آموزش توالت رفتن

یعنی آنکه کودک طرز صحیح استفاده از توالت را بیاموزد، نیاز به دستشویی رفتن را احساس کند، طرز صحیح دستشویی کردن، شستن و پاک کردن خودش و شستن دست ها و خشک کردن آنها را بیاموزد. کـودکان معمولا“ تا سن ۵ – ۴ سالگی در این مورد نیاز به کمک دارند. اکثر کودکان کنترل عضلانی برای تنظیم خود را بین سن ۱۸ ماهگی و ۳ سالگی بدست می آورند. ولی کودکانی که ناتوانی دارند نمی توانند تا سنین بالاتر این کنترل را بدست آوردند. البته علاوه بر سن کودک، آمادگی او نیز برای این آموزش مهم است. مثلا“ اینکه کودک باید بتواند بنشیند و بتواند حداقل برای ۵ دقیقه آرام بازی کند، قادر به همراهی و کمک کردن برای پوشیدن و درآوردن لباسش باشد، باید بتواند مسیر تا توالت را بدود و خودش را به موقع برساند، رفتارهای تقلیدی را نشان دهد، توانایی فهمیدن و دنبال کردن دستورات ساده را داشته باشد، در مرحله لجبازی و منفی گرایی نباشد، حرکات روده و فعالیت آن در زمان های خاصی از روز تنظیم شده باشد، توانایی این را داشته باشد که حداقل بتواند برای مدت سه ساعت خودش را خشک نگه دارد و یک نام و اسم برای ادرار و مدفوع داشته باشد، تفاوت تمیز و کثیف را تشخیص دهد و زمانی که شروع به آموزش توالت می کنیم نباید کودک در وضعیت استرس آوری باشد. مثلا“ زمان هایی مثل از شیرگیری کودک، تولد فرزند جدید و تغییرات منزل، زمان های مناسبی برای شروع این آموزش نیستند.

معمولا“ از زمان شروع آموزش دست کم ۶ هفته طول می کشد تا کودک آن را بیاموزد. صبور بودن والدین نکته کلیدی در اموزش توالت رفتن است.

توالت

آموزش توالت رفتن

  • برای ادرار و مدفوع کودک نام بگذارید و زمانی که کودک این عمل را انجام داد تکرار کنید که تو، جیش کردی … تو پی پی کردی و….
  • اجازه دهید گاه کودک دستشویی رفتن سایر اعضاء خانواده را ببیند و نگاه کند و سؤالات خود را بپرسد.
  • پوشک و کهنه کودک را هرچه زودتر عوض کنید و او را تمیز کنید. تا کودک با این وضعیت احساس راحتی نکند بهتر است پوشک کودک در دستشویی عوض شود.
  • زمانی که کودک به طور کلامی یا با ژست خود نشان می دهد که دستشویی دارد او را تشویق کنید. میتوانید از جدول ستاره، یا تشویق های کلامی و یا جایزه های مطبوع کودکتان استفاده کنید.
  • هیچ وقت کودک را به زور و با تهدید و فشار به دستشویی نبرید. از تنبیه و تحقیر و مقایسه با سایر کودکان پرهیز نکنید.
  • صبور باشید و تحت فشار سایر اعضای خانواده و فامیل کودک را مجبور به یاد گرفتن سریع تر نکنید.
  • زمانی که راجع به توالت رفتن برای کودکتان آموزش می گذارید، سعی کنید با خلق و خوی شاد و مفرح مثل یک شعر کودکانه یا قصه یا نمایش عروسکی، حس کنجکاوی او را بر انگیزید.توالت
  • برای کودکتان صندلی مخصوص توالت بخرید و انگیزه او را تقویت کنید. از اسباب بازی های مخصوص توالت رفتن نیز غافل نشوید.
  • لگن یا توالت کودک را به او معرفی کنید. آن را داخل حمام یا دستشویی بگذارید و به کودک بگویید آنجا دستشویی کند.
  • او را تشویق کنید که چندین بار در روز روی دستشویی یا لگن خود بنشیند، اوایل اجازه دهید که با لباس روی لگن بنشیند تا تجربه غیراسترس زای نشستن روی لگن با لباس را داشته باشد.
  • زمانی که کودک روی لگن خود نشست اجازه یک فعالیت جالب و خاص را به او بدهید (مثل اینکه عروسکی به دست او بدهید یا تخته و گچی که روی آن را خط خطی کند). کودک باید فقط زمــانی که روی لگن نشسته است حق استفاده از این فعالیت یا بازی خاص را داشته باشد. بدین وسیله شما کودک را برای استفاده از لگن و دستشویی تشویق می کنید. علاوه بر آن بازی کردن کودک را از حالت مقاومت خارج می کند و او را راحت و آرام می کند.
  • از لباس های راحت استفاده کنید تا کودک به زحمت نیفتند و متحمل استرس و خشم نشود. از طرفی زمان زیادی معطل در اوردن آن نشود. مثلا می توانید از شورت های پایه بلند و راحت  و یا پوشک های شورتی در زمان اموزش استفاده کنید.
  • بتدریـج لباس کودک را در زمان نشستن روی لگن یا دستشویی کم کنید تا زمانی که کودک بدون شلوار و لباس زیر و پوشک راحت روی آن بنشیند.توالت
  • خودتان را از قبل آماده کنید و وسواس به خرج ندهید. ممکن است با هر نوع خرابکاری یا کثیف کاری مواجه شوید.
  • ترس کودک را بشناسید و آنرا از بین ببرید. اگر از آب داغ می ترسد و احساس ناراحتی دارد او را مجبور نکنید خودش را با آب گرم بشورد. اطمینان بخشی در این زمینه بسیار مهم است.
  • برای ساعتی به کودک اجازه دهید بدون کهنه و پوشک باشد (حداقل ۳۰ دقیقه) اگر در این زمان کودک ادرار یا مدفوع کند به او توضیح می دهیم که کجا حق دارد ادرار کند و کجا نمی تواند. لگن را به او نشان دهید و توضیح دهید که باید اینجا دستشویی کند.
  • زمانی که کودک روی لگن و دستشویی نشست و دفع ادرار یا مدفوع داشت او را تشویق کنید و به او بگویید که به طور مثال: تو پی پی کردی حالا باید تو را پاک کنم. اجازه دهید کودک سیفون را بکشد و تمیز کردن دستشویی را ببیند.
  • در مراحل بالاتر و پس از آنکه کودک در مراحل قبل به موفقیت رسید او را به دستشویی ببرید، کمک کنید تا لباسش را درآورد، روی دستشویی بنشیند، سیفون را بکشد، خودش را پاک کند و دستهایـش را بشـوید و سپس آنها را خشک کنید.
  • بتدریج نیاز کودک به کمک شما کمتر خواهد شد و خواهـد توانست به طور کامل آداب توالت رفتن را بیـامـوزد.

توالت

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن