مشاوره مدیریت هزینه ها

امروزه انسان ها با پیشرفت عصر تکنولوژِی و صنعتی شدن جوامع، با آرزوها و خواسته هایی به مراتب بیشتر رو به رو هستند که به ناچار برای رسیدن به آن ها باید هزینه هایی بپردازند. اما متاسفانه شرایط اقتصادی و دخل و خرج زندگی به بسیاری از ما اجازه نمی دهد تا به تمامی آنچه دلمان می خواهد، دست یابیم؛ بنابراین باید مدیریت هزینه ها را یاد بگیریم تا از خرید های غیرضروری بکاهیم. و بتوانیم در عین حال برای آینده ای بهتر پس انداز کنیم.

هزینه

راه کارهای مدیریت هزینه ها

برنامه ریزی برای خرید هفتگی و ماهانه در نظر بگیرید.

وقتی می خواهید برای خرید به سوپرمارکت بروید، فهرستی تهیه کرده و دقیقا بر طبق آن خرید کنید. سعی کنید بعد از اتمام خریدتان از فروشگاه خارج شوید. پرسه زدن باعث وسوسه شما در خرید اجناس غیر ضروری می شود.

خریدهای روزانه و هفتگی خود را یادداشت کنید. یک دفتر مخصوص خریدهای خود کنار بگذارید. با این کار مغز شما بعد از مدتی مدیریت هزینه ها را یاد می گیرد.

هزینه

یک حساب پس انداز برای خانواده باز کنید و سعی کنید مقدار ثابتی پس انداز ماهیانه برای خودتان در نظر بگیرید. سعی کنید همه افراد خانواده را در پس انداز کردن ترغیب کنید.

حساب پولی را که در اثر صرفه جویی به دست می آورید، داشته باشید و آن را در حسابی جداگانه نگهداری کنید.

اگر متاهل هستید، لازم است قبل از شروع برنامه مدیریت هزینه های خود، سایر اعضای خانواده را هم از برنامه ریزی تان آگاه و آن ها را کاملا توجیه کنید؛ چرا که شما بدون همراهی آن ها نمی توانید برنامه اقتصادی خود را پیش ببرید؛ پس برای جلب رضایت آن ها بکوشید و برایشان از مزایای این تصمیم بگویید و تاکید کنید که با این پس انداز و صرفه جویی، به فکر آینده و رفاه خانواده هستید.

یک قلک برای خود تهیه کنید و در طول روز هر مبلغی را که می توانستید خرج کنید اما صرفه جوی کردید، داخل آن بیندازید. آخر ماه این قلک را بشکنید و ۲۰ درصد پول آن را صرف کاری کنید که دوست دارید و از انجام آن لذت می برید. ۸۰ درصد این پول برای پس انداز و سرمایه گذاری است اما اینکه با آن ۲۰ درصد چه کار می کنید، فقط به خودتان مربوط است.

پس-انداز

تفریح های هفتگی و ماهیانه برای خود و خانواده خود در نظر بگیرید. هماره باید بین کیفیت زندگی (لذت بردن) و کمیت آن (کار کردن) تعادل برقرار کنید. افرادی که فقط کار میکنند و هیچ تفریحی ندارند زودتر خسته و فرسوده می شوند و به مراتب دچار بیماری های جسمانی و روانی بیشتری می شوند؛ از طرفی افرادی که فقط تفریح می کنند و کار نمی کنند هیچ چشم اندازی برای آینده خود ندارند و هیچ وقت پیشرفت نمیکنند.

هنگامی که از لحاظ هیجانی بالا یا پایین هستید مثلا وقتی افسرده و غمگین یا نگران هستید یا برعکس خوشحال و سر ذوق هستید، به خرید نروید. مطالعات نشان می دهد وقتی شما در این وضعیت به بازار می روید،برای فراز از احساسات منفی، ناخودآگاه کالاهای بیشتری می خرید. وقتی حالتان خوب نیست، ابتدا سعی کنید با انجام کارهایی کوچک مثل صحبت کردن با یک دوست، گوش دادن به یک موزیک زیبا یا خوردن خوراکی های مورد علاقه تان کمی روحیه خود را بهتر کنید و بعد به خرید بروید. یا اگر حالتان خوب است نیز سعی کنید به ورزش یا تفریح یا دیدن یک دوست بروید.

حواستان به زمان حراج فروشگاه ها باشد؛ ممکن است وسوسه شوید و چیزی را بخرید که اصلا ضرورتی ندارد. قبل از حراج های بزرگ مثل حراج فصل، بنویسید چه چیزهایی لازم دارید و چقدر مبلغ برای هر کدام اختصاص می دهید.

هزینه

 

چیزهایی را بخرید که چندین بار بتوان از آن ها استفاده کرد؛ حتی اگر قیمت بالاتری داشته باشد در گذر زمان صرفه جویی کرده اید. خرید اجناس ارزان قیمت همیشه به نفع شما نیست.

تحت تاثیر دیگران قرار نگیرید. در سالن های زیبایی، ممکن است تعداد زیادی از افراد تحت تاثیر پیشنهادهای مختلف و وسوسه انگیز سالن ها قرار بگیرند و پول زیادی را از دست بدهند.

پس انداز کردن به این معنی نیز هست که بتوانید وسایلی که دارید را به خوبی و برای مدت طولانی تری نگه داری کنید. به خاطر داشته باشید بسیاری از وسایلی که در خانه شما هستند اما درست کار نمی کنند، نیاز به تعویض ندارند و با صرف هزینه ای کمتر می توان آن ها را تعمیر و مجددا از آن ها استفاده کرد.

همیشه در کیفتان یک خوراکی مختصر و انرژی بخش داشته باشید تا اگر در خیابان یا محل کار گرسنه شدید، بتوانید با وسوسه خرید غذاها یا تنقلات گران قیمت مقابله کنید. فریب پیشنهادهای رنگارنگ رستوران ها را نخورید. اگر برای صرف غذا بیرون نرفته اید وسوسه آن را از ذهن خود دور کنید.

هزینه

در زمان هایی که همه اقدام به خرید محصولی خاص می کنند، اگر برایتان مقدور است کمی دست نگه دارید و وقتی بازار از تب و تاب افتاد، همان جنس را با قیمت کمتر و تخفیفات بیشتر بخرید؛ مثلا اگر لوازم التحریر را به جای شهریور در اوایل مهرماه بخرید یا لباسی را به جای اسفند در روز دوم فروردین ماه خریداری کنید، برایتان ارزان تر خواهد بود.

تعداد برداشت های خود را به حداقل برسانید. سعی کنید همیشه مقدار ثابتی هزینه به صورت هفتگی یا ماهیانه برداشت کنید و مازاد آن را پس انداز کنید.

با سایت های خرید و فروش ارزان در اینترنت آشنا شوید؛ سایت هایی که افراد می توانند اجناسی را که نیاز ندارند، به فروش برسانند و یا کالاهایی را به قیمت ارزان تهیه کنند. خود شما هم می توانید چیزهایی را که واقعا دیگر برایتان استفاده ای ندارند، از این طریق به فروش برسانید.

هزینه

تا جایی که امکان دارد و ضروری نیست از کسی پول قرض نکنید و حتی الامکان سراغ وام های با سود بالا نروید. از تبلیغات موسساتی که با سود زیاد به شما وام می دهند، اجتناب کنید؛ مگر اینکه بخواهید با آن پول یک خرید سرمایه ای انجام دهید و قادر به بازپرداخت اقساطش هم باشید.

وقتی کالایی را می بینید و دلتان می خواهد آن را بخرید، همان موقع برای خرید آن تصمیم نگیرید. ۲۴ ساعت به خودتان فرصت دهید، خوب درباره آن فکر کنید و بعد اگر همچنان تصمیم داشتید آن را خریداری کنید و هزینه آن هم مقرون به صرفه بود، برای خریدش اقدام کنید.

واقع بین باشید و پیش از هر خریدی مطمئن شوید آنچه برایش هزینه صرف می کنید، یک نیاز است، نه یک وسوسه.

هزینه

برای خریدهای کوچک به جای استفاده از کارت های بانکی با پول نقد خرید کنید؛ چون در این صورت است که متوجه می شوید چه مقدار هزینه کرده اید.

اگر می خواهید به مسافرت بروید، در صورت امکان زمان های اوج شلوغی را انتخاب نکنید؛ چون بعد از این زمان ها می توانید همان خدمات را با هزینه های بسیار پایین تری دریافت کنید.

اگر در طول مسیر کمتر خرج کردنتان چیزی را خریدید که نباید می خریدید، خود را شکست خورده تلقی نکنید و خودتان را ولخرج ندانید. در دنیایی که پر از جاذبه های تجاری و تبلیغاتی است، همه ما گاهی نمی توانیم مقابل وسوسه هایمان بایستیم. مهم این است که دوباره از نو شروع کنیم. اینکه امروز زیاد خرج کرده ایم، معنایش این نیست که حتما فردا هم بیش از اندازه خرج می کنیم.

هزینه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن