اصول فرزند پروری نوجوان

اصول فرزند پروری نوجوان

وظیفه موثر پدرو مادر نظارت مناسب بر کارهای فرزندان است. چون عامل مهمی در پیشگیری از مصرف مواد است. تحقیقات نشان داده است، نوجوانانی که در هفته ۲ روز تنها باشند نسبت به نوجوانانی که در هفته ۵ روز مورد نظارت هستند بیشتر گرایش به مصرف مواد دارند. هرچه نظارت کمتر باشد، سن مصرف مواد پایین تر خواهد بود. هر زمان فرزندانمان بیرون از خانه هستند باید بدانیم کجا هستند، چه میکنند و با چه کسانی وقت صرف میکنند؟ داشتن تفریحات لذت بخش در پایان هفته و تعطیلات و اوقات فراغت، همچنین تشویق فرزندان به شرکت در این فعالیتها روشهای نیرومندی در پیشگیری از مصرف مواد هستند.

آموزش انتخاب درست دوستان به فرزندانمان

بیان دیدگاه قاطع والدین درباره مصرف مواد، الکل یا سیگار (مصرف هیچکدام برای ما به هیچ وجه قابل قبول نیست). آشنا شدن والدین با دوستان فرزندان و خانواده های آنان و آموزش مقاومت در برابر فشار جمع و نقش دوستان در زندگی نوجوان از عوامل مهم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد است.

وجه تمایز کودکی از نوجوانی وجود دوستان در نوجوان است و حذف شدن آنها یعنی اختلال در مسیر رشد نوجوان. یادتان باشد پدر و مادر دوست نوجوان نیستند و دوست با والدین تفاوت دارد. چنانچه رابطه خوبی بین والدین و فرزندان وجود داشته باشد، این رابطه نقش دوستان را تعدیل خواهد کرد. نوجوان ترجیح میدهد برای موضوعات مهم زندگیش مثل رشته تحصیلی و ازدواج از والدین نظر بخواهد. اما چنانچه رابطه عاطفی خوبی بین والدین و نوجوانان برقرار نباشد، نقش و تاثیر همسالان و دوستان پررنگ تر و عمیق تر خواهد بود و قطعا زمان و انرژی ای که باید در محیط خانواده و بین اعضای خانواده صرف شود؛ با دوستان پر میشود. نکته مهم اینجاست که نصیحت به هیچ وجه موثر نیست بلکه تاثیر منفی دارد. سعی کنید به جای نصیحت و امر و نهی صرف، به نوجوانان اطلاعات بدهید و سیستم ایمنی او را در برابر آسیب ها پیشاپیش تقویت کنید و این میسر نمی شود جز با ارتباط صحیح و گرم و فرزندپروری صحیح و هوشمندانه والدین.

نوجوان_سالم

نقش والدین در غلبه بر فشار دوستان

قویترین انگیزه نوجوان برای امتناع از مصرف مواد در برابر تعارف دیگران  هنگامی است که بداند والدینش با مصرف مواد مخالفند. افزایش اعتماد به نفس در نوجوان، کمک میکند تا در برابر فشار همسالان برای مصرف به راحتی نه بگوید. درباره رهبر یا پیرو بودن در گروه دوستان صحبت کنید. وجود همسالان سالم در نوجوانی، باعث گرفتن تاثیر مثبت در زندگی نوجوان میشود. تفاهم والدین در خصوص نقش و خطر همسالان موضوع مهمی است.

چگونه نه گفتن را به نوجوان آموزش دهیم ؟

  1.  درباره فشار همسالان چه فکر و نظری دارند؟
  2.  آیا برای مقبول بودن همیشه مجبورند که تسلیم باشند؟
  3.  به اندازه کافی برای تاثیر گذاری بر دوستان قوی هستند؟
  4.  در موقعیتهای مصرف سیگار و… که تحت فشار همسالان هستند آیا میدانند چه جوابی بدهند؟
  • – مثلا بگویند: نه، مرسی- این را نشنیده میگیرم.
  • – دوستت هرچند بار تکرار کرد، همین جواب را تکرار کن
  • – برای نکشیدن دلیل بیاورند: پدر و مادرم ناراحت میشوند – ازتیم فوتبال بیرونم میکنند – فکر نمیکردم تو هم سیگار بکشی
  • – در صورت اصرار دوستان عذر خواهی کرده ، محل را ترک کن

اصلاح باور غلط در نوجوان

  • ۱- همه سیگار میکشند، پس ایرادی نداره که ما هم بکشیم

پاسخ: فکر میکنی چند درصد از اعضای جامعه سیگار میکشند یا مواد مصرف میکنند؟

  • ۲- این که چیزی نیست، توی کلاس ما همه سیگار میکشند!

پاسخ: همه سیگار نمی کشند، اگر هم چنین باشد تو مجبور به این کار نیستی

یاد آوری چند اصل مهم:

– با دوستان فرزندمان رابطه داشته باشیم

– زمان زیادی باهم تنها نباشند

-به مهمانی دوستانه نوجوان نظارت داشته باشیم مثلا برای جشن تولد:رساندن فرزند و نظارت بر محل برگزاری جشن و سرزدن به خانه میزبان، آیا مهمانی زیر نظر بزرگسالان است یا نه؟ساعت برگشت به خانه را مشخص کرده، در صورت تمام شدن زودتر جشن با والدین خود تماس بگیرند.

نوجوان-سالم

الگوی مناسبی برای فرزندانمان باشیم

فرزندان به رفتار بزرگسالان توجه می کنند. یادگیری مشاهده ای یعنی فرزندان آنچه را که می بینند می آموزند و از آن الگوبرداری میکنند نه آنچه را که می شنوند. وظیفه والدین است که الگوی خوبی باشند و روش های زندگی درست را انتخاب کنند. والدین دارای سابقه مصرف مواد، بجای تمرکز بر تجربه اعتیاد خود، بهتر است مهارتهای فرزند پروری و والدینی خود را تقویت کنند.

نوجوان بیش از هرکسی تحت تاثیر والدین است، برای موضوعات مهم مثل رشته تحصیلی و ازدواج از والدین اما برای مسائلی مثل لباس پوشیدن و مدل مو ازهمسالان خود تاثیر میگیرند. مصرف سیگار یا الکل یا مواد برای لذت جمعی الگوی نامناسبی به نوجوان ارایه می کند. دادن اطلاعات درست درباره انتخابها، مسئولیتها و عواقب کارهای نوجوان، تا در هنگام فشار از آنها استفاده کند.

نوجوان باید بداند که میتواند برای درک امور به پشتیبانی، اطلاعات و راهنمایی شما تکیه کند. نوجوان نیازمند برقراری ارتباط سالم با دوستان، مدرسه، خانواده و اجتماع است. نوجوان نیازمند تشویق است؛ او یک فرد مستقل است و نیازمند یک برخورد عادلانه است. هر نوجوان دوست دارد بزرگسال باشد یعنی قدرت تصمیم گیری مستقل داشته باشد.

ما به عنوان بزرگتر سیگار، الکل یا مخدراستفاده نکنیم. درباره اثرات اعتیادآور نیکوتین و… صحبت کنیم. راه های دیگی برای تفریح یا خوش گذرانی پیدا کنیم مثل تماشای تلویزیون، پیاده روی، گردش و… . برای الکل فواید غیر واقعی درست نکنیم. نکات مثبت تجربه مصرف مواد یا الکل را یادآور نشویم حتی در لفظ. مصرف مواد در هیچ سن، گروه و حالتی مفید نیست. مدیریت هیجانهای منفی از جمله اضطراب و استرس را به نوجوانان آموزش دهیم.

 

نوجوان-سالم

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن