مشکلات رفتاری کودکان هنگام غذا خوردن

بعضی از کودکان هنگام غذا خوردن نا آرام بوده، وول می خورند، غذا را می ریزند و یا با دهان پر صحبت مـی کننـد گـاهی نیز والدین با یک ظرف غذا دنبال آنها حرکت کرده و با بازی و روش های دیگر سعی می کنند به کودک غذا بدهنـد. بعضی وقت ها نیز کودک را تهدید نموده و موقعیت غذا خوردن برای همه ناخوشایند می شود. مهمترین قـدم بـرای بهبود این شرایط مثبت کردن فضائی است که در آن غذا خوردن اتفاق می افتد.

خوردن

علت بد غذا خوردن کودکان

کودک غذا و یا غذا خوردن را با یک تجربه آزارنده مثل خفگی، بالا آوردن غیرارادی به هنگام خوردن غذا، دارو خوراندن به کودک و… تداعی می کند. برخی از کودکان به خاطر بیماری های خاص یک مقطع رشدی خود مثل بیماری برگرداندن غذا بر اثر التهاب معده و مری، سندرم روده باریک  و… تجربه های غذایی مناسبی را ندارند.

گاهی علت بد غذا خوردن کودکان، سبک فرزندسالاری و لوس کردن بچه هاست. مثل وقتی که والدین کودک به صورت ناخواسته، وسواس کودک را در انتخاب غذا یا غذا نخوردن تقویت می کنند، مثلا؛ وقتی کودک از خوردن غذایی خاص امتناع می کند، والدین آن را بر می دارند و غذای دلخواه کودک را مهیا می کنند.

بیش از حد سخت گیری و وسواس والدین و توسل به زور برای خوراندن غذا تاثیر منفی دارد. در خانواده هایی که فرزندان آنها مشکلات خوردن غذا دارند، یک چرخه زورگویی قابل مشاهده است. معمولا این کودکان به هنگام غذا خوردن، رفتارهای منفی زیادی دارند رفتارهایی چون، لجبازی، شکایت، نافرمانی، بازی بازی کردن با غذا و… و در عین حال، والدین نیز هنگام غذا دادن به کودک رفتارهای منفی بیشتری نشان می دهند، یعنی بیشتر دستورات منفی و ناخوشایند می دهند و یا اظهارات منفی زیادی به هنگام غذا دادن به بچه اظهار می کنند و به این ترتیب یک چرخه تکرار شونده از لجبازی بین کودک هنگام غذا خوردن و والدین شکل می گیرد.

گاهی مادران وسواسی از ترس کثیف شدن لباس و یا فرش، اجازه نمی دهند کودک خودش قاشق و ظرف غذایش را بگیرد. مخصوصا در سن ۲ سالگی به بعد که کودک نیاز به کشف محیط و استقلال می کند و دوست دارد خودش کارهایش را انجام دهد ولی با مقاومت والدینش مواجه می شود و ممکن است قهر کند یا از غذا خوردن امتناع کند.

خوردن

راه کارهای مقابله با رفتار بد غذا خوردن کودک

روالی مشخص را برای غذا خوردن مشخص کنید که همه اعضای خانواده از آن تبعیت کنند. آداب غذا خوردن باید برای همه اعضای خانواده شامل قوانین مشخص باشد. مثلا زمان مشخص و مکان ثابتی برای غذا خوردن وجود داشته باشد.

والدین و دیگر اعضای خانواده الگوی خوبی برای کودک باشند.

به هنگام غذا خوردن تلویزیون یا عامل دیگری مانع تعامل افراد نشود.

اجازه ندهید کودک اسباب بازی های خود را سر سفره بیاورد.

در فواصل وعده های غذائی می توان از طریق بازی اصول صحیح غذا خوردن را با کودک تمرین نمود.

خوردن

در بچه هائی که از خوردن برخی غذاها امتناع می کنند یا ایراد گیرند با مقایر کم از غذا شروع کنید تا بـه تدریج به طعم آن عادت کند و تا نخوردن غذا به او دسر ندهید. هم چنین می توانید یک محرک خوشایند و مثبت برای کودک را با غذایی که دوست ندارد همراه کنید مثلا خوردن یک غذای خوشایند را با خوردن یک غذای ناخوشایند وابسته کنید.

در مورد بچه هائی که بد رفتاری دارند یا امتناع می کنند مدت زمان غذا خوردن را محدود کنید و پـس از اتمام زمان فوق غذا را جمع کنید و به او میان وعده ندهید. مخصوصا تنقلات را از میان وعده کودکتان حذف کنید و اگر اصرار بر خوردن ان ها داشت به او بگویید بعد از خوردن غذایش می تواند تنقلات بخورد. یادتان باشد قاطعیت بهتر از دلسوزی جواب می دهد. اگر یکبار ناخواسته دلسوزی کردید کودک بارها به آن کار عادت می کند و رفتارش بدتر میشود و شما را در تله خود گیر می اندازد. اینجاست که به جای وضع قوانین توسط والدین، کودک همه چیز را دست میگیرد.

خوردن

مرتبا سر غذا به کودک گوشزد نکنید که غذایت را بخور. گاهی به او بگویید تا وقتی من نیامدم نباید دست به غذایت بزنی و از این طریق با کنجکاوی فرزندتان او را تشویق به خوردن غذا کنید.

رفتارهای مناسب کودک به هنگام غذا خوردن را تشویق کنید.

زمانی که کودک سرگرم تماشای کارتن یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش است با اصرار از او نخواهیم کـه غذا بخورد. زمان مناسب برای غذا خوردن تعیین کنید. مثلا وقتی با دوستانش مشغول بازی است احتمال کم است که بازی خود را رها کند پس اصرار نکنید.

نه بیش از حد سخت گیری کنید و غذا خوردن را شیوه ای برای تنبیه و اعمال زور و فشار کودک کنید و نه بیش از حد کودک را لوس کنید.

کودکان در جمع همسالانشان بهتر غذا می خورند. در هر سنی کودک از رفتارهای هم سن خودش تقلید می کند.

هنگام غذا خوردن برای کودکان جذابیت های حواس ۵ گانه را تقویت کنید مثلا از رنگ های مختلف، طمع های مختلف و بوهای مختلفی استفاده کنید. هم چنین می توانید با او بازی کنید و از او بخواهید چشمانش را ببندد و با چشیدن غذا محتویات آن را و طمع ان را (شیرینی، شوری، تندی و …) بگوید.

از کودک خود هنگام تهیه غذا کمک بگیرید. مشارکت در تهیه غذا می تواند حس مثبت و خوشایندی به کودک بدهد.

خوردن

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن