانی تر کنید مثلا بعد از ۳ تا ۵ دقیقه پاسخ بدهید و همینطـور به تدریج دیرتر پاسخ دهید.

راه کارهای مقابله با کابوس های شبانه کودک

وقتی کودک بخاطر کابوس جیغ می کشد به سـرعت بـه او پاسـخ دهیـد و اطمینـان دهیـد کـه مـراقبش هستید.

آرام باشید و با آرامش اطمینان بخشی کنید.

اگر کاملا بیدار نشده و هنوز خواب می بیند او را بیدار نکنید اجازه دهید با صدای خودش بیدار شود.

اجازه ندهید کودک پس از کابوس به اتاق شما بیاید.

خواب

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن