مشاوره خانواده

با توجه به شرایط پیچیده عصر امروز و دغدغه های همراه آن، افراد با چالش های مختلفی در زندگی رو به رو هستند. مشاوره خانواده حوزه ای تخصصی و تاثیر گذار برای افرادی است که به هر دلیل نتوانسته اند با عوامل تنش زا و فشارآور زندگی رو به رو شوند و به اصطلاح دچار فروپاشی و عدم تعادل و احساس شکست در زندگی شده اند و در این شرایط نیاز به کمک تخصصی در مرکز مشاوره خانواده دارند.

به همین منظور روانشناس مشاوره خانواده وظیفه راهنمایی، اطلاع رسانی و رفع مسایل خانوادگی دارد. عواملی که در مشاوره خانواده بدان پرداخته می شود حوزه گسترده ای از کیفیت زندگی زناشویی و رضایت زوجین، سازگاری زناشویی و رفع تعارضات زناشویی، تربیت فرزندان، بی وفایی و خیانت، دخالت های اطرافیان و… میشود.

مشاوره_خانواده

عوامل مهمی که در مشاوره خانواده بدان پرداخته میشود عبارتند از :

سلامت روانی زوجین

اهمیت سلامت روانی زوجین آنجا مشخص می شود که زوجین یا والدینی با اختلالات عاطفی مثل افسردگی، اضطراب یا وسواس، در وهله اول در ارتباطات نزدیک خود مثل روابط زناشویی و یا روابط با فرزندانشان درگیر مشکلات و کژکاری هایی در رفتارشان می شوند و بیش از بقیه نیاز به مداخله روانی دارند. مثلا پرخاشگر می شوند، آستانه تحملشان پایین می آید، حوصله انجام کارهای روزانه شان را ممکن است نداشته باشند، خساست در ابراز عاطفی و لجاجت و سرسختی نشان دهند که اینجا در وهله اول مشاور خانواده به بررسی و درمان تک تک زوج ها به صورت فردی پرداخته و در نهایت به برقراری توازن خانواده ها کمک می کند.

مشاوره خانواده

 

ویژگی های شخصیتی زوجین

از طرفی ویژگی های شخصیتی افراد نقش تعیین کننده در کیفیت زندگی زناشویی دارد. افرادی که شخصیت با ثبات و قابل اعتمادی دارند، در زندگی زناشویی خود موفق ترند. برعکس، افرادی با اختلالات شخصیت همواره در زندگی شخصی، حرفه ای و شغلی شان مشکل دارند. در مشاوره ازدواج پیش از هر چیز دیگری، سعی می شود علت اصلی و زمینه ای بروز مشکلات که اغلب به علت مشکلاتی درزمینه شخصیتی هر یک از طرفین است بررسی شود.

 

مهارت های زناشویی  

اموزش مهارت مدیریت هیجانات منفی (مخصوصا خشم و استرس)، مهارت حل مسئله، بیان شفاف انتظارات واقع بینانه، افکار منطقی و کارامد در پردازش اطلاعات که در بحث هوش هیجانی و تاثیر آن بر زندگی موفق کامل و جامع بدان میپردازیم قبل از شروع هر زندگی مشترک ضروری است. ما اینجاییم برای آموزش این مهارت های بنیادی هم قبل از ازدواج و برای شروع یک زندگی موفق هم بعد از ازدواج و در خلال زندگی مشترک برای آگاهی از رفتارهای صحیح در برخورد با همسر.

نقش انتظارات در روابط زوجین

تحقیقات نشان داده اند مشخص کردن حد و مرزهای زوجین از یکدیگر، تعیین خط قرمزها و حریم ها و بیان توقع از میزان سرمایه گذاری در روابط و مشخص کردن حدود قدرت و کنترل یکدیگر به مساوات و برقراری توازن بین زوجین، سه حوزه اصلی در کیفیت زندگی زناشویی بر اساس توقعات و انتظارات آن ها از یکدیگر است. مشاور خانواده با کمک زوجین به تعیین حد و مرزها و مساوات و برقراری تعادل در خانواده ها کمک می کند تا بار دیگر سازگاری برقرار و تنش ها از بین برود.

 

نقش خانواده اصلی هریک از زوجین و تمایز یافتگی

اصل تمایزیافتگی یا استقلال زوجین که به اهمیت آن بارها پرداخته ایم، همان بلوغ عاطفی، فکری و مالی است که لازمه داشتن یک زندگی متعادل و به دور از تنش است. صرف نظر از میزان درامد و شغل زوجین، مسئولیت پذیری و تعهد به اصول و حریم خانوادگی یک معیار مهم کیفیت زندگی زناشویی است. در فرهنگ ما انتخاب همسر تا حد زیادی باید با تایید خانواده ها همراه شود.

به عبارتی، ازدواج دو نفر وصلت دو قوم است. از طرفی بسیاری از دلسوزی های خانواده های ایرانی می‌تواند تاثیرات منفی بسیاری را بر زندگی‌های فرزندانشان داشته باشد. از نظر یونگ زن یا شوهری که با والدین خود رابطه ی مثبتی دارد، در سازگاری با همسر خود مشکلی ندارد یا مشکلات کمتری دارد، اما پیوند عمیق و ناخودآگاه با والدین ممکن است مانع شخص برای سازگاری با همسرش شود.

از نظر یونگ انگیزه های ازدواج به شدت تحت تاثیر والدین است. شدت رابطه یا عشق فرزند به والد جنس مخالف خود یکی از عوامل مهم در انتخاب همسر است، که البته تحقیقات بسیاری آنرا تایید کرده اند که فرزندان به طور نا خودآگاه تلاش می کنند چیزهایی که در زندگی والدین ان ها تحقق نایافته باقی مانده است را جبران کنند. بنابراین اهمیت کیفیت ازدواج والدین و نگرش آن ها تاثیر مهمی بر زندگی فرزندان دارد.

مثلا اگر کیفیت خوب و رضایت زناشویی در یک خانواده وجود داشته باشد و نقش های والدین و فرزندان همانگونه که باید باشد و جا به جا نشده باشد والدین قادرند فرصت رشد به فرزندان بدهند تا زندگی خودشان را بکنند. این فرزندان از رشد عزت نفس و استقلال خوبی برخوردارند. اما اگر ازدواج خوب نباشد یا مشکلاتی بین والدین باشد، مثلا نقش ها جابه جا شوند و زوجین همواره بکوشند فرزند یا فرزندانشان را به سمت خود و برعلیه دیگری بکشانند تا آنچه که در ازدواجشان حاصل نشده، از طریق فرزندانشان به دست آورند و اگر در رابطه ی زناشویی والدین شکاف روان شناختی وجود داشته باشد، یعنی از نظر عاطفی طلاق گرفته باشند، خواه به طلاق قانونی منجر شده یا نشده باشد،

بسیار احتمال دارد که یکی از یا بیش از یکی از فرزندان به عنوان جانشین یا همسر جایگزین انتخاب شود. فرزندانی که به دلیل ازدواج بد والدین انتخاب می شوند تا نقش همسر را برای والد خودشان پر کنند از لحاظ عاطفی همواره به آن ها وابسته و چسبنده می شوند و عزت نفس پایینی دارند و هیچ وقت مستقل نمی شوند حتی اگر ازدواج کنند. این فرزندان بدترین کیس های ازدواج هستند چرا که به استقلال و تمایز یافتگی نرسیده اند ولو اینکه از نظر سنی بالغ شده باشند.

از نظر روان شناختی، والدین در یک ازدواج شکست خورده تلاش می کنند امید، شادکامی و عزت نفس را از فرزندشان دریافت کنند.  این افراد در ازدواج متعلق به خودشان مشکل پیدا می کنند، مگر اینکه بتوانند از ازدواج روان شناختی با والد خود طلاق بگیرند. در غیر این صورت ازدواج کردن با دو همسر (یکی والد اصلی و دیگری همسر واقعی) و سپس تنها گذاشتن ان ها بسیار سخت است. مشاور خانواده با داشتن علم تخصصی با بی طرفی و بررسی مشکلات اصلی زوجین به علت مداخله اطرافیان تا حد زیادی می تواند به دور از تعصب، به زوجین در برطرف کردن مساِل خودشان کمک کند.

مشاوره_خانواده

نقش های زوجین

زوجین در زندگی مشترک نقش های مشخصی دارند که باید به آن عمل کنند تا زندگی مطلوبی داشته باشند. ساختن زندگی مشترک نیازمند تعیین نقش ها و مسئولیت های مشخص است. وقتی این حد و مرزها از قبل مشخص شده باشند زوجین بهتر می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و کمتر درگیر تعارضات بعدی می شوند.

مشکلاتی مثل جابه جایی نقش ها، نادیده گرفتن حقوق طرفین، عدم مسئولیت پذیری و انجام همه امور زندگی توسط مرد یا زن و نهایتا اعمال فشار مضاعف بر یکی از زوجین، از جمله عواملی است که می تواند باعث ایجاد اختلاف شود. این گونه اختلافات در نتیجه خستگی مفرط روحی، فشار عصبی ناشی از مسئولیت های زیاد، احساس تنهایی و عدم درک طرف مقابل از شرایط، به وجود می آید. مشاور خانواده با درایت می تواند به کمک زوجین در برقراری تعادل نقش های زناشویی بپردزاد.

 

تربیت فرزندان

اصول فرزندپروری همواره یکی از مشکلات رایج در خانواده ها بوده است. تفاوت در دیدگاه رایج تربیت فرزندان، سبک فرزندپروری والدین و سبک دلبستگی هر کدام می تواند با دیگری متفاوت باشد. مشاور خانواده با برگزاری جلسات گروهی اموزشی و یا فردی به آموزش مسایل مهم و رفع دغدغه های والدین می پردازد. در بحث سبک های فرزندپروری ما به صورت گسترده و اجمالی به بررسی تک تک سبک های مختلف فرزندپروری و اهمیت نقش والدین می پردازیم.

نوجوان-سالم

مهارت جنسی

رضایت جنسی زوجین یکی از مهارت های اساسی در سازگاری زناشویی است. داشتن اطلاعات راجع به آناتومی بدن خودشان و طرف مقابل و دانش تفاوت های مراحل جنسی، اولین گام برای کسب رضایت جنسی است. در خلال مشاوره خانواده از زن و شوهر خواسته می شود راجع به توقعات و خواسته ها و تمایلات هم در زمان نزدیکی به صورت شفاف و واضح صحبت کنند و شرم و حیا را کنار بگذارند.

 

بی وفایی، خیانت و روابط خارج از چارچوب

این مسئله که چرا بی‌وفایی اتفاق می‌افتد از اهمیت خاصی برخوردار است. به دلیل آنکه اگر فرد علت آن را بداند، متوجه می‌شود که چه کاری باید انجام دهد. در صورت برزو هرگونه بی وفایی قبل از هرگونه واکنش احساساتی بهتر است با یک مشاور خانواده صحبت کنید.

 

چرایی مشاوره خانواده

 

برای حفظ و بهبود روابط زناشویی خود باید به دنبال فکر و ایده باشید. یادتان باشد ساختن یک قصر زمان و تلاش و مواد اولیه زیادی میخواهد، اگر قسمتی از این قصر کج بنا شود، قبل از هر چیز نظر کارشناسی برای رفع نقص آن لازم است، اما همیشه خراب کردن کل قصر یک راه حل عجولانه و غیر منطقی و در گام آخر است. از مهارت حل مسئله استفاده کنید و به دنبال برطرف کردن موانع باشید.

صحبت کردن با هر کسی در مورد مشکلات و اختلافات زناشویی خود یک راه حل غلط است. سعی کنید از متخصصان این امر کمک بخواهید. همچنین در طول مراحل مشاوره زوج درمانی نزد دوستان و خانواده از همسر خود گله و شکایت نکنید. مشورت و راهنمایی های دیگران ممکن است برای برای زندگی شما کارساز نباشد.

طرحواره

چگونگی مشاوره خانواده

مشاوره خانوادگی هم به صورت فردی صرفا برای یکی از اعضای خانواده و هم به صورت گروهی برای آن دسته از خانواده هایی که با یکدیگر مشکل خاصی دارند و درگیر روابط زنجیره ای معیوب شده اند  به صورت گروهی و با شرکت کل اعضای خانواده انجام میشود. در صورت بروز هر کدام از این مشکلاتی که گفته شد، سعی کنید قبل از انجام هرکاری و صحبت با هر کسی با یک مشاوره خانواده درمیان بگذارید.

مراجعه به مرکز مشاوره خانواده تنها به حضور در جلسات مشاوره و صحبت با مشاور ختم نمی شود. رمز موفقیت در کمک از یک مشاور خانواده به طور قابل توجهی به تلاش و پشتکار زوج در عمل به توصیه و راهنمایی های مشاور وابسته است. سرعت پیشرفت در امر مشاوره خانواده و زوج درمانی نسبت به مشاوره فردی همواره کمتر است.

زیرا اغلب، انگیزه و نگرش در زوج با هم متفاوت است و زوجی که در کنار هم زندگی می کنند نیاز به زمان بیشتری برای تغییر در رفتار خود دارند. از طرفی یک سری رفتار مخرب در حین مشاوره خانواده مثل هر گونه تهدید به طلاق و توهین از طرف زن یا مرد می تواند به طور کامل فرایند مشاوره خانواده را تخریب کند. زوج درمانگر برای برقراری مجدد اعتماد و اطمینان زوجین که اعتماد آنها اغلب نسبت به هم از دست رفته است به سختی تلاش می کند.

اهمیت مشاوره خانواده

با توجه به شرایط پیچیده عصر امروز و دغدغه های همراه آن، افراد با چالش های مختلفی در زندگی رو به رو هستند. مشاوره خانواده حوزه ای تخصصی و تاثیر گذار برای افرادی است که به هر دلیل نتوانسته اند با عوامل تنش زا و فشارآور زندگی رو به رو شوند و به اصطلاح دچار فروپاشی و عدم تعادل و احساس شکست در زندگی شده اند و در این شرایط نیاز به کمک تخصصی دارند، در ادامه به اهمیت مشاوره خانواده خواهیم پرداخت.

به همین منظور روانشناس مشاوره خانواده وظیفه راهنمایی، اطلاع رسانی و رفع مسایل خانوادگی دارد. عواملی که در مشاوره خانواده بدان پرداخته می شود حوزه گسترده ای از کیفیت زندگی زناشویی و رضایت زوجین، سازگاری زناشویی و رفع تعارضات زناشویی، تربیت فرزندان، بی وفایی و خیانت، دخالت های اطرافیان و… میشود.

 

روانشناس_خانواده

حل تعارض و اختلاف زناشویی

تعارض

اختلاف عقیده بین دو یا چند نفر را تعارض یا اختلاف میگویند.

علت تعارض

از آنجایی که انسان ها به طور طبیعی باهم تفاوت دارند و نوع نگاه و برداشت آن ها نسبت به دیگران و مسائل فرق میکند، طبیعی است که با یکدیگر دچار اختلاف و تعارض شوند. تعارض نشانه غیرعادی بودن یا اشتباه عمل کردن نیست. تعارض و اختلاف داشتن، با دیگران طبیعی است، زیرا همه ما باهم فرق داریم، پس طبیعی است که با یکدیگر دچار اختلاف شویم. آنچه میتواند غیرعادی باشد چگونگی حل اختلاف است که ممکن است نتایج غیر سازنده ای داشته باشد.

تعارض بین زوجین غیرقابل اجتناب است. نداشتن تعارض الزاماً به معنای داشتن رابطه ای بهتر نیست؛ زیرا اختلاف به خودی خود، بد یا خوب نیست بلکه نحوه حل وفصل آن است که میتواند به تنش بین فردی دامن بزند و یا به حل مشکل، پویایی رابطه و صمیمیت منجر شود؛ بنابراین در عین حال که همه ما نداشتن اختلاف را در زندگی ترجیح می دهیم ولی اختلاف داشتن را به معنای شکست نمیدانیم؛ زیرا اختلاف به شناخت هر چه بیشتر یکدیگر، صمیمیت و کنار آمدن باهم منجر میشود.

حل_تعارض

روش های حل تعارض

روش های حل تعارض را میتوان به دودسته روش های سالم و ناسالم طبقه بندی کرد.

روش های ناسالم حل تعارض

اجتناب از حل تعارض، قطع کردن رابطه، قهر کردن، سپردن به گذر زمان، کوتاه آمدن و رفتار پرخاشگرانه ازجمله روش های ناسالم حل تعارض به شمار میرود.

اجتناب از حل تعارض

در این حالت افراد از گفتگو درباره تعارض خودداری میکنند. که دلیل آن ترس از بالا گرفتن اختلاف یا فقدان مهارت حل تعارض است.

قطع کردن رابطه

عدهای از مردم به دنبال اختلاف با دیگری رابطه خود را با وی قطع میکنند. چنین چیزی به معنای پاک کردن صورت مسئله است.

حل_تعارض

قهر کردن

برخی از مردم به دنبال بروز اختلاف با یکدیگر قهر میکنند. قهر کردن یک نوع روش اجتنابی برای حل اختلاف است و به حل مشکل منتهی نمی شود.

سپردن به گذر زمان

عده ای هم حل اختلاف خود با دیگری را به گذر زمان میسپارند تا شاید به مرور زمان خود به خود حل شود. این روش نیز مؤثر نیست زیرا چه بسا افرادی که به دلیل داشتن اختلاف، سالیان سال با هم قهر بودند ولی اختلاف هم چنان سر جایش بود. از طرفی ممکن است در کوتاه مدت روش مفیدی به نظر برسد ولی در طولانی مدت و با گذر زمان با شدت بیشتری برمیگردد و تبدیل به کلاف های سردرگمی میشود که آنقدر روی هم تلنبار شده اند که پیدا کردن سرنخ بسیار مشکل می شود و تنش بیشتری ایجاد میکند.

کوتاه آمدن

یکی دیگر از روش های حل تعارض، کوتاه آمدن است. وقتی در برابر کسانی که با آن ها اختلاف داریم کوتاه می آییم، به این معنا نیست که اختلاف حل شده است بلکه به این معناست که ما به دلایلی از حق خود گذشته ایم. این اقدام ممکن است در کوتاه مدت مؤثر باشد اما در درازمدت به اختلافات و تنش بین فردی دامن میزند و باعث بروز افسردگی و اختلالات جسمانی شکل می شود.

رفتار پرخاشگرانه

عده ای هم به دنبال بروز اختلاف با دیگری دست به پرخاشگری میزنند، پرخاشگری میتواند به دو شکل دیده شود: انفعالی و فعال. در پرخاشگری انفعالی افراد با نیش و کنایه زدن، اهمال کاری و بدگویی در غیاب دیگری خشم خود را خالی میکنند، اما در پرخاشگری فعال فرد فعالانه دست به پرخاشگری میزند. برای مثال فحاشی میکند، کتک کاری راه میاندازد و … .

حل_تعارض

روش های سالم حل تعارض

کلید طلائی حل تعارض، «مذاکره» است. اگر میخواهید مشکل خود را با دیگران حل کنید چاره ای جز مذاکره ندارید؛ چه بسا کشورهایی که پس از سالها جنگ در نهایت ناچار شدند پشت میز بنشینند و در مورد مشکلاتشان با هم مذاکره کنند.

مذاکره

مذاکره یعنی گفت گوی بین دو یا چند نفر که با هدف خاصی که عموماً رسیدن به یک راه حل و یا حل اختلاف است، صورت میگیرد.

مذاکره کردن مستلزم این است که گوینده به دقت، شفاف و ساده حرف ها و فکرهایش را بیان کند و به دیگری نیز چنین اجازه ای بدهد. مذاکره باید در فضا و زمان مناسب صورت بگیرد و دو طرف مذاکره حال خوبی داشته باشند. با داشتن خستگی، گرسنگی و سردرد نمیتوان یک مذاکره را به خوبی پیش برد.

شرایط مذاکره

  • دو طرف تمایل به گفت گو داشته باشند.
  • یک موضوع مشخص انتخاب شود و در موردش صحبت شود.
  • دو طرف به دقت به صحبت هم گوش دهند.
  • به جای دنبال مقصر گشتن به جستجوی راه حل هایی برای حل اختلاف پرداخته شود.
  • به طرف دیگر مذاکره نیز اجازه و فرصت گفت گو داده شود.

حل_تعارض

گوش دادن

گوش دادن با شنیدن فرق میکند. وقتی به صحبت کسی گوش میدهید یعنی سراپا توجه و گوش هستید. این رفتار در گوینده این احساس را ایجاد میکند که شما برایش اهمیت قائل هستید و به دقت به حرف هایش گوش میدهید. درروند حل اختلاف، گوش دادن دقیق باعث میشود که با دیدگاه طرف مقابل آشنا شوید. این کار از احتمال ایجاد سوءتفاهم در روابط بین فردی میکاهد. بعضی محققین معتقدند که بالغ بر ۸۳ درصد تعارضات از طریق مراوده و ارتباط خوب و استفاده از مهارت خوب گوش دادن قابل حل کردن است.

اجازه صحبت به دیگری دادن

مذاکره همانطور که از نامش پیداست گفتگوی دو نفره است. دو طرف باید به هم فرصت صحبت و گفتگو بدهند. در حین صحبت دیگری سراپا گوش باشند و صحبت طرف مقابل را قطع نکنند. یعنی مهارت ارتباط موثر (گوینده خوب و شنونده خوبی باشند).

مشخص کردن نوع تعارض: قابل حل و گذرا یا مداوم و ثابت

وقتی با فردی ازدواج میکنیم ناچار ممکن است با تعارضاتی در طول زندگی روبرو گردیم که الزاماً راه حل مشترکی جهت آن پیدا نمیکنیم. این قضیه میتواند ناشی از تفاوت کلی دیدگاه در موضوعاتی خاص یا شخصیت متفاوت افراد باشد و معمولاً معانی عمیق و متعددی در پس آن پنهان است. مسئله مهم اداره کردن این تعارضات به جای تلاش جهت حل کردن آن هاست. موارد ذیل میتواند در اداره کردن این دست تعارضات کمک کننده باشد:

شناسایی مشکل و صحبت راجع به آن به جای انکار آن

توجه داشته باشید که این دست تعارضات بین زوجین ایجاد احساسات منفی میکند پس تا میتوانید در مورد نحوه عشق ورزیدن به هم اطلاعات کسب کنید و بیاموزید.

سعی کنید از آنچه در درون دیگری می گذرد بپرسید و اطلاع یابید.

سعی کنید در روبرو شدن با این تعارضات از شوخ طبعی استفاده کنید.

تفاوت هایتان با همسرتان را بپذیرید.

به طور مداوم سعی در ساختن روابط صمیمی با یکدیگر داشته باشید.

پرداختن به مشکل و دنبال مقصر نگشتن

مذاکره مؤثر مستلزم این است که دو نفر به مشکل و راه حل های آن بپردازند. دنبال مقصر نباشند. دنبال مقصر بودن، یکی از موانع مهم مذاکره به منظور حل اختلاف است.

راه حل ارائه دادن

حل مشکل و اختلاف، با ارائه راه حل هایی از دو طرف امکانپذیر است؛ بنابراین دو طرف مذاکره باید راه حل ارائه دهند و در ارائه راه حل به نظر و دیدگاه دیگری توجه کنند.

پرداختن به یک مشکل نه بیشتر

امکان حل همه مشکلات در یک جلسه مقدور نیست؛ بنابراین کسانی که در پی حل مشکل یا حل تعارض هستند بهتر است ابتدا موضوع مهم تر مورد اختلاف را انتخاب کنند و به آن بپردازند. پس از حل و فصل یک مشکل میتوان به مشکل دیگری پرداخت. در غیر این صورت، مشکل اصلی و کنونی لابلای مشکلات گذشته ای که حل نشده اند گم می شود و تنش بالا میگیرد.

جدا کردن احساس از رفتار

ممکن است نسبت به کسی که با او مذاکره میکنیم احساس خوبی نداشته باشیم؛ اگر قرار باشد احساسات خود را دخالت دهیم مذاکره خوب پیش نمی رود. بهترین کار این است که احساس خود را وارد فرآیند مذاکره نکنیم. به مشکل بپردازیم و دنبال راه حل هایی برای حل مشکل باشیم.

همدلی کردن

همدلی یعنی بتوانید خود را به جای طرف مقابل بگذارید و از دید او به موضوع و مشکل نگاه کنید. نگریستن از زاویه دیگری به ما کمک میکند تا در ارائه راه حل ها، منافع و رضایت طرف مقابل را نیز در نظر بگیریم.

نکته: همدلی کردن با همدردی و دلسوزی متفاوت است. هنگام دلسوزی ممکن است ما بخواهیم نظر و راه حل های خودمان را به طرف مقابل القاء کنیم. ما فکر میکنیم با این کار به شخص کمک میکنیم اما با این کار حق تصمیم گیری را از فرد سلب کرده ایم، هم چنین ممکن است نتوانیم همه جنبه های منفی آن راه حل را برای فرد در نظر بگیریم.

حل_تعارض

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن