مشاوره تحصیلی

امروزه هر کسی بی شک، با چالش های تحصیلی زیادی روبرو می شود؛ افزایش تحصیلات و دانش تخصصی نسبت به قبل و تنوع رشته های تحصیلی و شغلی، بیش از پیش اهمیت مشاوره تحصیلی را بازگو میکند. انتخاب‌ صحیح، می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی درخشانی را به ارمغان بیاورد. پس تصمیم آگاهانه و منطقی رمز موفقیت شماست.

یادتان باشد یکی از عوامل سلامت روان، احساس رضایت شغلی و رشد و خودشکوفایی و عزت نفس است. عواملی که با رسیدن به اهداف و ارضا نیازهای روانی بعد از گذراندن رشته تحصیلی می توان بدان ها دست یافت یا بالعکس به ورطه ناکامی رسید. مشاور تحصیلی، روانشناسی است که علم و دانش تخصصی و روش های نوین در حیطه افزایش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان را دارد.

عوامل متعددی در پیشرفت تحصیلی و شغلی تاثیر گذارند؛ ازجمله: هوش و استعداد‌های ذاتی، علایق و ویژگی های شخصیتی، توانایی ها و منابع موجود، ارزش ها و اهداف. مشاور تحصیلی نه تنها به شما کمک می کند اطلاعات و تصمیم های لازم در مورد انتخاب رشته تحصیلی را در اختیار داشته باشید بلکه به دانش و مهارت های لازم و پیش رو برای بررسی آینده تحصیلی و شغلی را ارایه میدهد.

مشاوره_تحصیلی

مشاوره تحصیلی برای موارد زیر کمک کننده است :

تست هوش و پیشرفت تحصیلی، تست رغبت سنج برای تعیین رشته تحصیلی، خلاقیت و استعدادیابی، آموزش روشهای یادگیری، ارتقا انگیزه و جلوگیری از افت تحصیلی، تقویت حافظه، افزایش توجه و تمرکز و روش های مدیریت استرس و اضطراب امتحان، روش های درمان حواسپرتی و سهل انگاری و کمال طلبی، آموزش مدیریت زمان و برنامه ریزی روزانه و هفتگی، ایجاد تعادل بین هدف های مختلف و اولویت بندی، درمان اختلالات توجه مثل بیش فعالی و اختلالات ادراکی مثل اختلال یادگیری، تسهیل روند یادگیری ریاضی ومتون زبان انگلیسی، آموزش مهارت های زندگی مثل مهارت حل مسئله و تصمیم گیری عاقلانه، افزایش هوش هیجانی و ارتباطات موثر و سازنده، افزایش رشد و خود شکوفایی و استقلال فرزندان و رشد اعتماد به نفس در آن ها.

مشاوره_تحصیلی

چرایی مشاوره تحصیلی

استرس و دغدغه های انتخاب رشته همواره برای دانش اموزان و خانواده هایشان، یک چالش اجتناب ناپذیر بوده است.

مشاور تحصیلی با بررسی ویژگی های شخصیتی، استعدادها و علایق و منابع موجود می کوشد با یک تصمیم عاقلانه و بررسی همه جوانب انتخاب آگاهانه را برای خانواده ها به ارمغان بیاورد.

معمولا در این شرایط، داشتن اطلاعات تحصیلی و شغلی گام دوم انتخاب رشته است. اولویت اول یک مشاور تحصیلی کمک به دانش اموزان در دستیابی به یک خوداگاهی و خودشناسی است. اغلب دانش اموزان دقیقا نمی دانند چه می خواهند و اغلب دچار سردرگمی و بحران هویت هستند. از طرفی با فشار خانواده ها و تنش مضاعف دوران بلوغ و نوجوانی دست و پنجه نرم می کنند و این مسئله، اسیب پذیری آن ها را در مواقع چالش روبرو بیشتر می کند. با توجه به تمامی این عوامل، با کمک مشاور تحصیلی، آینده انتخاب‌های متفاوت و چالش های پیش رو بررسی میشود تا با انتخابی آگاهانه و تصمیمی درست، به احساس کفایت و رضایتمندی بیشتری منجر شود.

مشاوره_تحصیلی

چگونگی مشاوره تحصیلی

همانطور که گفتیم مشاور تحصیلی خوب با شناخت دقیق و صحیح از علایق، استعدادها و شخصیت شما، شما را در انتخاب بهتر یاری خواهد کرد و موجب نتیجه گیری صحیح خواهد شد. همانطور که موفقیت در هر زمینه ای در گرو شناخت کافی از آن است در زمینه مشاوره تحصیلی نیز یک مشاور خبره ابتدا باید اطلاعات خاصی را از دانش آموز دریافت کند و با تحلیل صحیح و لحاظ کردن تمام این اطلاعات تصمیمی صحیح و نتیجه بخش اتخاذ کند و این حاصل نمی شود مگر با شناخت ویژگی های شخصیتی و علایق و استعدادهای هر فرد، عادات و سبک زندگی هر فرد و تصحیح آن ها مثلا زمان خواب، ورزش، نحوه گذراندن اوقات فراغت و مدت استفاده از فضای مجازی، داشتن احساس کنترل و آمادگی بر شرایط موجود و ایجاد احساس موفقیت به جای شکست، تعیین اهداف واقع بینانه و قابل دسترس، تمرکز بر افکار و احساسات و مهارت های خودشناسی برای رشد و شکوفایی و شناسایی نقاط ضعف و قوت خود. این مهارت ها و تاثیر اموزش آن ها بر پیشرفت تحصیلی بارها در تحقیقات مختلف ثابت شده اند.

 

 

مشاوره_تحصیلی

 

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن