ناسزاگویی/فحاشی/بدزبانی در کودکان

امروزه بسیاری از والدین نگران بد دهانی یا بد زبانی فرزندانشان هستند و از خود می پرسند که آنها این صحبت ها را چگونه یاد گرفته اند؟ چرا این اتفاق برای فرزند ما افتاده؟ آیا خودمان مقصر بوده ایم؟ جمعی از والدین می گویند، ما که این حرف های زشت را بر زبان نمی آوریم، پس چگونه فرزندمان چنین حرف هایی می زند؟! در نهایت نیز این سؤال برایشان مطرح است که چه باید کرد تا کودک این عادت ناپسند را ترک کند؟ در این جا ما به  علل اصلی بدزبانی و راه حل هایی برای رفع آن اشاره شده است. برای اصلاح و تغییر هر رفتاری ابتدا باید به علت آن رفتار پی ببریم تا با حذف آن علت زمینه ای، رفتار خود به خود اصلاح شود.

ناسزا

علت ناسزاگویی کودکان

الگوبرداری یا همانندسازی در اثر یادگیری مشاهده ای: بسیاری از اعمال بچه ها از عملکرد والدین نشأت می گیرد. کودکان رفتارهای پدر و مادر را به طور ناخودآگاه درونی می کنند. رفتارهای درون فکنی شده جزو معیارهای نهادینه شده کودک قرار می گیرند و سپس او مطابق این معیارها عمل میکند؛ به این فرآیند همانند سازی می گویند. کودک والدین خود را به عنوان اولین الگوهای زندگی می پذیرد و چون به آنها عشق می ورزد و آنان را سمبل هایی قوی میداند، رفتار والدین برای او شاخص و الگو قرار می گیرد.

گاهی بین درون فکنی یک رفتار و بروز آن فاصله زمانی وجود دارد؛ برای مثال، کودک گفتاری ناپسند را ماه ها قبل از زبان پدر یا مادر شنیده، اما برون ریزی آن امروز صورت میگیرد. این مدت به تشخیص کودک و شرایط او بستگی دارد که چه زمان، چگونه و در برابر چه کسی کلام زشت را به کار برد.

در بعضی خانواده ها، والدین با فرزندان خود بسیار خصمانه رفتار میکنند و در عین حال آنان را آزاد می گذارند. به این گروه از پدر و مادرها، والدین خصمانه آزاد گذارنده میگویند؛ آنها خود از حرف های زشت استفاده می کنند و فرزندان نیز آزادند که این گونه عبارات را به کار برند. یعنی هیچ اقدامی در جهت جلوگیری از این رفتار به عمل نمی آید؛ و یا از نظرتربیتی هیچ گونه تدبیری از طرف والدین برای ترک این عادت در بچه ها صورت نمی گیرد.

ذکر این نکته ضروری است که چه والدین حرف های زشت را به فرزند خود بگویند و چه در حضور او در برابر فرد دیگری این گونه گفتار را به کار ببرند، کودک، آنها را می آموزد و به وقت نیاز بر زبان می آورد.

ناسزا

رسانه ها: کودکان معمولا با قهرمان های فیلم و کارتون همانندسازی میکنند و از آن ها تقلید می کنند. اگر نظارتی بر این فیلم ها نباشد و مناسب سن کودک نباشد، ممکن است کلماتی یاد بگیرد و بعدا آن ها را ادا کند بدون آن که معنی آن ها را بداند.

ارتباط کودکان با دوستان و با بچه های دیگر، از دیگر علت های یادگیری کلام زشت است. بسیاری اوقات کودکان عامل بدزبانی یکدیگرند. در مهدکودک، مدرسه، کوچه و هر جای دیگری که بچه ها فرصت بازی و به خصوص درگیری با هم را پیدا کنند، ممکن است این بدآموزی صورت بگیرد.

به کارگیری کلام زشت به عنوان اعتراض، از دیگر عوامل بروز بدزبانی در بچه ها است. کودک با بر زبان آوردن  این گونه حرف ها اعتراض خود را نشان می دهد؛ این نوعی رفتار تلافی جویانه است که بعضی کودکان در پیش می گیرند. آنها احساس می کنند، فقط با ادای این گونه کلمات است که تخلیه می شوند و می توانند نارضایتی خود را نشان دهند.

برای خنده و مزاح اطرافیان: گاهی که کودک خردسال برای اولین بار از کلمات زشت استفاده می کند، به طور خواسته یا ناخواسته باعث خنده اطرافیان می شود. این گونه برخورد از همان ابتدا برای او حکم تشویق به انجام این رفتار را خواهد داشت و به تدریج به آن عادت می کند.

بدزبانی راهی برای رسیدن به اهداف: در پاره ای از موارد نیز کودکان با بر زبان آوردن حرف های زشت می توانند به خواسته های خود برسند. بنابراین بدزبانی را راهی برای رسیدن به اهداف خود تلقی میکنند و در دراز مدت جز رفتار آنان خواهد شد.

لجبازی

راه کارهای مقابله با بدزبانی و ناسزاگویی کودکان:

قوانین از قبل تعیین شده برای استفاده از کلمات زشت و رکیک در خانواده وضع کنید و کودکان را با عواقب سرپیچی از این قوانین آشنا کنید. کودک باید بداند مه در صورت استفاده از این کلمات، چه واکنشی از والدین در انتظار اوست.

قاطع باشید و هربار که کودکتان از کلمات زشت استفاده کرد، عکس العملتان ثابت باشد. این گونه کودکان بهتر می توانند پیش بینی کنند که پیامد رفتار زشتشان چیست.

کارتون و فیلم های مناسب و به دور از بدآموزی برای کودکان تهیه کنید.

به اعتراضات کودک گوش دهید و دقیقاً توجه کنید که او چه می گوید و نسبت به چه چیز اعتراض دارد. دادن یک کمک فوری به کودک در چنین شرایطی بسیار مهم است. روش های سخت گیرانه والدین، اعتراض شدید فرزند را به همراه دارد که ممکن است توأم با ناسزا گوئی باشد.

هرگز کودک نباید به این وسیله به خواسته اش برسد. در غیر این صورت در یک دور باطل گیر می افتید و کودک شما متوجه می شود می تواند با این کار به هدفش برسد و رفتارش تقویت می شود.

هرگز با شنیدن حرف های زشت کودک به او نخندید، بلکه اخم کنید و خود را از وی دور سازید. با این روش به او نشان می دهید که رفتارش ناپسند است.

ناسزا

خونسرد باشید و به هیچ وجه از تنبیه های بدنی و تهدید استفاده نکنید. عصبانیت شما اوضاع را بدتر میکند. بهترین و مناسب ترین تنبیه در مقابل ناسازاگویی کودکان، محرومیت و اتاق خلوت است.

چنانچه فرزند شما احساس ناکامی و افسردگی دارد، بهتر است فرصتی فراهم کنید تا او موفقیت، شادی و نشاط را تجربه کند. در چنین مواردی بایستی به بهبود حالات افسرده وار او کمک کنیم.

آموزش مهارت مدیریت خشم و حل مساله را به کودکان بیاموزید. به او یاد دهید چگونه با خشم خود مقابله کند. این مهارت ها هر چه در سنین پایینر آموخته شوند، تاثیرگذار تر و عمیق تر نهادینه می شوند.

اجتناب والدین از بد زبانی و ناسزا گوئی و ارائه یک الگوی مناسب از خود برای کودک دوستان مناسبی را به عنوان هم بازی برای او انتخاب کنید. مشاجرات خانوادگی بهتر است به دور از چشم کودکانتان باشد. چون ممکن است شما از کوره در بروید و کلماتی را ادا کنید که برای کودکتان ناشایست باشد.

اگر همچنان کودک مبادرت به انجام رفتارهای ناشایست بود می توانید از یک متخصص روانشناس کمک بگیرید.

ناسزا

 

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن