خشونت خانگی

خشونت خانگی

خشونت خانگی عبارت است از خشونتی که بین افراد خانواده و شرکای زندگی رخ می دهد که اغلب و نه همواره در درون منازل اتفاق می افتد. خشونت خانگی شامل کودک آزاری، همسرآزاری و آزار سالمندان است. هم چنین هر گونه اقدام یا عملی که توسط فردی به قصد اسیب رساندن بروز کند. عناصر خشونت شامل قربانی یا قربانیان، عامل یا عوامل خشونت و نوع آن است .

 (قربانی): خشونت علیه زنان، کودکان، اقلیت، پیران، همسر

 (عامل): فردی یا ساختاری

(کیفیت): خشونت عاطفی و ابزاری؛  بدنی یا روانی؛ کنشی یا واکنشی

نمونه های آن : هر گونه آزار جنسی ، ضرب و جرح و اجبار به انجام کارها، تهدید، توهین، تمسخر، کنایه و متلک، تنفر و یا حالت چهره و حالت بدنی همراه با تمسخر و بی اعتنایی

همسرآزاری به صورتهای مختلفی مانند خشونت روانی و کلامی، خشونت اقتصادی، خشونت جنسی و  خشونت جسمانی اعمال می شود.

همسرآزاری جسمانی به اشکال مختلف از جمله پرتاب اشیاء به سمت همسر، حمله ی فیزیکی به اشکال مختلف (سیلی، مشت، لگد، کمربند و …) یا جلوگیری از دستیابی همسر به خدمات بهداشتی، در میان خانواده ها رایج است.

 علل و عوامل خشونت خانگی

 

 1. مصرف مواد
 2. اختلالت شخصیت و روانی: تندخویی ، تنکانشگری، ضداجتماعی و مرزی، افسردگی، سوظن و ..
 3. یادگیری مشاهده ای (الگو پرخاشگری)
 4. عوامل اقتصادی و اجتماعی
 5. نداشتن مهارت مدیریت استرس، تاب آوری و جراتمندی و روابط موثر، مهارت مدیریت خلق منفی و مدیریت خشم

اهمیت همسرآزاری 

تعیین میزان شیوع همسرآزاری کار دشواری است. صحبت در مورد خشونت برای قربانیان مشکل است، زیرا در موقع گزارش خشونت احساسات منفی گذشته را مجددا تجربه کرده و همچنین از سوی جامعه و حتی کارکنان بهداشتی برچسب یا انگ میخورند.

تنها نیمی از زنانی که به دلیل صدمات جسمی حاصل از خشونت خانگی جویای درمان بوده اند، بیان کرده اند که آسیب ها در اثررفتار خشونت آمیز همسر ایجاد شده است. از هر چهار زن مراجعه کننده به اورژانس یک نفر به دلیل صدمات جسمی یا بیماریهای حاصل از خشونت خانگی مراجعه کرده است. از هر سه زن کتک خورده یک نفر دچار ضربه به سرمیشود که این نوع ضربه بالقوه خطرناک است.

خشونت خانگی

باورهای غلط در زمینه همسرآزاری

باورهای فرهنگی غلط فراوانی در هر جامعه وجود دارد که راه دریافت اطلاعات دقیق درباره ی همسرآزاری و نیز مداخلات مؤثر در این زمینه را سد می کند. مانند این باور که همسرآزاری ناشی از دست دادن کنترل رفتار است، در حالی که فرد ضارب از کتک، تهدید، آزار روانی و غیره برای مهار و کنترل دیگری استفاده میکند. چنین خشونتی هدف دار است و حاصل از دست دادن کنترل نیست.

یا این باور که همسرآزاری فقط مختص طبقه ی اقتصادی-اجتماعی پایین است، در حالی که همسرآزاران در تمامی طبقات اجتماعی، مذاهب، فرهنگ ها، نژادها، مشاغل، سنین و سطوح درآمدی دیده می شوند.

بسیاری از مردم فکر می کنند همسرآزاری حداکثر به یک هل دادن، مشت یا سیلی ختم می شود و صدمه ی جدی نمی زند، در حالی که صدمات ناشی از همسرآزاری ِگزارش شده از بخش های اورژانس عبارت بوده اند از بریدگی، کوفتگی، شکستگی استخوان، صدمات داخلی، جراحات ناشی از چاقو یا اسلحه ی گرم و بیهوشی ناشی از ضربه. این صدمات در بسیاری موارد مرگبار بوده اند.

برخی از افراد تصور میکنند همه ی همسرآزاران بیمار روانی اند و هیچ درمانی عادات خشن آنها را تغییر  نمیدهد. در حالی که همسرآزاری معمولا ناشی از بیماری روانی نیست ولی اگر این طور باشد، خشونتی که  به دلیل بیماری روانی ایجاد میشود، قابل درمان است.

این باور فرهنگی غلط هم در بعضی افراد وجود دارد که همسرآزاری بهتر است مخفی بماند، در حالی که پنهان کاری در خشونت خانگی نتیجه ای جز ادامه ی خشونت ندارد.

و مهم تر از همه، عده ای به اشتباه بر این باورند که اسلام دست مرد را برای کتک زدن همسرش باز گذاشته است. بسیاری از ترویج کنندگان این باور غلط، به آیه سوره ی نساء درباره ی نشوز زن استناد  میکنند که حکم زدن در آن داده شده است. نشوز به معنای نوعی نافرمانی و سرکشی است، ولی از آنجا که شرع  وظیفه ای بر دوش زن قرار نداده، نافرمانی و ترتیب اثر ندادن به گفتار شوهر مستلزم نشوز نیست. ترتیب اثر ندادن به خواهش جنسی مرد یا عدم تمکین همان جایی است که نشوز تحقق مییابد، اما از لحاظ شرعی عدم تمکین جنسی را به طور مطلق و بدون توجه به علت آن نشوز نمیگویند. از آنجایی که مرد قادر به تشخیص علت خودداری همسرش از  رابطهی جنسی نیست پس مجاز به تنبیه نیز نخواهد بود.

پیامدهای همسرآزاری در خانواده

همسر آزاری علاوه بر اثرات سوء بر قربانی خشونت، فرزندان را هم دچار مشکلات جدی می کند.

 قربانی

علائم افسردگی: مانند احساس بی ارزشی و ناامیدی، کاهش اعتماد به نفس.

علائم اضطرابی: ترس از فضای بسته یا گذرهراسی، حمله پانیک، اختلال استرس پس از سانحه

رفتارهای آسیب زننده به خود مانند اقدام به خودکشی

گرایش به سوء مصرف مواد یا داروها

اشکال در روابط اجتماعی، دوست یابی و اعتماد به دیگران

شکل گیری رفتارهای انفعالی ـ پرخاشگرانه: احساس اجبار برای خشنود کردن دیگران، تسلیم پذیری و پرهیز از هرگونه مقابله، عدم بیان خواسته ها و نیازهای خود.

خشونت_خانگی

فرزندان

ترس، استرس، بیخوابی، شب ادراری، اختلالات انطباقی و اضطرابی، نقص های شناختی و عاطفی، مشکلات تحصیلی، کمبودهای اجتماعی و رفتارهای تهاجمی.

اکثر نوجوانانی که رفتارهای خشن تکرارشونده دارند، در خانه هایی رشد کرده اند که مادر کتک می خورده است.

افزایش احتمال ارتکاب همسرآزاری در پسران و خشونت پذیری دختران در بزرگسالی

 

خشونت_خانگی

موانع آشکارسازی همسرآزاری توسط زنان

زنان به دلایل زیر تلاشی برای آشکار کردن خشونت و جلوگیری از آن انجام نمیدهند. شناسایی این دلایل موجب درک و ایجاد رابطه بهتری با زن خشونت دیده خواهد شد:

 • تحمل به خاطر فرزندان
 • علاقه به همسر و زندگی مشترک
 • ترس از همسر و تشدید خشونت
 • عذرخواهی خشونت  کننده بعد از خشونت
 • امید به بهبود خودبخودی اوضاع
 • ترس از آبروریزی و واکنش دیگران
 • جلوگیری از دخالت دیگران در زندگی مشترک
 • نداشتن استقلال مالی یا اجتماعی
 • باور به اینکه با مدارا و محبت می توان رفتار خشن همسر را تغییر داد
 • نداشتن حامی و پشتیبان و عدم اطلاع از وجود منابع حمایتی در جامعه
 • نگرانی از قضاوت دیگران در مورد آن ها
 • عدم اعتماد به روانشناسان در مورد رازداری و توانایی در کمک به آنان
 • سؤال نکردن روانشناسان در مورد همسرآزاری از مراجعین

چرخه ی معیوب خشونت

خشونت خانگی معمولاً چرخه ی مشخصی را طی می کند:

 1.  افزایش تدریجی تنش در خانه. ۲. بروز همسر آزاری ۳. عذرخواهی مرتکب و اطمینان دادن به قربانی در جهت عدم تکرار خشونت. ولی پس از مدتی باز تنش بالا میگیرد و چرخه تکرار  میشود.

خشونت_خانگی

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن