مشاوره ازدواج

ﻣﻬﻢﺗﺮﻳﻦ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺍﻧﺴﺎﻥ، ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻳﺎ ﭘﻴﻤﺎﻥ ﺯﻧﺎﺷﻮﻳﻰ اﺳﺖ ﻭ یکی از مواردی که قبل از ازدواج باید مورد اهمیت قرار گیرد مشاوره ازدواج می باشد هر چند که  خوب ﻭ ﺑﺪﺵ ﺍﻏﻠﺐ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﺸــﺨﺺ ﻣﻰ ﺷــﻮﺩ. با سنجش برتر پایگاه مشاوره روانشناسی همراه باشید تا این مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

انتخاب همسر، سنگ زیربنای یک زندگی موفق است و باید گفت که اکثر شکستها یا موفقیت ها در زندگی مشترک، از پایه گذاری این اصل مهم یعنی گزینش همسر ناشی می شود. حال با این تفاسیر آیا به قول قدیمی ها ازدواج واقعا هندوانه در بسته ای است که نمی توان احتمال خوب یا بد بودن آنرا تا مرحله آخر پیش بینی کرد؟ و به قول بعضی ها “اول رابطه شیرین بود ولی بعد از مدتی تلخی جای شیرینی را گرفت و بالاخره فهمیدیم اصلا به درد هم نمیخوریم”. در پاسخ به این سوال باید درباره اهمیت مشاوره قبل از ازدواج به منزله تضمین موفقیت یا احتمال شکست بپردازیم. مشاوره قبل از ازدواج بستر مناسبی است که به زوجین برای ازدواج بهتر کمک می کند. روانشناسان و مشاوران خانواده همیشه به بررسی مولفه های مهم ازدواج پرداخته اند و خصایص زیر را در ازدواج های موفق لیست کرده اند :

مشاوره_ازدواج

 

داشتن ملاک و معیار های روشن

داشتن ملاک روشن و واقع بینانه از همسر همیشه یکی از مولفه های سلامت و بلوغ فکری بوده و از سردرگمی و بلاتصمیمی افراد در انتخاب میکاهد. بیشترین مشکلاتی که در زندگی مشترک به وجود می آید، این است که زن و مرد، همسر مناسب خود را انتخاب نکرده اند و پس از چند سال زندگی متوجه می شوند که مناسب یکدیگر نبوده اند. اگر هر شخص دقیقا بداند چه آیتم هایی در نحوه استدلال، منش و اخلاق و ایمان شخص به عنوان همسر آینده برایش اهمیت دارد بهتر می تواند تصمیم بگیرد چه شخصی مناسب اوست.

سلامت جسمی و روانی افراد و خانواده هایشان

هرچه فرد در خانواده سالم تری چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ ویژگی های شخصیتی و روحی تربیت شده باشد احتمال موفقیت زندگی زناشویی وی بیشتر میشود. اینکه مولفه های سلامت روان بیشتر تحت تاثیر وراثت است یا تربیت نمیتوان با قطعیت گفت تاثیر کدام بر دیگری اولویت دارد ولی با قطعیت می توان پیش بینی کرد رضایت زناشویی تا حد زیادی به خانواده طرفین و سلامت جسم و مهم تر از آن سلامت روان آن ها بر میگردد. داشتن روابط صمیمانه و عاطفی سالم در خانواده ها برای رشد فرزندانی سالم در تحقیقات مختلف بارها تاکید شده است.

ویژگی های شخصیتی دو طرف

ویژگی های شخصیتی بارزی مثل پایداری هیجانی، برون گرایی یا درون گرایی، اشتیاق به تجربه های تازه، توافق پذیری و مسئولیت پذیری که اغلب در تست های شخصیتی پیش از ازدواج سنجیده و تفسیر میشوند تا حد زیادی می توانند پیش بینی کننده های قدرتمندی از میزان رضایت و تفاهم زناشویی داشته باشند.

نگرش مثبت به زندگی زناشویی و خوش بینی

فرزندان نحوه ارتباط با همسرانشان را در خانواده خود و از پدر و مادر خود یاد میگیرند. نوع نگرش به زندگی زناشویی از نحوه ارتباطات والدین و نحوه حل و فصل تعارضات و توانایی مذاکره سالم و حفظ ارامش در خانواده ناشی میشود. برعکس نگرش مثبت، داشتن افکار منفی و پیش زمینه ذهنی بدبینانه به زندگی منجر به شکست و بدبینی طرفین نسبت به یکدیگر میشود.

 

بلوغ عاطفی و عقلانی

ثبات و بلوغ هیجانی عقلانی به معنای ﺩﺍﻧﺴﺘﻦ ﻭ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻦ ﺗﻔﺎﻭﺕﻫﺎﻯ ﻣﻴﺎﻥ ﺁﺭﻣﺎﻥﻫﺎﻯ ﺭﻣﺎﻧﺘﻴﻚ ﻭ ﻭﺍﻗﻌﻴﺎﺕ ﻋﻤﻠﻰ و ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻳﺎ ﭘﻴﺶﺑﻴﻨﻰ ﻫﺪﻑ ﻫﺎﻯ ﻭﺍﻗﻊ ﮔﺮﺍﻳﺎﻧﻪ است. امروزه یکی از پیش بینی کننده های قدرتمند رضایت زناشویی به اهمیت توانایی استقلال و مسئولیت پذیری و ﻓﻬﻤﻴﺪﻥ ﻭ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻦ ﻭﺍﻗﻌﻴﺖﻫﺎﻯ ﻭﺿﻊ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ- ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ و داشتن فهم و بینش مستقلانه بر می گردد. اینکه هر شخص تا چه اندازه می تواند خود را با شرایط جدید ولو سخت انعطاف دهد و واقع بین باشد و بتواند مسیر درست را در جهت پیشبرد اهدافش تشخیص دهد و آنرا عملی کند به معنای بلوغ فکری و قدرت استقلال است.

شغل مناسب و رفاه

رضایت از زندگی و کیفیت زندگی تا حد زیادی در گرو امنیت و رضایت شغلی و نداشتن استرس و فشار عصبی و فرسودگی شغلی است. احساس خستگی مزمن در اثر فشار عصبی زیاد در محیط کار قطعا بر کیفیت زندگی زناشویی تاثیر می گذارد. مشکلات زندگی با استرس درامد ناکافی و فقر بیشتر میشود، هرچند درامد بالا صرفا خوشبختی را تضمین نمیکند ولی بار فشار روانی را تا حد زیادی کاهش و ارامش فکری به ارمغان میاورد. رفاه نسبی داشتن برای شروع و تشکیل زندگی مشترک لازم اما کافی نیست. از طرفی صرف نظر از میزان درامد و سرمایه اولیه برای تشکیل زندگی مشترک، استقلال مالی داشتن و تلاش برای پیشرفت مهمتر است.

سن ازدواج

سن ازدواج یکی از ملاک های مهم در تضمین کیفیت زندگی است. بطوریکه تحقیقات نشان داده سن های خیلی پایین با کیفیت نامطلوب تر زندگی و احساس ناکامی و شکست بیشتری در زندگی همراه بوده اند. تصور اینکه ازدواج در سنین بالاتر، با شکست کمتری مواجه می شود احتمالا به این دلایل است که شاید زوج ها از لحاظ مالی به ثبات رسیده اند، احساسات و درک واضح تری از خود و اهداف خود دارند و وقت کافی برای دانستن آنچه واقعاً در زندگی و پس از ازدواج می‌خواهند، صرف میکنند. تحقیقات نشان داده بهترین سن ازدواج بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی است.

 

اختلاف سنی

اختلاف سنی چیزی نیست که همه روانشناسان روی آن اتفاق نظر داشته باشند و این بستگی به شرایط فردی، بلوغ فکری و عاطفی هر فرد دارد. هر چند سن عقلی و بلوغ فکری معیار مناسب تری از سن تقویمی است ولی با توجه به در نظر گرفتن ظاهر، نگرش، علایق مشترک، میزان انرژی و استقلال طرفین؛ در اختلاف سن بیولوژیک بهتر است سن مرد بین ۱ تا ۵ سال بیشتر از سن زن باشد از این نظر که توانایی بدن زنان برای تشکیل خانواده و تولد فرزندان از لحاظ فیزیولوژیکی محدودتر از مردان است.

شناخت طرفین قبل از ازدواج

انتخاب همسر مانند انتخاب لباس یا گوشی همراه نیست که بعد از مدتی خستگی و دلزدگی آن را براحتی کنار بگذاریم. انتخاب همسر و شیک زندگی یک انتخاب مهم در زندگی هر فرد است و بنای همه نیازهای روحی، جسمی و سلامت یک خانواده و یک جامعه در گرو سلامت روانی خانواده است. از این رو روانشناسان و متخصصان خانواده معتقدند که هر اندازه زن و مرد قبل از ازدواج، اطلاعات صحیح تر و دقیق تری نسبت به یکدیگر داشته باشند، بهتر می توانند موفقیت و یا شکست زناشویی خود را پیش بینی نمایند. این شناخت به معنی گذراندن صرف یک دوره آشنایی کوتاه مدت و به اصطلاح دوستی قبل ازدواج نیست چرا که طرفین در مدت کوتاه میخواهند بهترین لحظات رادر کنار هم داشته باشند و بهترین تصویر از خودشان را ارائه میکنند و البته این کاملا طبیعی و عرف است؛ و تا به اصطلاح زیر یک سقف نروند با خصایص اصلی هم روبرو نمیشوند به همین علت لزومه مشاوره قبل از ازدواج بیش از پیش احساس میشود. زمانیکه دو نفر در جریان مشاوره و مصاحبه با بازی نقش گرفتن؛ خود واقعیشان را بروز می دهند و در واقع آنچه که هستند را به ورطه نمایش می گذرانند این شناخت بیشتر و عمیق تر و واقعی تر می شود.

مشاوره_ازدواج

باورهای اعتقادی و فرهنگی

هم کفو بودن در آیین دین اسلام که به آن اهمیت زیادی داده شده است به معنای یکسان بودن عقاید و ارزش های معنوی و اعتقادی است. کفو در لغت به معنای شبیه و مانند است، یعنی زوجین از هر نظر شبیه هم باشند و مخصوصا از لحاظ عقیدتی و فرهنگی در یک سطح باشند. یکی از دلایل شکست و طلاق اختلاف فرهنگی و طبقاتی خانواده هاست و بارها به اهمیت این موضوع و تاثیر آن در زندگی مشترک اشاره شده است.

 

چرایی مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج به مثابه واکسنی است برای پیشگیری اولیه از آسیب هایی که ممکن است نظام خانواده و جامعه را تهدید کند؛ آسیب هایی که ما هیچ کدام نمی خواهیم برای عزیزانمان اتفاق بیفتد و حتی الامکان سعی در جلوگیری از بروز آنرا داریم. حتی در یک زندگی مشترک زمانیکه به مشکل برمیخوریم و خودمان نمیتوانیم آنرا حل و فصل کنیم؛ میتوانیم با کمک یک مشاور خانواده یا روانشناس تا حد زیادی مانع از بروز مشکلات جدی تر در خانواده بشویم؛ و این به معنای پیشگیری ثانویه است به این معنی که امکان بروز مشکل جدی را با تشخیص به موقع بگیریم تا تبدیل به یک کلاف سردرگم نشود. از این رو اهمیت مشاوره ازدواج آنجا مشخص می شود که بدانیم انسان ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند.

چگونگی مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به صورت جلسات مشاوره و مصاحبه فردی یا به صورت زوج درمانی انجام می شود. گاهی در خلال نخستین جلسات تست های شخصیت و هوش هیجانی از طرفین گرفته میشود و نیمرخ روانی افراد با هم مقایسه میشود. در خلال مشاوره دیدگاه ها نسبت به یکدیگر، توقعات خواست ها و انتظارات بیان می شوند و نقش ها در خانواده، ارتباطات خانوادگی و نحوه وقت گذراندن و علایق و ارزش ها صحبت می شود. بهتر است مشاوره قبل از ازدواج قبل از جشن نامزدی و بله برون و قبل از اعلام رسمی و به صورت جلسات آشنایی انجام شود نه صرفا برای گرفتن تایید مراسم عقد و عروسی. هرچند مشاور و روانشناس صرفا شما را از نتیجه ازدواج آگاه می کند و نهایتا این شما هستید که تصمیم میگیرد و طبیعتا مسئولیت تصمیم نیز برعهده خود شماست.

مشاوره_ازدواج

هوش هیجانی و زندگی موفق

هوش هیجانی یا عاطفی مجموعه ای از مهارت هایی است که نقش عمده ای در میزان موفقیت یا شکست افراد در زمینه های مختلف زندگی اعم از زندگی فردی، اجتماعی، شغلی و … دارد؛ به گونه ای که تحقیقات مختلف بارها بر اهمیت تاثیر هوش هیجانی بر میزان موفقیت زندگی زناشویی تاکید کرده اند.

محققان میزان اهمیت آنرا از هوش شناختی یا عقلانی بالاتر دانسته اند. نکته حایز اهمیت اینجاست که هوش هیجانی برعکس هوش عقلانی اکتسابی است یعنی فرد این مهارت ها را در هر مرحله ای از زندگی می تواند کسب کند؛ هر چند این مهارت های نیز مانند سایر مهارت ها (نقاشی، موسیقی، زبان دوم و …) هر چه در سنین پایین تر آموخته شوند تاثیر بیشتر و عمیق تری بر زندگی فرد می گذارد. شعار هوش هیجانی در زندگی این است: ” بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی و آموختنی است.” هوش هیجانی میزان رضایت از زندگی زناشویی و شغلی را ارتقا میبخشد زیرا افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند بهتر میتوانند با عواطف و احساسات خودشان و دیگران درگیر شوند، نقطه نظرات آنها را درک کرده و با آنها ارتباط برقرار کنند.

هوش_هیجانی

هوش هیجانی شامل ۵ مولفه اصلی و ۱۵ زیرمولفه است. مولفه های اصلی شامل هوش درون فردی‌؛ هوش میان فردی؛ انعطاف پذیری؛ مدیریت استرس و خلق عمومی است.

مولفه هوش درون فردی

شامل شناخت و درک خود و علایق و استعداد هایتان و باور به توانمندی هایتان است. این مولفه ترکیبی از عوامل خودآگاهی هیجانی، خود شکوفایی، عزت نفس، خود ابرازی و استقلال به حساب می آید.

خودآگاهی هیجانی

توانایی آگاه بودن و فهم احساسات خود به این معنی که این هیجانات چگونه بر روی عقاید، رفتار و نگرش مان تاثیر گذاشته اند. این مهارت به ما کمک می کند که رفتارمان را به خوبی تحلیل کنیم و با اگاهی از تاثیر هیجانات بر رفتار و نتایج این تحلیل به عنوان ابزاری در جهت اصلاح رفتارمان در زندگی شخصی استفاده کنیم. مهارت تنظیم هیجانی که یک مهارت مهم در روابط زناشویی است شامل مهارت مدیریت خشم و مدیریت استرس است؛ به این معنی که در شرایطی که از لحاظ هیجانی برانگیخته میشویم بتوانیم با شناسایی مولفه های استرس و خشم بر خودمان، هیجانات خود را متناسب با موقعیت تعدیل کنیم، مثلا واکنش آنی پرخاشگری خود را به تعویق بیاندازیم، سکوت کنیم یا حتی فعالیت های جانبی دیگری را به منزله حواسپرتی شروع کنیم تا در اولین فرصت و کسب ارامش نسبی بتوانیم در مورد آن هیجان تصمیم درستی بگیریم که مثلا آنرا چگونه ابراز کنیم.

 

خود شکوفایی و تحقق خود

توانایی درک ظرفیت های بالقوه و انجام چیزی که می توان انجام داد، تلاش برای انجام دادن و لذت بردن از استعدادهای بالقوه و بالفعل کردن آنها. داشتن معنا و مفهوم مشخص برای زندگی و دستیابی به اهداف مهم و احساس رضایت از زندگی. افرادی که به این مرحله از شناخت خود رسیده اند اهداف واضح و روشنی برای خود وضع کرده اند و در جهت رسیدن به آن تلاش میکنند؛ این افراد راحت تر با سختی ها و مشکلات زندگی مقابله میکنند.

عزت نفس

حرمت نفس به معنی توانایی آگاه بودن از ادراک خود، پذیرش خود همانطور که هستیم و احترام به خود است. مفهوم عزت نفس یک مفهوم بسیار بزرگی از خودپنداره و تصویری مطلوب از خود داشتن است که نقش آن در تحقیقات علمی مختلف بر رضایت از خود و در نتیجه داشتن تصویری مطلوب از خود بر رضایت زناشویی و ارتباطات بین فردی تایید شده است.

خودابرازی

توانایی ابراز آزادنه و صادقانه احساسات، باور ها، عقاید و ارزش های صریح خود و دفاع از مهارت های سازنده و بر حق خود به شرط عدم تجاوز به حقوق دیگران. روابط زناشویی و شغلی موفق مستلزم داشتن مهارت خود ابرازی و توانایی بیان انتظارات، خواسته ها و نیازها در سطح خانواده و جامعه است.

استقلال

توانایی هدایت افکار و اعمال خود به دور از تمایلات هیجانی و پذیرفتن مسئولیت انتخاب های خود. مستقل بودن یکی از فاکتورهای مهم سلامت روان و بلوغ فکری افراد است که بارها تاثیر آن بر رضایت زندگی تایید شده است. بر عکس وابستگی و پیروی افراد از دیگران یکی از شاخص های بی کفایتی و بی مسئولیتی است.

مولفه هوش بین فردی

توانایی ارتباطات بین فردی شما می تواند ارتباطات خانوادگی، دوستانه و شغلی شما را نیز بهتر کند. این مولفه از عوامل همدلی، مسئولیت پذیری اجتماعی و روابط بین فردی تشکیل شده است.

روابط بین فردی

توانایی ایجاد و حفظ روابط متقابل رضایت بخش که از طریق نزدیکی عاطفی، صمیمیت و محبت ایجاد می شود. توانایی بیان درخواست ها، انتظارات و نیازها به شیوه صحیح؛ به دور از پرخاشگری و انفعال. محبت کردن و محبت دیدن در روابط باید توازن داشته باشد و اگر چنانچه یکی بر دیگری مهار شود موازنه بهم می خورد و این سم در رابطه میشود استثمار یکی و قربانی دیگری.

همدلی

توانایی آگاه بودن و فهم و درک احساسات دیگران. همدلی یکی از مهارت های ارتباطی بنیادی در درک دنیای دیگران است و این به منزله خارج شدن از دنیای ذهنی خود و دیدن دنیا از دریچه دید دیگری است بدون هر گونه قضاوت و پیش داوری. همدلی در روابط نزدیک بخصوص روابط زناشویی می تواند تاثیر بسزایی بر درک متقابل دیدگاه ها ونقطه نظرات مخالف شود. معمولا مشکلات زناشویی و درگیری های لفظی بخاطر عدم درک دیدگاه دیگری و داشتن دیدگاه حق به جانب است؛ افرادی که توانایی همدلی بالاتری دارند در ارتباطاشان موفق ترند و زندگی شیرین تری دارند.

مسئولیت پذیری اجتماعی

توانایی ابراز خود به عنوان یک عضو دارای حس همکاری و تعاون موثر و سازنده در گروه یا خانواده با هدف پیگیری یک هدف مشترک. مشخص بودن نقش ها  و مسئولیت پذیری و حس همکاری و تعاون بمنظور جلوگیری از تنش و فشار بر دیگری عامل موثری بر موفقیت زندگی زناشویی و شغلی است.

مولفه انعطاف پذیری و سازگاری

سازش با تغییرات مستلزم داشتن انعطاف بالاست. تطبیق دادن خود با تغییرات محیطی یک مهارت اساسی در موفقیت زندگی شغلی و زناشویی دارد. این مولفه از عوامل واقع گرایی، انعطاف پذیری و حل مسئله تشکیل شده است.

هوش_هیجانی

مهارت حل مسئله و تصمیم گیری عاقلانه

مهارت حل مسئله و تصمیم گیری منطقی مهارتی پایه ای و اساسی در موفقیت هر فرد در هر برهه از زندگی شخصی و اجتماعی است. انتخاب بهترین یا بدترین راه حل از بین راه حل های موجود و بررسی جوانب مختلف هر چالش و یک تصمیم درست یا اشتباه می تواند مسیر زندگی یک فرد را تغییر دهد بگونه ای که تصمیم گیری های شتاب زده و احساساتی و از روی خشم و استرس می تواند منجر به پیامدهای مخربی در زندگی زناشویی شود. این تصمیم ها اغلب در نقاط حساس زندگی یک فرد باعث پشیمانی میشوند.

واقع گرایی

قدرت سنجش توازن بین چیزی که به طور هیجانی تجربه شده و چیزی که درواقعیت وجود دارد و منطبق شدن با واقیت های بیرونی. عدم آگاهی از تجربه هیجانی لحظه ب لحظه و تاثیری که می تواند بر روابط و تصمیم گیری ما داشته باشد در زندگی میتواند باعث شکست و احساس ناکامی شود. این اگاهی به منزله شناخت افکار اتوماتیک و منفی که منجر به تحریف و خطا در ارزیابی یک موقعیت و در نتیجه سوتفاهم میشوند، می توانند از ایجاد و ادامه بسیاری از مشکلات زناشویی بکاهند.

مولفه مدیریت استرس

کنترل هیجانات منفی از جمله استرس و عصبانیت می تواند عملکرد ما را مختل کند و تاثیر منفی بر زندگی ما داشته باشد. این مولفه شامل دو عامل کنترل تکانه و تحمل فشار روانی است.

کنترل تکانه

توانایی مقاومت کردن در برابر رویدادها، موقعیت های فشار آور و هیجانات قوی، بدون جا زدن یا رویارویی فعال و مثبت با فشار. افراد نابالغ و ناپخته اغلب نمی توانند جلوی بروز تکانه های آنی و پر فشار خود را بگیرند مثلا ممکن است هر کاری ازآن ها سر بزند بدون اینکه به عواقب آن بیاندیشند.

تحمل فشار روانی یا تاب اوری

توانایی مقاومت در برابر یک تکانه، سائق یا انگیزش آنی یا کاهش آنها متناسب با موقعیت بیرونی، همچنین توانایی کنترل هیجانات خود. تاب اوری مفهوم نزدیکی به این مفهوم است و به معنی تحمل فشار عصبی در شرایط سخت و طاقت فرسا با حفظ تعادل روانی است. افراد تاب اور معمولا افرادی هستند که به خوبی از عهده استرس ها و چالش های زندگی بر امده اند و دیدگاه مثبتی نسبت به خود و احساس کنترل بر شرایط زندگی دارند.

مولفه خلق عمومی

خوش بینی و داشتن نگرشی مثبت در زندگی به خصوص در تحمل روزهای دشوار به انسان امید و انگیزه می بخشد . شوخ طبعی و روحیه شاد از خصوصیاتی هستند که باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و افزایش طول عمر میشوند.  این مولفه از دو عامل خوشبینی و شادمانی تشکیل شده است.

خوش بینی

توانایی زیرکانه خوب نگاه کردن به زندگی و تقویت نگرش های مثبت، حتی در صورت بروز حوادث ناگوار و احساسات منفی. افرادی که به اصطلاح نیمه پر لیوان را می بینند و به جای تمرکز بر افکار منفی و هیجانات منفی، تمرکزشان را بر توانمندی ها و نفاط مثبت زندگی معطوف می کنند و با امید و انگیزه زندگی می کنند.

شادمانی

توانایی احساس خوشبختی کردن در زندگی، لذت بردن از خود و دیگران، داشتن احساسات مثبت وشوخ طبعی. داشتن مهارت طنز و شادی همواره باعث ارتقا کیفیت زندگی و روابط انسان ها میشود؛ افرادیکه حتی در شرایط مجادله و بحث یا در شرایط پر تنش زندگی میتوانند با دیدگاه مثبت و حس طنز هیجانات خود و دیگران را تنظیم کنند، افرادی موفق تر و سالم تر از لحاظ جسمی و روحی روانی هستند.

 

طرحواره ها و ازدواج

نمیدانم چطور همیشه جذب آدم هایی می شوم که می دانم روزی مرا ترک میکنند یا جذب کسانی میشوم که مرا اذیت کنند.

نمیدانم چه شد عاشقش شدم همیشه خودم را تمام و کمال وقفش کردم حتی خودم را نادیده گرفتم و انتظاری از او نداشتم ولی او عاشقم نشد.

همیشه از نزدیک شدن و روابط صمیمی فرار کردم ترجیح میدادم خودم را با کار و فعالیت های شخصی سرگرم کنم.

همسرم شکایت میکند که من خیلی به او می چسبم و کنترلش می کنم درحالیکه من نگران او هستم و میترسم برایش اتفاقی بیفتد.

این ها نمونه سوالاتی است که ممکن است از خود بپرسید. همانطور که در بحث طرحواره اشاره کردیم چارچوب ذهنی ما نسبت به خودمان، دیگران و دنیا، طرحواره های ما هستند. این قالب های فکری در قضاوت و پیش بینی وقایع و واکنش ما تاثیر می گذارند به طوریکه تا حد زیادی تعیین کننده شخصیت ما هستند.

طرحواره های ناسازگار اولیه همیشه خود را در خلال یک رابطه نشان می دهند و تأثیر بسزایی در ارتباطات بین فردی دارد. اغلب ماهیت ناسازگار طرحواره ها وقتی ظهور می‌کند که افراد در زندگی خود و در تعامل با دیگران به ویژه رابطه زناشویی به گونه ای رفتار می‌کنند که طرحواره های آنها تأیید می شوند.

طرحواره ها همدیگر را پیدا می کنند و جذب هم میشوند. این قانون طبیعت است و طرحواره ها همیشه تایید می شوند مثلا اگر شما طرحواره بی اعتمادی دارید جذب افرادی می شوید که به شما خیانت می کنند و این بیش از پیش مهر تاییدی دیگر بر طرحواره بی اعتمادی شما می شود و امثال این وقایع زنجیره وار در زندگی شما انقدر تکرار می شوند تا تبدیل به باور بنیادین شما شوند.

طرحواره هایی که در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرند، قسمتی از خلق و خو فرد را تشکیل می دهند و فرد متوجه غیر منطقی و غیر واقعی بودن آن ها نمی شود همانند عینکی که سیاه است و دنیا را سفید و سیاه میبیند و درکی از رنگ های واقعی دنیا ندارد تا زمانی که عینک خود را بردارد. شناسایی طرحواره ها در طرحواره درمانی و زوج درمانی و آگاه کردن طرفین به این قضاوت ها و تعابیری می شود که سال هاست با خود حمل کرده اند؛ چرخه های معیوبی که بارها تکرار شده اند و سناریو یکسانی از وقایع را برای هر فرد به ارمغان آورده اند.

اختلافات و طرحواره های ناسازگاری که زوجین دارند با گذشت زمان باعث کم شدن صمیمیت و اختلاف زناشویی آنها خواهد شد و با طرحواره درمانی می توان روی طرحواره های ناسازگار که باعث بروز این اختلافات می شود کار کرد. طرحواره درمانی به زوج ها کمک می کند تا تعارضات، اختلافات زناشویی و الگوهای تعاملی ناکارآمد که باعث مسائلی در رابطه می شوند را درک کنند و همین امر باعث رضایت زناشویی بیشتر می شود.

ذهنیت_طرحواره_ای

 

الگوهای ارتباطی ویرانگر بین زوجین

والد سرزنشگر ـ کودک آسیب پذیر

در این الگو سرزنشگر برای همسرش نقش پدرمادر ایفا می­کنند و دایم او را تحقیر می­کنند و آسیب پذیر نیز نقش خودش را می پذیرد و مدام خوار میشود.

والد سرزنشگر ـ والد سرزنشگر

در این رابطه تحقیر و کوچک کردن یکدیگر زیاد است. مدام می خواهند همدیگر را تغییر دهند و کنترل کنند و نمی توانند. احترام و احترام متقابل وجود ندارد و همدیگر را محکوم میکنند.

کودک آسیب پذیر ـ کودک آسیب پذیر

نسبت به هم خشم زیادی دارند برمبنای اینکه نیازهای عاطفی هم را  برآورده نمی کنند .

تسلیم شده مطیع ـ زورگو تهاجمی

یک نفر زورگو است و دیگری مطیع. فرد مطیع تسیلم زورگویی های طرف مقابل می شود که مبادا او را ترک کنند.

زورگو تهاجمی ـ زورگو تهاجمی

هر دو معتقدند زندگی یک رئیس دارد آن هم منم .تنش زیادی بین آن هاست چون هیچ کدام نمی خواهند زیر بار بروند.

والد کنترل گر ـ محافظ بی تفاوت

سردی در روابط شان موج میزند. بی تفاوت با سرگرم شدن و غرق شدن در کارهای خود، گویی خونسرد است و کنترل گر حرص میخورد از اینکه همسرش بیخیال است.

طرحواره

نقش طرحواره ها در روابط زناشویی

ایمن: این ها افرادی هستند که در عشق اعتماد به نفس خوبی دارند، خودشان را لایق برانگیختن احساس عاشقانه در طرف مقابل می بینند و همچنین به راحتی عشق می ورزند. به ندرت نگران طرد شدن از سوی معشوق هستند. هم زمانی که به معشوق نزدیک هستند احساس خوبی دارند هم در دوری او مضطرب نمی شوند. این افراد رابطه های عاشقانۀ مثبت و شادتری دارند و تعهد، صمیمیت و وابستگی متقابل بیشتری را در رابطه هاشان تجربه می کنند. بهترین عشق را افراد ایمنی تجربه می کنند که با فرد ایمن دیگر در ارتباط هستند.

چسبنده: این ها اعتماد به نفس ضعیفی دارند. فکر می کنند طرف مقابل دوستشان ندارد.
به شکل بیمارگونه ای به رابطه معتادند و به معشوق وابستگی بیش از حد نشان می دهند. تمام ترسشان از دست دادن معشوق است. می خواهند تمام وقت آزادشان را با معشوق سرکنند و رابطه با دوستانشان را قطع می کنند. به شکلی طرف مقابل را در رابطه گیر می اندازند. معمولا نیازغیر طبیعیشان به نزدیک کردن رابطه طرف مقابل را واپس می راند.

مضطرب: این ها از صمیمیت عاشقانه هراس دارند. بیشتر در مردها شیوع دارد. با کوچکترین ابراز عشق از طرف مقابل هراسان می شوند. هراسی که ریشه در ترس از دلبستگی دارد. معمولا معشوق را گیج می کنند. شکایت معشوقشان این است که نمی دانم چرا هرچه بیشتر به او محبت می کنم بیشتر از من دور می شود. این ها عشق را باری بر دوش خود می دانند و در تنهایی راحت ترند. بد ترین ترکیب رابطه فرد بیمناک با چسبنده است .

بی ثبات: این ها از همه سخت تر و گیج کننده ترند. ترکیبی از چسبنده و بیمناک هستند. وقتی از معشوق دورند اشتیاق زیادی به نزدیکی نشان می دهند و هنگامی که به او نزدیک می شوند ترس از دلبستگی غلبه می کند. آرزوی آن چه را ندارند می کنند ولی وقتی به دستش آوردند رهایش می کنند. نه در دوری شادند و نه در نزدیکی.

بی قید: این ها رابطه هایی سطحی دارند. هیچ میلی به سرمایه گذاری عاطفی در رابطه نشان نمی دهند. اشتباه ترین کار وارد شدن در یک رابطه جدی و تعهدآمیز با افراد بی قید است.

بی علاقه: این دسته به سادگی نسبت به عشق بی علاقه هستند. در زندگیشان اولویت های دیگری دارند و اگر هم به اجبار وارد رابطه عاطفی شوند هیچ تمایلی نشان نمی دهند.

ازدواج_ناموفق

 

منبع
سنجش برتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن