افسردگی پس از زایمان

علائم افسردگی پس از زایمان با علائم سایر انواع افسردگی یکسان هستند. این علائم عبارتند از روحیه وخلق پایین و بی علاقگی به امور لذت بخش. تنها تفاوت در این است که این احساسات در سه ماهه اول پس از زایمان شروع میشوند. این امکان نیز وجود دارد که افسردگی حتی دیرتر شروع شود ولی اگر علائم بیش از یکسال پس از زایمان ظاهر شوند، نمی توان آنرا افسردگی پس از زایمان خواند. شباهت بسیاری بین این نوع افسردگی و افسردگی اساسی وجود دارد. خوشبختانه افسردگی پس از زایمان نیز مانند انواع دیگر افسردگی، درمان پذیر است و اکثریت زنان دچار این نوع افسردگی به بهبودی کامل دست مییابند.

افسردگی_زایمان

علائم افسردگی پس از زایمان

عواطف و احساسات

احساس ناراحتی، گناه، غم، بی ارزشی یا ناامیدی

از دست دادن علاقه و لذت نبردن از کارها

گریه زیاد یا احساس ناتوانی برای گریستن

احساس تنهایی حتی هنگام حضور در جمع

علائم فیزیکی یا بدنی

خستگی و کمبود انرژی

بیقراری

مشکلات خواب، به ویژه زود برخاستن یا خواب منقطع

احساس بد در ساعات به خصوصی از روز معمولاً صبح ها

کاهش یا افزایش اشتها و وزن

افکار و شناخت

از دست دادن اعتماد به نفس

انتظار برای اتفاقات ناگوار و داشتن افکار منفی یا غم انگیز

احساس یاس و ناامیدی

افکار برگشت کننده در مورد مرگ و خودکشی

احساس تنفر از خود

کاهش حافظه و تمرکز

افسردگی_زایمان

فرق اندوه پس از زایمان و افسردگی پس از زایمان

این وضعیت که بسیار رایج است و “اندوه پس از زایمان” خوانده میشود، شکل ملایمی از افسردگی است که از هر ده زن، هشت نفر در اولین روزهای پس از زایمان دچار آن میشوند. به هنگام وجود این نوع افسردگی، مادران معمولاً بسیار احساساتی شده و اشک می ریزند. زنانی که تازه مادر میشوند، اغلب مضطرب، عصبی و خسته میشوند و ممکن است در خوابیدن مشکل داشته باشند.

پزشکان معتقدند که تغییرات ناگهانی در سطح هورمون های بدن مادر، هنگام تولد نوزاد باعث این حالت میشود؛ عوامل دیگری چون آسیب ناشی از تولد و نیز تحولات پس از آن نیز میتواند باعث ایجاد اندوه پس از زایمان شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که هرچند مادر برای به دست آوردن انرژی قبلی خود نیاز به استراحت زیادی دارد، اما فرصتی برای استراحت کافی و تطابق با شرایط جدید پیدا نمیکند.

این وضعیت معمولاً یک یا دو روز طول میکشد و با همان سرعتی که ظاهر میشود، از بین میرود. این نوع افسردگی ها مایه نگرانی نیستند، مگر زمانی که احساسات بد ادامه پیدا کنند یا بدتر شوند؛ در این صورت میتوانند نشانه شروع افسردگی پس از زایمان باشند.

فرق پریشانی شدید روانی پس از زایمان و افسردگی پس از زایمان

مشکل دیگری که گاهی اوقات زنان پس از زایمان تجربه میکنند، جنون زایمانی یا پس از زایمان خوانده میشود. این ناهنجاری بسیار نادر است، طبق آمار، از بین هر، هزار زن این وضعیت تنها برای یک زن پیش می آید. جنون زایمان یاپسا زایمان از افسردگی پس از زایمان نیز شدیدتر است.

این بیماری معمولاً به طور بسیار ناگهانی در دو هفته اول پس از زایمان اتفاق میافتد و با روحیه و رفتار ناملایم نیز همراه میشود. زنان دچار پریشانی شدید روانی پس از زایمان، شدیداً آزرده خاطر و مشوش میشوند و اغلب عقاید نامتعارف و آزاردهنده ای در مورد خود و فرزندانشان بروز می دهند. درمان این ناهنجاری معمولاً شامل درمان دارویی و بستری کوتاه مدت در بخش روانپزشکی یا بخش زنان و زایمان است. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که، با اینکه جنون پس از زایمان میتواند ترسناک و نگران کننده باشد، درمان های ذکرشده روی آن بسیار تاثیرگذارند و اکثر بیماران پس از درمان به طور کامل بهبود مییابند.

افسردگی_زایمان

چه کسانی در معرض خطر افسردگی پس از زایمان میباشند؟

هر زن پس از زایمان می تواند دچار افسردگی پس از زایمان شود یا روحیه اش پایین بیاید. اما عوامل خطری نیز وجود دارد که نشان می دهد ممکن است او در معرض ابتلا ء بیشتر به این بیماری باشد. این عوامل عبارتند از:

سابقه قبلی ابتلا به افسردگی

زایمان سخت و دشوار

مشکلات ارتباطی با دیگران

وجود سایر مشکلات مانند درگیری های مالی

منزوی و گوشه گیر بودن

عدم کمک و همکاری خانواده به ویژه مادر و دوستان

لازم است توجه داشته باشید، هرکسی که دارای این شرایط باشد لزوما دچار افسردگی پس از زایمان نخواهد شد.

توصیه های مفید

صحبت کردن با دیگران را به عنوان یک فعالیت مفید اجتماعی در برنامه روزانه خود بگنجانید.

ورزش کردن را فراموش نکنید

واقع بین باشید.

سعی کنید استراحت داشته باشید.

کارهایی را که برایتان لذت بخش است، انجام دهید.

فهرستی از کارهایی که میخواهید انجام دهید، تهیه کنید.

با مادران دیگر نشست و برخاست کنید.

حرف زدن در مورد احساساتتان بسیار مهم است. حرف زدن با همسرتان ممکن است سخت به نظر برسد، اما اگر در مورد آن ها حرف نزنید، ممکن است باعث شکست شما شوند. این مخصوصاً زمانی که میل جنسی ندارید ممکن است پیش بیاید؛ نداشتن میل جنسی نشانه افسردگی است.

ورزش_کردن

 

تبلیغات

انتخاب دکتر زیبایی برای انجام جراحی های مد نظر شما متناسب با بودجه فردی، سلیقه شخصی و میزان تبحر در کنار دسترسی آسان به پزشک امروزه به یک چالش مهم در دنیا تبدیل شده است، نگران نباشید دکتر زیبایی در ارائه خدمات جراحی و مشاوره رایگان در کنار شماست!!! مهم نیست کاندید عمل بینی هستید یا کاشت مو یا اینکه در کدام شهر هستید و چه سنی دارید، فقط کافیه با دکتر زیبایی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره روانشناسی

مشاوره خانواده

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن