مشکلات لباس پوشیدن کودکان

بسیاری از کودکان در هنگام لباس پوشیدن لجبازی یا مقاومت می کنند. چون لباس پوشیدن برایشان کاری جذاب و خوشایند نیست از طرفی ممکن است هنگام پوشیدن یا درآوردن لباس اذیت شوند، گریه کنند یا جیغ بزنند مثل یقه لباس، آستین لباس و زیپ لباس و یا لباس های پشمی که باعث خارش و تحریک و التهاب پوست می شوند. کودکان کوچکتر از پوشیدن پوشک امتناع می کنند. به او حق بدهید از این کار خوشش نیاید. مخصوصا اگر والدین در انجام این کار عجله داشته باشند و مدام به کودک غر بزنند یا به علت بدرفتاری کودک و همراهی نکردنش، او را تنبیه کنند که در این صورت چرخه تکرار شونده مقاومت و امتناع از لباس پوشیدن و تنبیه مرتبا تکرار و تکرار می شود و لجبازی شکل می گیرد. ممکن است والدین از این راه به عنوان تنبیه کودکشان استفاده کنند و بیش از پیش به احساس بد کودکشان درباره لباس پوشیدن دامن بزنند.

پوشیدن

از حدود ۳ تا ۴ سالگی کودکان می تواننـد به طور مستقلانه لباس پوشیدن را انجام دهند و دوست دارند خودشان این کار را انجام دهند. اما ممکن است والدین وسواسی و کنترل گر و یا والدینی که عجله دارند مانع این کار شوند و مثلا به کودک بگویند: “تو نمی توانی بزار من سریع این کارو انجام میدم” این جمله باعث جلوگیری از رشد استقلال و عزت نفس کودک می شود و بارها تکرار این “تو نمی توانی” در ذهن کودک تبدیل به یک تصویر ثابت نسبت به خودش شود و خودپنداره ضعیفی از خودش شکل دهد.

راه کارهای مقابله با بدرفتاری کودک درباره لباس پوشیدن

اگر کودک به هنگام صبح برای انتخاب لباس بهانه گیری دارد شب قبل از او بخواهیـد لباسـش را انتخـاب کند و آن را از قبل کنار بگذارید.

به او امکان انتخاب لباس بدهید ولی با محدودیت هائی که خودتان تعیین می کنید مثلا بین دو لباس مـورد نظر شما یکی را انتخاب کند. در مورد کودکان کوچکتر محدودیت را بیشتر کنید چون ممکن است برای زمستان به علت راحت نبودن لباس های پشمی، لباس تابستانی انتخاب کنند و بعدا با پوشیدن لباس پشمی متوجه می شوند که حق انتخاب ندارند و سرخورده شوند.

فرصت و زمان کافی برای لباس پوشیدن در اختیار او قرار دهید. عجله نکنید. همیشه زمان بیشتری مثلا ده دقیقه تا یک ربع را به لباس پوشیدن کودکان اختصاص دهید تا کمتر عصبی شوید. اکثر والدین این مرحله را به اخرین کار برای بیرون رفتن و با سرعت بیشتری انجام می دهند و میگویند وقت ندارند. به هیچ وجه از گفتن عجله کن برای کودک استفاده نکنید. از طرفی وقتی عجله می کنید ممکن است کودک شما بیشتر اذیت شود مثلا دستش را پیچ دهید تا سریع وارد آستین کند. از او بخواهید همکاری کند و خودش دستش را در آستین لباسش ببرد. حتی ممکن است کودک شما با شنیدن عجله کن با شما لجبازی کنند و بیشتر مقاومت کنند.

پوشیدن

او را در پوشیدن لباس مشارکت دهید تا احساس بد لباس پوشیدن را با احساس فشار و زور همایند نکند.

بهتر است لباس هایی که احساس راحتی بیشتری برای کودک دارند را انتخاب کنید. مثلا برای کودکان کوچک تر انتخاب کفش های چسب دار بهتر از بند دار است چون خودش می تواند براحتی این کار را انجام دهد.

لباس پوشیدن را با شوخی و تفریح و بازی همراه کنید. می توانید یک قصه یا شعر را برایش بخوانید و این کار را هر دفعه تکرار کنید. هم چنین می توانید یک اسباب بازی به او بدهید تا خودش را سرگرم کند.

مراحل لباس پوشیدن را توصیف کنید آنگونه که گزارش گر ورزشی مسابقه را گزارش می کند. مدام با او صحبت کنید و او را بعد از هر مرحله پوشیدن تشویق کنید.

پوشیدن

لباس پوشیدن بخشی از برنامه منظم کودک باشد مثل مسواک زدن، سر شانه کردن و لباس پوشیدن.

هنگام تماشای برنامه مورد علاقه اش او را مجبور نکنید لباس بپوشد. احتمال مقاومت در زمانهایی که مشغول تماشای تلویزیون و یا بازی است بیشتر می شود. به او اطمینان دهید بعد از لباس پوشیدن دوباره می تواند بازی کند.

اگر در پوشیدن لباس خاصی امتناع می کند مثلا هر بار در پوشیدن جوراب شلواری مقاومت می کند. از او نپرسید چرا نمیخواهد جوراب شلواری پایش کند بپرسید کدام جوراب شلواری را دوست دارد آن که خال خالی است یا عروسکی.

پوشیدن

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن